blog background
 
rozbrat: Oddolny Poznań
anarchizm, samorządność pracownicza, demokracja bezpośrednia
metka_epoznan
Hiszpańskie platformy przeciwko eksmisjom – wywiad
ok
205
not ok
11
liczba odsłon: 1016
Publikujemy wywiad przeprowadzony przez jednego z działaczy Inicjatywy Pracowniczej z członkiem największego anarchosyndykalistycznego związku zawodowego w Hiszpanii – Confederación General del Trabajo (CGT). Tematem niniejszego wywiadu była działalność organizacji występujących przeciwko eksmisjom oraz sytuacja mieszkaniowa w Hiszpanii. Wywiad skupia się zarówno na działaniach lokalnych podejmowanych w mieście Alicante (Wspólnota Walcencjańska), jak aktywności antyeksmisyjnej w całym kraju.

Zapraszamy na spotkanie „Oburzeni eksmisjami w Hiszpanii” w najbliższy poniedziałek, 13 maja, w Poznaniu na skłocie Od:zysk (więcej).

IP: Na początku chciałbym, żebyś opowiedział kiedy, jak i dlaczego powstała Platforma „Stop Eksmisjom”, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i w Alicante.

CGT: Jeśli chodzi o poziom ogólnokrajowy to wiem relatywnie niewiele, ponieważ nigdy nie byłem na żadnym spotkaniu ogólnokrajowym. Można powiedzieć, że był to ruch spontaniczny poszczególnych ludzi, którzy po prostu zaczęli się jednoczyć. W skali kraju „Platforma poszkodowanych przez hipoteki” działa już dość długo, może 2-3 lata. Jeśli chodzi o Alicante, to działamy tutaj od około roku.

Kto wchodzi w skład naszego ruchu? Oczywiście ludzie dotknięci problemem eksmisji. Trzeba jednak zaznaczyć, że uczestnicy Platformy „Stop Eksmisjom” to przede wszystkim ci sami ludzie, którzy zaangażowali się w ruch Toma la Plaza[1], bo ten ruch to taka magma. Wszystko odbywa się na jednym z głównych placów. To tam ludzie przychodzą, by przedstawiać swoje problemy i dyskutują jak i co zrobić. Jako że eksmisje to dla klasy pracującej duży problem, ludzie gromadzący się na placu zdecydowali się nim zająć i wkrótce pojawili się pierwsi poszkodowani, a za nimi następni. Tak jak mówiłem, ruch tworzył się dość spontanicznie – i tak np. w niektórych częściach kraju grupy działają pod nazwą „Platforma poszkodowanych przez hipoteki”, a w innych Platforma „Stop Eksmisjom”. Ostatnimi czasy były jakieś próby połączenia nas z „Platformą poszkodowanych przez hipoteki”, ale to praktycznie żadna różnica. No może poza faktem, że nie jesteśmy związani decyzjami podjętymi przez grupy działające w ramach poszkodowanych przez hipoteki, z których każda i tak jest autonomiczna.

IP: W jaki sposób Platforma „Stop eksmisjom” funkcjonuje dziś?

CGT: Działania opierają się na dwóch filarach: pierwszy to niedzielne spotkania na placu. Są one ogólnodostępne i przychodzą tam przede wszystkim nowe osoby, których dotyczy problem eksmisji. Co tydzień przychodzi jakiś 8-12 osób, które czują się zagrożone, bo wiedzą że nie będą w stanie zapłacić kolejnej raty, boją się, że stracą mieszkanie, albo już mają nakaz eksmisji. Także mamy tam do czynienia z wszystkimi przypadkami: ludźmi, którzy jeszcze płacą kredyty, albo już tego nie robią, takimi, którzy już stracili mieszkanie, albo dopiero niedawno je kupili. Drugi rodzaj spotkań to spotkania piątkowe, na których spotykają się tzw. „aktywiści” i na tych spotkaniach omawiamy plany naszych działań (musimy planować i koordynować nasze działania i tego problemu jeszcze w pełni nie rozwiązaliśmy), które przedstawiamy wszystkim zainteresowanym na spotkaniach w niedzielę.

Największym problemem w przypadku osoby zagrożonej eksmisją, jest to, że w pierwszym momencie nie może ona zrozumieć, co się dzieje. Bo jeśli płacisz kredyt i nagle zdarza się, że nie możesz zapłacić kolejnej raty, a do tego bank mówi, że w twoim kontrakcie zapisano tak zwaną „klauzulę podłogi”[2], to okazuje się, że zostałeś oszukany i w praktyce nie wiedziałeś co podpisujesz. W dodatku gdy podpisywałeś tą umowę miałeś zupełnie inne perspektywy i myślałeś, że bez problemu będziesz mógł spłacić ten kredyt, bo nie było sześciomilionowego bezrobocia.

Od początku naszym założeniem było, żeby każdy poszkodowany przyszedł na plac i opowiedział swoją historię, podzielił się swoimi problemami. Chodziło o to, żeby to sam zainteresowany zajął się swoimi problemami, a nie tylko podchodził do jednego z nas, zostawiał papiery i przerzucał na daną osobę wszystkie zadania. W ostateczności to i tak sam pokrzywdzony musi podjąć decyzję na temat dalszych działań. Ja nie mogę zadecydować, że będziemy np. okupować oddział twojego banku. Co więcej, jeśli zgadzasz się, że będziemy robić coś takiego, to sam musisz się w to zaangażować, bo inni nie przyjdą protestować za ciebie.

IP: Powiedziałeś, że wszystkie dzisiejsze ruchy społeczne to jedna magma. Czy mógłbyś jednak wyjaśnić jakie relacje łączą Platformę i inne grupy?

CGT: Platforma i Toma la Plaza to w rzeczywistości jedno i to samo. „Stop eksmisjom” powstała jako jedna z komisji, na które podzieleni byli okupujący plac. A jako że problem był poważny i powszechny, dużo ludzi zaczęło solidaryzować się z poszkodowanymi. Wkrótce komisja zajmująca się problemem eksmisji stała się największą i najbardziej aktywną częścią całego ruchu i zaczęła organizować się na swój sposób. W taki sposób wszystko się zaczęło.

IP: Czy mógłbyś powiedzieć coś na temat wsparcia, jakiego udziela Platformie „Stop eksmisjom” związek zawodowy CGT?

CGT: Przede wszystkim jesteśmy jedynym związkiem zawodowym, który w jakikolwiek sposób angażuje się w działania Platformy. Poza tym udostępniamy im nasz lokal, ponieważ nie mają za bardzo gdzie organizować spotkań. Zapewniamy im też wsparcie logistyczne, jak farby, banery, flagi czy ulotki. Robimy to nie dlatego, że jesteśmy CGT, ale dlatego, że uważamy, że stoimy po tej samej stronie. Oni mówią to samo, co my zaczęliśmy mówić jakieś dobre 10-15 lat temu. Choćby w kwestii Unii Europejskiej, którą krytykują za to, że tworzy Europę rynków, zamiast Europy ludzi. Pod podobnymi hasłami CGT już kilkukrotnie organizowała marsze protestacyjne do Brukseli. To, o czym mówią teraz osoby z Platformy przeciw eksmisjom czy długom, my spisaliśmy już w 2008 r. w naszych propozycjach, które chcieliśmy skierować do burmistrzów wszystkich miast, żeby wyrazili swoje stanowisko w kwestii eksmisji. To było pięć lat temu i większość ludzi z Platformy (poza tymi, którzy są też członami CGT i od samego początku zaangażowali się w „Stop eksmisjom”) o tym nie wiedziała, ale ta sytuacja obrazuje zbieżność naszych poglądów. Nasza współpraca zaczęła się od poszczególnych uczestników CGT, którzy działali też w „Stop eksmisjom”, ale dziś można powiedzieć, że CGT wpiera Platformę zawsze, gdy ona tego potrzebuje.

IP: Myślę, że to pytanie będzie najważniejsze dla osób mieszkających w Polsce. Wasza walka trwa już dość długo, jakie są wasze dotychczasowe sukcesy?

CGT: Sukcesem jest to, że ludzie przestają być posłuszni, np. zazwyczaj nie informujemy policji o tym, że będziemy robić demonstrację, czy że zamierzamy się gdzieś spotkać, np. przed jakimś bankiem – i ta taktyka działa. Oczywiście nie zawsze jest tak samo. Czasem nasze działania przyciągają więcej, a czasem mniej ludzi. Pamiętam manifestację, którą zrobiliśmy przy okazji 25 września, kiedy na nasze spotkanie przyszło tyle ludzi, że zdecydowaliśmy się zupełnie nielegalnie otoczyć delegaturę rządu krzycząc „Jesteście otoczeni!” (śmiech). Te działania przyciągnęły sporo osób, bo wiązały się z ogólnokrajowymi protestami i represjami ze strony policji.[3]

Moim zdaniem ten ruch cały czas się rozwija: zaczęło się od okupacji placu, później pojawiła się Platforma „Stop Eksmisjom”, a jutro mogą działać te dwie inicjatywy plus jakaś kolejna. Dzieje się tak ponieważ ludzie zaczęli spotykać się na placu, i tych 25-30 aktywistów spotyka się z 200 osobami dotkniętymi problemem eksmisji, którzy wcześniej nie pojawiali się na placu. Dzięki takiej organizacji ruchu, zminimalizowane zostały też wpływy komunistów.[4]

Trudno powiedzieć, jak to wszystko się skończy, bo jeśli rząd w tej chwili nie zaakceptuje naszego pomysłu na zwrot mieszkań w zamian z umorzenie długu (w zamian za to wprowadził tylko memorandum na spłatę kredytu, ale co to za memorandum, jak twoje odsetki cały czas rosną?) – ten ruch społeczny może zacząć słabnąć w przeciągu jednego, dwóch lat. Jak na razie rząd broni tylko interesów bankierów. Celem platformy byłoby wprowadzenie dobrego prawa opartego o możliwość zwrotu mieszkania w zamian za anulowanie długu, powstrzymanie wzrostu zadłużenia oraz budownictwo komunalne. Ale do tego jeszcze daleka droga.

Pewnego dnia w jednym z programów publicystycznych przeprowadzono wywiad z Adą Colau[5], jako że o problemie eksmisji zrobiło się głośno, media głównego nurtu zainteresowały się tym i zapraszały ją do swoich programów (co zresztą wkurzyło hiszpańskie władze). W trakcie tego wywiadu Colau zwróciła uwagę na poważny problem. Mając w Hiszpanii 6 milionów bezrobotnych wyjście z kryzysu będzie nas sporo kosztować, ale jeśli dodamy do tego około 400 tys. eksmitowanych, to jeszcze trudniej będzie nam wrócić do normalności. Nie będzie wzrostu, jeśli ludzie nie będą mieli pracy i nie będą mogli zarabiać, a jeśli wśród nich będzie 400 tys. rodzin, które nie mają ani pieniędzy, ani pracy, a w dodatku ciągną się za nimi długi, których nie będą w stanie spłacić do końca życia, wyjście z kryzysu jeszcze bardziej się opóźni. Moim zdaniem to dobry argument. Poza tym grupy z Barcelony i Madrytu odwołują się też do praw człowieka, bo prawo do dachu nad głową to jedno z praw człowieka gwarantowanych przez naszą konstytucję. Powstało więc kilka dobrych tekstów na ten temat.

Można powiedzieć, że nasze działania są trochę nieskoordynowane, ale sytuacja nie jest jednakowa we wszystkich regionach. Są miejsca, gdzie nie było ani jednej eksmisji, albo gdzie odebrano ludziom drugie, trzecie albo czwarte mieszkanie, kupione po to, żeby zarabiać na wynajmie. Z drugiej strony są też ludzie, których nie stać na opłacenie czynszu za wynajmowane mieszkanie. W tym przypadku proces zawsze jest taki sam. Najpierw ludzie tracą pracę, a w konsekwencji mieszkanie. Coraz częściej zaczynają do nas przychodzić właśnie ludzie, którzy nie są w stanie zapłacić za wynajmowane mieszkanie. O tym problemie już wcześniej informowała CGT w swoich broszurach. Proponowaliśmy też możliwe rozwiązania tej sytuacji, bo pomimo że nie ma w tym kraju odpowiednich praw, jest 6 milionów pustych mieszkań i tysiące ludzi mieszkających na ulicy, w samochodach lub w bardzo złych warunkach.

IP: Mógłbyś powiedzieć coś więcej o zmianach prawnych, które rząd zadeklarował lub już wprowadził?

CGT: Rząd miał z tym problem i starał się przesuwać go w czasie. Cały czas mówi, że zreformuje prawo, ale jak na razie tego nie zrobił. Ze względu na to ludzie wkurzyli się i zaczęli działać, by ten pieprzony parlament wreszcie ich wysłuchał. Zaczęli zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy (minimum, które muszą uzbierać to 500 tys. podpisów), jednak wszelkie dyskusje nad tą propozycją ustawy zależały już od dobrej woli parlamentu. Tak więc rządząca PP[6] opóźniała cały proces po to, by dyskusja dotycząca projektu obywatelskiego zbiegła się pracami nad jej projektem. Tak, by mogli powiedzieć, że w ramach ich projektu włączone zostały postulaty projektu obywatelskiego, ale ich projekt nie zawiera rozwiązań zawartych w projekcie obywatelskim.

Opublikowany już projekt PP wprowadza jedynie możliwość dwuletniego moratorium na spłatę kredytu i to pod paroma warunkami, takimi jak: odpowiednio niskie przychody czy liczba niepełnoletnich dzieci dłużnika. Jest to pewien zbiór warunków, których w ostateczności nie spełnia prawie nikt, ale najgorsze jest to, że nawet jeśli skorzystasz z moratorium, to twoje odsetki i tak będą narastać. Tak właśnie wygląda ten ich projekt i trudno będzie osiągnąć jakiś kompromis między wspomnianymi pomysłami, ponieważ to, czego my chcemy, jest jasne i nie mamy zamiaru przestać się tego domagać. W dodatku wszystkie sondaże wskazują, że 90% społeczeństwa zgadza się z żądaniami „Stop Eksmisjom” i nie zgadza się z pomysłami rządu.

Tak więc w tym momencie władze mają problem i dlatego przeprowadza się mobilizacje, by ten problem był widoczny w trakcie trwających właśnie dyskusji w parlamencie. Słyszałem też ostatnio w medinach, że PP zapowiedziała już oficjalnie, że nie poprze pomysłu umorzenia długów w przypadku zwrotu mieszkania, ani rozwoju budownictwa komunalnego. Więc po raz kolejny wyciągniemy ludzi na ulicę. Myślę, że jeśli będzie to możliwe, protesty zorganizowane zostaną jeszcze przed zakończeniem prac nad ustawą. Już stworzyliśmy pewną siłę i rząd ma z tym problem, bo ostatecznie zebranych zostało 1,5 mln. podpisów i jeśli zbieranie potrwa jeszcze miesiąc, jestem pewny, że będą ich 2 mln.

Ludzie przychodzili, by się podpisać, bo ten problem ich dotyka, nawet jeśli nie mają dziecka, mają brata, rodzica, dziadka, przyjaciela czy znajomego, który stracił mieszkanie, co wskazuje, że problem jest powszechny. Oczywiście w jednych dzielnicach było więcej, a w innych mniej eksmisji, jednak problem dotknął prawie wszystkich, od tych najsłabszych aż po nazwijmy to klasę średnią. Duża część profesorów lub lekarzy również mocno się zadłużyła kupując drugie mieszkanie na wakacje lub kilka pod inwestycje, a teraz muszą je sprzedawać znacznie poniżej dawnych cen.

IP: Jak odnosicie się do klasy średniej i tych, którzy posiadają kilka mieszkań?

CGT: Na początku w ogóle nie mieliśmy z nimi do czynienia i zajmowaliśmy się jedynie eksmisjami dokonywanymi przez banki. Ostatnio mieliśmy kilka przypadków eksmisji z mieszkań wynajmowanych, ale wcześniej o tym nie dyskutowaliśmy. Czasem można się spotkać z sytuacją, w której jedna osoba prywatna musi eksmitować drugą, bo np. jego dzieci straciły mieszkanie, albo ma tylko niewielką emeryturę i wynajmując drugie mieszkanie jest w stanie jakoś przeżyć. Mamy jedną działaczkę, której przytrafiło się coś takiego. Powiedziała mi kiedyś, że musi jechać do Madrytu i wyrzucić lokatorów, bo jej nie płacili i musiała wynająć mieszkanie komuś innemu. Ludzie strasznie się na nią wkurzyli, bo wiesz, niektórzy mają już wieloletni staż w walkach społecznych i to bez pracy i grosza przy duszy. Tym niemniej takie przypadki też się zdarzają, a ludzie czasem przez kilka lat nie płacą za wynajem.

Tak więc skupiamy się tu przede wszystkim na współpracy z poszkodowanymi przez banki, ale coraz częściej przychodzą też ludzie, którzy wynajmują mieszkania. Często zdarza się też, że poszkodowani wynajmują mieszkania od przedsiębiorstw publicznych np. Insituto Valenciano de la Vivienda wyrzuca ostatnio wielu ludzi. Dzieje się tak dlatego, że ludzie gdy tracą pracę rezygnują z tych wydatków, z których mogą i często stają przed wyborem między jedzeniem a czynszem.

IP: Czy teraz macie już jakąś strategię, jak rozwiązywać problemy między tymi, który podnajmują mieszkanie, by spłacić kredyt i najemcami, którzy nie są w stanie zapłacić czynszu? Przecież obie te grupy uczestniczą właśnie w tej samej walce społecznej.

CGT: Tak, to prawda, jednak w znacznej większości przypadków mamy do czynienia z ludźmi zagrożonymi eksmisją ze strony banku. W przypadku najemców są to przede wszystkim osoby, które otrzymywały jakąś pomoc publiczną, np. władze prowincji dopłacały im do czynszu czy rachunków, ale w tym roku okrojono ten program o 25%. Oczywiście istnieją mieszkania socjalne, ale w tej chwili coraz więcej ludzi potrzebuje takiego rozwiązania. Są to zazwyczaj małe mieszkanka zamieszkane przez dużą liczbę lokatorów, również część z tych mieszkań jest po prostu okupowana przez ludzi, którzy zamieszkali w nich bez umowy lub przestali płacić rachunki.

Znam człowieka, który gdy półtora roku temu urodziła mu się córeczka, wszedł do niedokończonego budynku i sam go wykończył. Teraz przyszli do niego i chcieli go wyrzucić, każąc mu wynieść się w przeciągu 24 godzin (było to działanie nielegalne i bez wyroku sądu). Ten człowiek zaczął zbierać podpisy poparcia od sąsiadów i tak trafił do nas. W przypadku klasy pracowniczej mamy do czynienia z takimi przypadkami częściej niż nam się wydaje (i nie jest to żaden lumpenproletariat). Jest też wielu ludzi w średnim wieku, którzy nie mają szans na zatrudnienie i którzy poznali cały system pomocy społecznej. Oni wiedzą, jakie świadczenia im przysługują oraz jak korzystać np. z pomocy banków żywności. Ludzie ci „żyją” z systemu, przy czym słowo „żyją” należy tu wstawić w cudzysłów. Ja z pewnością nie chciałbym żyć w taki sposób i myślę, że oni też nie.

Tu w Alicante zarówno w trakcie spotkań Toma la Plaza, jak i „Stop eksmisjom” wielokrotnie dyskutowane były pomysły okupacji jakiegoś budynku. Do tego potrzeba jednak organizacji i ludzi, którzy będą w stanie tam zamieszkać, bo policja nie będzie zachowywać się tak samo w stosunku do 10 młodych ludzi, jak w stosunku do 6 rodzin z dziećmi, które zajęły dany budynek. To byłoby coś ważnego, co podniosłoby ludzi na duchu, bo sama symboliczna okupacja nie jest nic warta.

Jedna próba okupacji miała już miejsce, ale się nie udała, bo kolesie, którzy ją zrobili przestraszyli sąsiadów, którzy widząc na balkonie młodych gości z długimi włosami zadzwonili po policję (śmiech). W epoce squatingu mieszkałem we Frankfurcie i tam robiło się to trochę inaczej: po prostu szukało się ludzi, którzy przychodzili i robili jakieś warsztaty albo pokazy, ale tak czy siak zawsze musisz mieć kogoś, kto mieszka w środku, inaczej zawsze przychodzi właściciel i zostajesz na ulicy. Trzeba też umieć szukać. Zająć budynek prywatnego właściciela, a zająć własność publiczną, to dwie różne rzeczy. W każdej z tych sytuacji będą cię traktować inaczej. Tak więc trzeba się dobrze przygotować i sprawdzić, czy są chętni (najlepiej rodziny z dziećmi, które zostały eksmitowane) i to jest najtrudniejsze. We Frankfurcie większość squatujących też stanowili ludzie bardzo młodzi i studenci, a robotnicy zdarzali się rzadko.

Jeśli chodzi o nasze strategie, to staramy się porównywać różne możliwości i doradzać ludziom najlepszą ścieżkę. Mamy też adwokata, który specjalizuje się w tego typu sprawach, więc rozwiązania prawne też są już nam znane. Należy jednak pamiętać, że każda rodzina to inny przypadek. Dodatkowym problemem jest fakt, że cała ta sytuacja dotyka nie tylko dłużników, ale też ich żyrantów. Ze względu na to mamy już przypadki ludzi, którzy dwukrotnie przeżyli eksmisję, najpierw z własnego mieszkania, a później np. z mieszkania swoich rodziców. Dużo osób dotkniętych tym problemem boi się właśnie eksmisji swoich bliskich. Wielu mówiło mi: „Ja mogę stracić mieszkanie... trudno. Ale nie chcę, by eksmitowali też moją teściową, czy moją matkę”. Ale ich prawdopodobnie też wyrzucą. Tak więc jeszcze raz warto powtórzyć to, co mówiła Ada Colau: „Mając 400 tys. rodzin, które nie dostaną drugiej szansy, ten kraj nie będzie w stanie się rozwijać ani wyjść z kryzysu”. Jestem pewny, że to bardzo ważne i że ona ma rację.

IP: Z punktu widzenia politycznego i ekonomicznego wasza walka jest bardzo ważna. Czy w związku z tym spotkaliście się już z jakimiś formami represji?

CGT: Też się nad tym zastanawialiśmy, ale jak na razie nie. Do tej pory jedynie próbują nas przestraszyć. Policja przyjeżdża i spisuje nasze dane, jedyne co mogą zrobić to wypisać nam mandaty. Jak już jakiś dostaniemy to będziemy się zastanawiać, skąd wziąć pieniądze, żeby go zapłacić. Raczej się tym nie przejmujemy, bo jeśli dasz się przestraszyć to będzie gorzej. Policja zawsze działała w oparciu o strach.

IP: Myślę, że partia rządząca wypracowała nową strategię walki z wami. Słyszałem, że władza oskarżyła jedną z platform o terroryzm.

CGT: To prawda, ale ludzie raczej się z tego śmieją. Ostatnio widziałem konferencję, na której „Platforma poszkodowanych przez hipoteki” oficjalnie odpowiedziała na te zarzuty i dostała ogromny aplauz. Rząd ukuł tą tezę na podstawie jednej manifestacji. Co prawda była taka manifestacja, ale wzięła w niej udział Platforma „Stop Eksmisjom” (a nie „Platforma poszkodowanych przez hipoteki”) z Vizcaya (Kraj Basków). Postulatem tej manifestacji był jedynie powrót członków ETA do więzień w Kraju Basków, co im się zresztą należy. Musisz mieć świadomość, że część z tych ludzi odsiaduje wyroki np. 3 tys. kilometrów od domu, przykładowo na Wyspach Kanaryjskich. Albo tutaj, czyli około tysiąca kilometrów od Kraju Basków. Normalnie w Hiszpanii kary odsiaduje się tam, gdzie zostajesz skazany, ale w pewnym momencie rządy zarówno socjalistów (PSOE) jak i ludowców (PP) rozpraszały więźniów z ETA po wszystkich więzieniach. Tak więc rodzina, która chciała ich odwiedzić, zamiast przejechać sto kilometrów, zmuszona była pokonać np. tysiąc kilometrów w jedną i tysiąc kilometrów w drugą stronę.

Po pierwsze więc w manifestacji nie brali udziału członkowie „Platformy poszkodowanych przez hipoteki”, a członkowie „Stop eksmisjom”. Po drugie, nie wyrażali oni poparcia dla ETA, a jedynie domagali się, by więźniowie mogli odbywać kary bliżej swoich rodzin. Ostatecznie ta kampania przeciwko „Platformie poszkodowanych przez hipoteki” się nie powiodła, bo ludzie nie są imbecylami. Myślę, że rząd popełnia błąd, gdy robi takie rzeczy. To tak jak w przypadku Feijóo[7], gdy opublikowano jego zdjęcie z przemytnikiem narkotyków, a rząd udawał, że nic o tym nie wiedział, podczas gdy wiedziała o tym cała Hiszpania, nawet ja, który nie mieszkam w Galicji (śmiech). W takich sprawach ludzie po prostu nie wierzą władzy. Myślę, że rząd ma ludzi za głupków, ale ludzie nie są głupi.

IP: Jakie są wasze najważniejsze cele na przyszłość?

CGT: Trwać w walce, to jest najważniejsze. Tutaj tylko jeśli działasz i wywierasz presję, możesz rozwiązać swoje problemy. Czasami działanie sporo cię kosztuje, ale mamy już przypadki wywalczenia rozwiązań, takich jak umorzenie długu w zamian za mieszkanie, czy przyznanie mieszkania socjalnego. Jednak w Alicante mamy cały czas około 200 przypadków osób zagrożonych eksmisją i jest to dużo. Części z ich umów jeszcze nawet nie przejrzeliśmy, bo brakuje nam ludzi. Ja w tej chwili mam na przykład 7 kontraktów z jakiegoś małego banku, których jeszcze nie widziałem na oczy. Muszę je przejrzeć, żeby wytłumaczyć ludziom, kiedy mniej więcej mogą ich dotknąć problemy, albo czy wyrzucą ich z domu lub sprzedadzą ich mieszkanie – bo to dwie różne rzeczy, a ludzie za bardzo tego nie odróżniają. Jest dużo do zrobienia i to tylko by pomóc tym dwustu osobom. Poza tym wieloma z tych przypadków powinna zająć się też pomoc społeczna. Niestety w niektórych przypadkach nie ma odpowiednich rozwiązań ani instytucji zobligowanych do pomocy konkretnym rodzinom, np. jeśli dziecko ma ukończone 4 lata można je oddzielić od rodziców. Tak więc eksmisja na bruk rodziny z dzieckiem, które ma więcej niż 4 lata, jest możliwa. Myślę, że „po prostu trwać w walce” nie jest złą strategią. To, co do tej pory już nam się udało, to fakt, że nawet na tych bardziej technicznych spotkaniach połowę stanowią już sami poszkodowani, bo na początku 90% procent stanowili ci, których nazwać by można „aktywistami”. Wielu ludzi zdało sobie sprawę z tego co się dzieje i naprawdę się zaangażowało. Zdarzają się naprawdę zdumiewające przypadki. Jest np. jedna dziewczyna, która jeszcze do końca nie rozwiązała swoich problemów, ale już zajmuje się 40 dłużnikami banku Sabadel.

IP: Dziękuję bardzo za ten wywiad i życzę, żeby proces eksmisji został zatrzymany.

/Wywiad, tłumaczenie i redakcja: Hubert Kurdelski, wiosna 2013 r./

[1] -- „Toma la Plaza” z hiszp. „Przejmij Plac” – jedna z nazw, pod którą, obok 15M, funkcjonują hiszpańscy Oburzeni.

[2] -- Z hiszp. Cláusula suelo – jeden z warunków kredytu hipotecznego, ukryty najczęściej w części technicznej kontraktu. Klauzula ta zwiera wyrażony w procentach minimalny poziom odsetek zawarty w każdej racie kredytu, który nie podlega późniejszym negocjacjom i musi zostać spłacony niezależnie od jakichkolwiek późniejszych zmian w umowie. Tak więc niezależnie od wcześniejszej spłaty kredytu lub w przypadku utraty mieszkania dłużnik i tak pokryć musi pełne koszty kredytu. Niemożliwym staje się również zmniejszenie raty kredytu, a w niektórych przypadkach klauzula ta zwiększa koszty kredytu o kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Zapis jest praktyką bardzo rozpowszechnioną wśród hiszpańskich banków i w teorii służyć ma ustaleniu kosztów jednej raty kredytu względem kosztów ponoszonych przez bank udzielający kredytu. Problem jednak w tym, że banki nie informowały klientów o tym zapisie oraz konstruowały swoje kampanie reklamowe i umowy tak, by ukryć ten zapis, a koszty kredytu ponoszone przez banki bywały kilkukrotnie niższe, niż koszty przenoszone na klienta. W kilka tygodni po niniejszym wywiadzie hiszpański odpowiednik sądu najwyższego uznał wspomniany zapis za nielegalny, jeśli bank w momencie podpisywania kredytu nie poinformowałw sposób jasny o tym, że umowa zawiera tego typu zapis. Nagłośnienie tego typu praktyk bankowych oraz wspomniany wyrok również uznać można za jeden z sukcesów ruchu, a trwający właśnie wysyp procesów o unieważnienie feralnego zapisu za kolejny front walki.

[3] -- 25 września 2012 roku Hiszpanie otoczyli budynek parlamentu i okupowali pobliski plac w proteście przeciwko kolejnym cięciom w budżecie na rok 2013 zapowiedzianym przez rząd Mariano Rajoya. Protest ten spotkał się z brutalną odpowiedzią ze strony policji, w wyniku czego rannych zostało około 60 osób.

[4] -- Mowa tu o Partido Comunista de los Pueblos de España – partii odwołującej się do założeń marksizmu-leninizmu.

[5] -- Ada Colau – sekretarz „Platformy pokrzywdzonych przez hipoteki”, wcześniej również zaangażowana w ruch okupacji placów.

[6] -- Partido Popular (z hiszp. Partia Ludowa) – największa prawicowa partia polityczna sprawująca aktualnie władzę.

[7] -- Alberto Núñez Feijóo – galicyjski polityk, członek PP pełniący czołowe funkcje zarówno w rządzie galicyjskim jak i centralnym. W 2013 r. dziennik El Pas opublikował wspólne zdjęcia i szczegółowy opis przyjaźni, jaka łączyła Feijóo z jednym z najbardziej znanych przemytników narkotykowych w Hiszpanii.

 
WASZE KOMENTARZE[1]
avatarClamsCasino: Szkoda że jak zwykle przedstawiacie fakty jednostronie , przypominam że duży udział w słabej sytuacji w Hiszpani zawdzieczają lewicy , która była u rządów.
dodano: Poniedziałek, 2013.05.13 19:13
ok
5
not ok
19
odpowiedz|usuń
~LA: Prawdziwi Poznaniacy są natomiast przeciwko powstawaniu skłotów w centrum miasta, to nie jest odpowiednie miejsce dla bydła. Mają dosyć oglądania tej patologi i wstydzą się oprowadzać swoich gości po Starym Rynku.
dodano: Poniedziałek, 2013.05.13 20:32, IP:83.7.28.XXX
ok
7
not ok
23
odpowiedz|usuń
~Autor: Dwa lata mieszkałem w Barcelonie. Hiszpanie to lenie jakich mało. tyrają za nich Arabowie z Pn Afryki, Polaczki i inni ze Wschodu Europy. Oni siesta, kawka w knajpce i zero spinki. NIE MA CO ICH BRONIĆ!!!!!
dodano: Poniedziałek, 2013.05.13 20:46, IP:85.221.145.XXX
ok
5
not ok
20
odpowiedz|usuń
~Kiero: Kiedy opuścicie nie swoje nieruchomości brudy?
dodano: Wtorek, 2013.05.14 21:15, IP:164.127.142.XXX
ok
2
not ok
10
odpowiedz|usuń
~Autor: ~Kiero: Kiedy opuścicie nie swoje nieruchomości brudy?...
Jak tylko napiszesz choć raz coś inteligentnego :-)
dodano: Wtorek, 2013.05.14 23:34, IP:213.241.61.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarClamsCasino: ~Autor: Jak tylko napiszesz choć raz coś inteligentnego :-)...
Według was pisanie prawdy o tym że włamujecie się do cudzych nieruchomości i je okupujecie jest mało inteligentne?
dodano: Środa, 2013.05.15 08:43
ok
0
not ok
7
odpowiedz|usuń
~Autor: skoro się włamali to dlaczego ani policja ani właściciel nie założyli im sprawy o włamanie od 18 lat. Jak nie wiesz o czym piszesz to nie pisz. Tobie również trudno idzie z napisaniem czegoś inteligentnego:-) próbuj dalej nudny trollu:-)
dodano: Środa, 2013.05.15 11:53, IP:213.241.61.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~skloty: W przypadku poznańskich skłotów wszystko odbywa się zgodnie z prawem.
dodano: Piątek, 2013.05.17 11:21, IP:85.221.152.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~oqipastuj: http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/ - Prednisone No Prescription Prednisone Without Dr Prescription ukp.nslp.ewcia88888.forum.epoznan.pl.nvp.xm http://theprettyguineapig.com/prednisone-20-mg/
dodano: Poniedziałek, 2019.04.22 18:54, IP:196.16.76.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
ROZBRAT
rozbrat.epoznan.pl
RSSsend_message
"Wolność bez socjalizmu to przywilej i niesprawiedliwość. Socjalizm bez wolności to niewola i brutalność."
M. Bakunin

"Parlamentaryzm jest najodpowiedniejszą formą organizacji dla społeczeństwa opartego na pracy najemnej i wyzysku mas ludowych przez posiadaczy kapitału."
Piotr Kropotkin--------------------------------------------------
Publikujemy tutaj jedynie cześć informacji i tekstów związnych z poznańskim ruchem wolnościowym, po więcej zapraszamy na www.rozbrat.org
--------------------------------------------------
POLECANE STRONY
rozbrat.org
przeglad-anarchistyczny.org
bractwotrojka.pl
ozzip.pl
federacja-anarchistyczna.pl
http://www.wsl-poznan.pl/
www.facebook.com/rozbrat?ref=hl
ARCHIWUM WPISÓW
Nielegalny lobbing deweloperów i poznańskie kliny zieleni (22 lut 2021)
Bierzemy sprawy w swoje ręce – produkujmy maseczki. Zrzutka na pomagam.pl (26 mar 2020)
Rozbrat – byliśmy, jesteśmy, będziemy! Groźba eksmisji Rozbratu po 25 latach istnienia (15 maj 2019)
Stanowisko OZZ Inicjatywa Pracownicza w sprawie pracownic i pracowników portierni w budynkach należących do miasta Poznania (23 lis 2018)
Policja inwigiluje i zastrasza aktywistów (1 lis 2018)
Program II Socjalnego Kongresu Kobiet (9 paź 2018)
Od 24 lat Rozbrat działa w Poznaniu (13 wrz 2018)
Stop betonowym parkom. Relacja ze spotkania z mieszkańcami Poznania (5 sie 2018)
Podsumowanie działań FA-Poznań w minionym 2017 roku (12 lut 2018)
Puder odpada coraz bardziej (24 sty 2018)
Nie stawiać znaku równości między anarchistami i narodowcami (18 lis 2017)
„Nacjonalizm nie przejdzie #2. Wygwizdujemy Winnickiego” - relacja (16 lis 2017)
Prawica rozpowszechnia fałszywe informacje, aby wzmocnić swoją pozycję w Poznaniu (10 lis 2017)
Antyfaszyzm to nie bojówka, antyfaszyzm to ruch. Nie daj się nabrać na fake news (9 lis 2017)
Nie dla ulicy imienia Ronalda Reagana! Tak dla ulicy imienia Jolanty Brzeskiej ! (2 lis 2017)
Dość nękania lokatorów! Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań w sprawie tzw. regresów (18 wrz 2017)
Nowe europejskie granice w dobie kryzysu (31 sie 2017)
Przed nacjonalizmem bronimy się sami (9 sie 2017)
Sąd Najwyższy nie jest gwarancją demokracji (24 lip 2017)
Kolejna czyszczona kamienica – woda zalała mieszkania na Małeckiego 25 (16 lip 2017)
Nacjonaliści u Pallotynów - relacja z akcji (4 lip 2017)
Stop wycince! Cała Puszcza pod ochroną! - relacja uczestniczki FA- Poznań i Poznaniacy Przeciwko Myśliwym z obozu i akcji bezpośredniej w Puszczy Białowieskiej (14 cze 2017)
Upamiętniono kolejarzy zastrzelonych przez endeckie władze (27 kwi 2017)
Przemówienie Jarosława Urbańskiego z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (18 kwi 2017)
Przemówienie Anny Karoliny Kłys z sobotniej demonstracji - Nacjonalizm nie przejdzie! (12 kwi 2017)
Nacjonalizm nie przejdzie - relacja z demonstracji (9 kwi 2017)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszania Lokatorów w sprawie materiałów prasowych na temat społeczności imigrantów romskich pochodzenia rumuńskiego w Poznaniu. (21 mar 2017)
Chodź z nami na Manifę!! 5 MARCA, 14:00 pod Operą!!! (3 mar 2017)
6. rocznica zabójstwa Jolanty Brzeskiej – otwarcie skweru w Warszawie (1 mar 2017)
Ekonomia i migracja - Syryjscy uchodźcy w Turcji a globalny kapitał (24 lut 2017)
Nie warto być łamistrajkiem, dla Starbucksa - relacja z protestu (6 lut 2017)
Oświadczenie - STOP Odkrywkom! (29 sty 2017)
Przeciw terrorowi Assada i Putina! Stop rzezi w Aleppo! (17 gru 2016)
Ósma edycja ligi Freedom Fighters (15 gru 2016)
Stanowisko Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów (12 gru 2016)
Wszyscy jesteśmy chuligankami! – oświadczenie (26 paź 2016)
Blokada eksmisji – zamierzano wyrzucić sparaliżowanego mężczyznę „na bruk” (29 wrz 2016)
22 urodziny ROZBRATu (16 wrz 2016)
Pikieta lokatorska - Poznań miastem brutalnych eksmisji (28 lip 2016)
Oświadczenie - Poznań miastem brutalnych eksmisji (25 lip 2016)
Czerwiec 1956 r. Tren dla Romka Strzałkowskiego (28 cze 2016)
Stop policyjnej przemocy. Pikieta pod sądem (20 cze 2016)
Czeski anarchista prowadzi strajk głodowy w więzieniu (3 cze 2016)
Oświadczenie w sprawie brutalności policji i zatrzymania działaczy ruchu anarchistycznego (27 maj 2016)
Solidarność – było, minęło! Co dalej? Sprawozdanie ze spotkania (25 maj 2016)
Udana blokada eksmisji na bruk! (12 maj 2016)
Pikieta solidarnościowa z Łukaszem Bukowskim (8 maj 2016)
DEMONSTRACJA:SOLIDARNI Z ŁUKASZEM! DOŚĆ REPRESJI! EKSMISJE STOP! (6 maj 2016)
1st Sparring for Solidarity (5 maj 2016)
3 miesiące więzienia za blokadę eksmisji (28 kwi 2016)
Oświadczenie grupy Poznańscy Romowie w związku z artykułem, który pojawił się w Głosie Wielkopolskim (27 kwi 2016)
Freedom Fighters - seminarium z Marcinem "Różalem" Różalskim (19 kwi 2016)
Oświadczenie Federacji Anarchistycznej - sekcja Poznań, w sprawie rządowych planów zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej (8 kwi 2016)
Wolny Poznań i masowe eksmisje w roku 2016 (7 kwi 2016)
STOP WYCINCE! WALCZ O PUSZCZĘ! (31 mar 2016)
Zmarł Jędrzej "Stjup" Paluszczak (23 mar 2016)
Stop wycince! Walcz o Puszczę! (11 mar 2016)
Poznań:Tymczasowy nie oznacza pokorny! - relacja z 1 marca (4 mar 2016)
187 zniczy na 1 marca (2 mar 2016)
Poznaniacy Przeciwko Myśliwym - happening na Targach Myślistwa i Strzelectwa (15 lut 2016)
Rugowanie mieszkańców działek (28 sty 2016)
Oświadczenie - Stop inwigilacji! (20 sty 2016)
Nielegalna eksmisja powstrzymana! (19 sty 2016)
Sukces akcji antymyśliwskiej! (12 sty 2016)
STOP RASISTOWSKIEJ PRZEMOCY! NACJONALIZM PRECZ Z POZNANIA! (29 gru 2015)
Sprostowanie w sprawie rzekomego pobicia przez poznańskich Romów (25 gru 2015)
Przeciwko polowaniom (23 gru 2015)
Projekt muzeum-pomnika Grażyny Kulczyk i strategia uspołeczniania strat (19 gru 2015)
Rekordowe zyski i rekordy wyrzuconych z pracy (16 gru 2015)
Migranci romscy pochodzenia rumuńskiego w Polsce – relacja ze spotkania (16 gru 2015)
Szósta edycja Freedom Fighters za nami (15 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (14 gru 2015)
FREEDOM FIGHTERS #6 (12 gru 2015)
Pikieta w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (11 gru 2015)
WSL domaga się wycofania roszczeń miasta przeciwko lokatorom (10 gru 2015)
Stop polowaniom!!! (8 gru 2015)
Popieramy strajk w Amazonie. Dość śmieciowych umów! (7 gru 2015)
Oświadczenie - Biuro Interwencji Lokatorskiej (3 gru 2015)
Solidarność naszą bronią! Zwalczaj lokalny ISIS! (29 lis 2015)
Solidarnie przeciwko rasizmowi i terroryzmowi! Nie dla podsycania fali nienawiści! (28 lis 2015)
Dlaczego wzrasta poparcie rządzącym (PiS)? (23 lis 2015)
Po zamachu w Paryżu polska prawica szuka winnych (16 lis 2015)
Oświadczenie na temat akcji antynacjonalistycznej (13 lis 2015)
Warszawa:Solidarność Zamiast Nacjonalizmu (10 lis 2015)
Rasizm STOP! (5 lis 2015)
Siła oporu lokatorskiego rośnie (29 wrz 2015)
"Gościnność" (24 wrz 2015)
Wiec „Uchodźcy mile widziani” - relacja (13 wrz 2015)
Dość łamania praw lokatorów – NIE dla czyszczenia kamienicy przy ul. Tylne Chwaliszewo 26 (11 sie 2015)
Solidarni z migrantami! Uchodźcy mile widziani! (8 lip 2015)
Poznański przewrót w polityce mieszkaniowej? (4 lip 2015)
59 rocznica Poznańskiego Czerwca. Obchody przed bramą HCP (29 cze 2015)
Porozmawiajmy o antysemityzmie – relacja ze spotkania (28 cze 2015)
Pikieta lokatorów i rozmowy z właścicielem kamienicy (22 cze 2015)
Pikieta lokatorska pod Aquanet (11 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie odcinania wody w czyszczonych kamienicach (10 cze 2015)
Nacjonaliści chcą zniszczyć opozycję. Prezydent nie widzi problemu (9 cze 2015)
Oświadczenie w sprawie ataków nacjonalistów na skłot Od:zysk i Anarchistyczną Klubokawiarnię Zemsta (8 cze 2015)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów w sprawie planów nielegalnego wysiedlenia romskiego koczowiska (1 cze 2015)
Kosztem biednych, starych i schorowanych – pikieta przeciwko antylokatorskiej polityce miasta (29 maj 2015)
Ogólnopolskie akcje solidarnościowe z zatrzymanymi w Katowicach (21 kwi 2015)
Prezydenci i lokatorzy (26 lut 2015)
Prawo do miasta, czy prawo do wysiedleń? Czego broni wiceprezydent Wudarski? (22 lut 2015)
Czy politykę kulturalną w Poznaniu czeka zmiana? (25 sty 2015)
Pytania do Prezydenta Poznania i rady miasta (19 gru 2014)
Romowie uciążliwi? Poznański MOPR o uchodźcach ekonomicznych (18 gru 2014)
Powstrzymać eksmisje, uspołecznić politykę mieszkaniową (12 gru 2014)
Poznań – śmierdzące miasto (10 gru 2014)
Koniec karnawału w poście - Jaśkowiak kontynuatorem grobelizmu? (7 gru 2014)
„Prawo do miasta” i neoliberalna polityka wysiedleń (6 gru 2014)
Grobelny przegrał! Żadna władza nie jest wieczna! (1 gru 2014)
Kolejna brutalna eksmisja w Poznaniu (30 paź 2014)
Przedwyborcza kompromitacja Grobelnego (21 paź 2014)
Odwołane! Odwołane! (6 paź 2014)
XX lat nieposłuszeństwa! XX Urodziny Rozbratu! (18 wrz 2014)
Wybory samorządowe - karnawał co cztery lata? (3 wrz 2014)
Represje wobec poznańskiego środowiska anarchistycznego (18 lip 2014)
Czy nowe Studium Zagospodarowania będzie chyłkiem głosowane na Radzie Miasta? Oświadczenie (11 lip 2014)
Nie ma poszanowania praw obywatelskich, bez poszanowania praw socjalnych. W odpowiedzi na „Manifest Otwartej Akademii” (5 lip 2014)
Kliny zieleni zagrożone przez nowe studium zagospodarowania przestrzennego (4 lip 2014)
Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 r. (26 cze 2014)
„Golgota Picnic”, czyli poznański sojusz fundamentalistów i władz (25 cze 2014)
Niewolnicy Apple - protest Inicjatywy Pracowniczej (17 maj 2014)
Pora zewrzeć szyki - relacja z dyskusji dot. zabudowy poznańskich klinów zieleni (12 maj 2014)
Zablokowana eksmisja na Matejki (24 kwi 2014)
"W interesie naszego bezpieczeństwa" - rzecz o podsłuchach i retencji danych telekomunikacyjnych (22 kwi 2014)
UAM - kafelki ważniejsze niż życie (26 mar 2014)
Dramatyczna sytuacja rumuńskich Romów w Poznaniu (24 mar 2014)
Ile jest w Poznaniu pustostanów? (19 mar 2014)
Sprzątaczki dostały wynagrodzenia! (13 mar 2014)
Protest na uniwersytecie - Sprzątnąć wyzysk z UAM! (10 mar 2014)
Czyściciel z Kórnika (8 mar 2014)
Konferencja na Od:zysku. Pustostany w ręce potrzebujących (6 mar 2014)
Personel sprzątający UAM walczy o zaległe wynagrodzenia (27 lut 2014)
Pomyślny finał walki lokatorów z ul. Hetmańskiej (19 lut 2014)
O powodach protestu przeciwko G-20 – głos skazanego za zamieszki (17 lut 2014)
„Nieznani sprawcy”… wcale nie tacy nieznani (3 lut 2014)
Anarchiści z Ukrainy: Prawicowi radykałowie są "koniem trojańskim" Janukowycza (24 sty 2014)
Film - Lokatorzy na sprzedaż (23 sty 2014)
Fanpage Rozbratu (20 sty 2014)
Uwagi do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju (19 sty 2014)
OŚWIADCZENIE W sprawie projektu zmian Studium przestrzennego dla Poznania (9 sty 2014)
Służby celne zmuszają kobiety do rodzenia. Czy mają do tego prawo? (9 sty 2014)
Nowy projekt studium skrojony na potrzeby biznesu (5 sty 2014)
Nacjonalizm w służbie komunizmu (12 gru 2013)
Jego Magnificencja Paralizator (7 gru 2013)
Nowy nacjonalizm. Dlaczego trup wyszedł z szafy? (5 gru 2013)
Winni są czyściciele kamienicy i miasto - oświadczenie (25 lis 2013)
Konferencja:Ludzie bez mieszkań, mieszkania bez ludzi. Pustostany a polityka miejska (20 lis 2013)
Oświadczenie ws. ataków z 11.11.2013 (12 lis 2013)
Dlaczego bronię Piotra Ikonowicza (7 lis 2013)
Odzysk (na razie) zostaje! – ale właściwie co z niego mamy? (5 lis 2013)
Ofiary mają się prawo bronić przed prawicowymi napadami (4 lis 2013)
Policja zatrzymała aktywistów z Od:Zysku (25 paź 2013)
Elity sprzedane! (18 paź 2013)
0,3% czyli "budżet obywatelski" (7 paź 2013)
Oświadczenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Federacji Anarchistycznej s. Poznań (4 paź 2013)
Oświadczenie w sprawie licytacji skłotu Od:zysk (3 paź 2013)
19 LECIE ROZBRATU (19 wrz 2013)
Pies ogrodnika czyli historia pewnej drukarni (5 wrz 2013)
Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta (2 wrz 2013)
Czyściciele kamienic i ich mocodawcy nadal bezkarni - relacja z pikiety (29 sie 2013)
Nowy numer Biuletynu Inicjatywa Pracownicza (9 sie 2013)
Urynowe wojenki (27 lip 2013)
Nie mają chleba? Niech jedzą ciastka! (17 lip 2013)
WOŁYŃ 1943 - KU PAMIĘCI (11 lip 2013)
Rap koncert pod Ceglorzem (3 lip 2013)
Rocznica Poznańskiego Czerwca - wiec pod bramą HCP (28 cze 2013)
Poznański Czerwiec 56’ – to nie tylko kolejna rocznica (24 cze 2013)
Clement Meric – zamordowany przez faszystów we Francji (18 cze 2013)
Wstrzymanie budowy fermy norek w Brześciu (15 cze 2013)
Protest: NEO BANK - NEO GANG! (11 cze 2013)
Popieramy turecką rebelię! Akcja solidarnościowa w Poznaniu (4 cze 2013)
"Nagroda" dla policji za pomoc w procederze czyszczenia kamienic (3 cze 2013)
Eksmisje - represje - policyjne porażki (15 maj 2013)
Hiszpańskie platformy przeciwko eksmisjom – wywiad (13 maj 2013)
"Walczymy o swoje od 1890” - 1 maja we Wrocławiu (3 maj 2013)
Za kratami więzień Łukaszenki (29 kwi 2013)
Protest przeciwko nowej fermie norek (8 kwi 2013)
Mieszkania dla ofiar czyścicieli kamienic. Protest (4 kwi 2013)
Bilety relatywnie staniały. Powstanie komunikacyjne trwa. (27 mar 2013)
Popieramy strajk generalny na Śląsku (26 mar 2013)
Z perspektywy sztuki krytycznej. Wywiad z Grzegorzem Klamanem (24 mar 2013)
BURŻUAZJA WRACA DO CENTRUM - film prod. SzumTV (22 mar 2013)
Za dużo, żeby umrzeć, za mało, aby godnie żyć (21 mar 2013)
Rada Miasta Poznania: „Spieprzaj Wójciak”. Oświadczenie (20 mar 2013)
W Kościele argentyńskim walka trwa (20 mar 2013)
Papież, który współpracował z reżimem (16 mar 2013)
Solidarni z lokatorami. Rusza zbiórka publiczna WSL (15 mar 2013)
Dostawić swojego taga. Wywiad z grafficiarzem (12 mar 2013)
Zero tolerancji dla policji (2 mar 2013)
Prokuratura i policja – karzące ramię właścicieli (26 lut 2013)
Politycy, profesorzy i homo-studentki (25 lut 2013)
Ochroniarze zamiast kluczy. Kolejne nielegalne wysiedlenie (21 lut 2013)
Partyjna fikcja czy horror? Polemika (19 lut 2013)
Pikieta pod NeoBANK - nie finansujcie czyścicieli kamienic (15 lut 2013)
O tym, jak Bazyliszek przestraszył się swojego własnego oblicza (12 lut 2013)
WSL w sprawie czyszczonej kamienicy przy ul. Piaskowej (9 lut 2013)
Kryzys finansów miasta uderza w dzieci (6 lut 2013)
Wina, kara i policyjne mandaty (1 lut 2013)
Robotnicy budowlani z Piaskowej nie podjęli dziś prac remontowych (31 sty 2013)
Śruba próbował eksmitować w środku zimy (24 sty 2013)
Polityka i mury (23 sty 2013)
Działalność Federacji Anarchistycznej w 2012 roku (21 sty 2013)
Już w środę Wielkopolskie Powstanie Komunikacyjne! Stop podwyżkom! (13 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 2 (11 sty 2013)
Rok w kulturze okołorozbratowej. Podsumowanie 2012 cz. 1 (9 sty 2013)
Ruch lokatorski w Poznaniu. Podsumowanie 2012 (5 sty 2013)
Działania Inicjatywy Pracowniczej w 2012 r. Podsumowanie (3 sty 2013)
Stolarska: Akcja solidarnościowa (24 gru 2012)
Znowu pod sąd – za wspieranie lokatorów (20 gru 2012)
Po wodę do wojewody – protest lokatorski (19 gru 2012)
Pucek przestań pieprzyć. Przełomu w budownictwie komunalnym nie ma (15 gru 2012)
13 Grudnia - władza do robotników strzela zawsze celnie (13 gru 2012)
Czy zdrożeją bilety MPK? (10 gru 2012)
Poznań daje pracę? Kolejna idiotyczna kampania reklamowa miasta (6 gru 2012)
Przeciwko fermom futrzarskim - protest (28 lis 2012)
Nie będzie śledztw przeciwko policjantom - cd. samorozgrzeszającego się państwa (26 lis 2012)
Nie zmywajcie tej krwi – film o wydarzeniach w Genui w 2001 r. (22 lis 2012)
Oskarżony przez policję anarchista uniewinniony (21 lis 2012)
Zamach... (20 lis 2012)
Cena futra - śledztwo na polskich fermach futrzarskich (20 lis 2012)
Protest związków zawodowych (14 lis 2012)
Dyrektorska gangrena (12 lis 2012)
Bez wyzysku i nacjonalizmu. Oświadczenie w związku z 11 listopada (8 lis 2012)
Cuchnący barak dla matki z dzieckiem – czyli standardy według ZKZL (6 lis 2012)
Walizka. Historia zbąszyńskich Żydów (28 paź 2012)
W Cegielskim robotnicy domagają się podwyżek (27 paź 2012)
Czas na zmiany, nie na rozmowy (25 paź 2012)
Najbliższe wydarzenia, na które zapraszamy (22 paź 2012)
Demonstracja lokatorska - 20 października (19 paź 2012)
AMS rekwiruje prace poznańskich artystów z mFA (18 paź 2012)
Protesty, procesy, kontrole – konflikt w żłobkach trwa (15 paź 2012)
12 października - Dzień Björna Söderberga (12 paź 2012)
15 tys. pijanych rowerzystów siedzi za kratkami. Niepotrzebnie (9 paź 2012)
Usługi publiczne należą do wszystkich – demonstracja w Warszawie (7 paź 2012)
Gdzie wysiedlimy „trudnych właścicieli”? (6 paź 2012)
Lokatorki mówią - sytuacja społeczno-mieszkaniowa Poznania (5 paź 2012)
Przesiedlenia do kontenerów. Lokatorzy nie są niczego świadomi – ZKZL manipuluje (3 paź 2012)
Przeciwko polowaniom! W obronie dzikiego życia! (1 paź 2012)
Dwie debaty o mieście – partycypacja i mieszkalnictwo (30 wrz 2012)
Akcja protestacyjna w poznańskich żłobkach (27 wrz 2012)
Pierwszy mieszkaniec kontenera socjalnego (25 wrz 2012)
Polityka społeczna presji (23 wrz 2012)
Piknik na Stolarskiej - film (20 wrz 2012)
Policja inwigiluje gości zaproszonych do WTK (18 wrz 2012)
Solidarność z Jeremym ‘Anarchaosem’ Hammondem i innymi haktywistami (15 wrz 2012)
Koalicja dla Mieszkańców Stolarskiej. Podpisz apel! (13 wrz 2012)
Rozbrat ma 18 lat!!! (12 wrz 2012)
Mały polityk... Zaczipować go jak psa! (5 wrz 2012)
Finanse miejskie w zapaści (4 wrz 2012)
Oświadczenie w sprawie zajść podczas „dzikiej” eksmisji na ulicy Podgórze (2 wrz 2012)
Trwa brutalna eksmisja skłotu Warsztat (29 sie 2012)
Zaproszenie do solidarności ze Stolarską (28 sie 2012)
Pikieta pod domem biznesmena Gawrońskiego (25 sie 2012)
Anarchiści uniewinnieni (24 sie 2012)
Kim byli Sacco i Vanzetti? (23 sie 2012)
Niezwykle groźni osobnicy, sądzeni z kodeksu wykroczeń (15 sie 2012)
Stolarska zabarykadowana. Lokatorzy bronią swoich praw (13 sie 2012)
Literaci do piór! Bieda do kontenera! (12 sie 2012)
Wirtualne dochody z EURO (10 sie 2012)
Eugenika wersja light (8 sie 2012)
ZKZL chciał wyeksmitować matkę z dziećmi (6 sie 2012)
Mieszkańcy Baranowa protestują przeciwko fermie norek (6 sie 2012)
Tomczak oddawaj mandat! (1 sie 2012)
Brutalność poznańskiej policji (25 lip 2012)
Zajmujcie pustostany, miasto mięknie (22 lip 2012)
Stolarska bez wody, miasto bez przyszłości (20 lip 2012)
Tomczak oddawaj mieszkanie - pikieta (19 lip 2012)
Sądzony za udział w proteście lokatorskim (17 lip 2012)
Wesprzyj Fundusz Strajkowy dla pracowników Chung Hong (15 lip 2012)
“To be or not to be” – polityka mieszkaniowa Grobelnego (12 lip 2012)
Lokatorzy na Radzie Miasta (10 lip 2012)
Uderz w Grobelnego - odezwie się Pucek (9 lip 2012)
Dramat mieszkańców ulicy Stolarskiej - materiał telewizji Polsat (4 lip 2012)
Czerwiec 56: Robotniczy zryw i święta pamięć (2 lip 2012)
Rasizm – od lat to samo (30 cze 2012)
„Za tymi murami nie ma już Cegielskiego”. Robotnicze obchody Czerwca'56 (28 cze 2012)
Złomowanie Cegielskiego - wywiad w rocznicę Czerwca 1956 (28 cze 2012)
Co się dzieje w poznańskich żłobkach? Protest pracownic trwa (27 cze 2012)
Lokatorzy ze Stolarskiej walczą! (24 cze 2012)
Nie jesteśmy krajem białych niedźwiedzi. Sukces promocyjny Euro (20 cze 2012)
Kolejne szykany wobec lokatorów ze Stolarskiej (19 cze 2012)
Polacy, nic się nie stało? Euroklęska w mediach (17 cze 2012)
Śruba wprowadza terror, władze nie reagują (15 cze 2012)
EURO 2012 nie istnieje (13 cze 2012)
Policja inwigiluje Rozbrat (11 cze 2012)
Demonstracja "Chleba zamiast igrzysk" (11 cze 2012)
Wszystkie media trąbią (9 cze 2012)
9 czerwca zapraszamy na konferencję “Kryzys i Igrzyska – społeczno-polityczne konsekwencje" (6 cze 2012)
Euro 2012 – buraczana propaganda sukcesu (4 cze 2012)
Po pierwsze nie szkodzić. Protest na Wildzie (3 cze 2012)
Nie zabierajcie nam parku na lotnisko! (31 maj 2012)
Protest podczas otwarcia dworca przez Komorowskiego (29 maj 2012)
Kryzys na miarę naszych możliwości... (28 maj 2012)
Prezydent odjechał drogą zapasową – na marginesie sprawy lokatorskiej z perspektywy policjanta (25 maj 2012)
Sądzeni za protest w spr. Piaskowej (23 maj 2012)
Demonstracja 10 czerwca zgłoszona. Ruszamy o godz.14 spod Opery (21 maj 2012)
Pracownice żłobków: 10 czerwca wychodzimy na ulicę! (19 maj 2012)
Stracić zdrowie w kontenerze socjalnym (17 maj 2012)
(Akt.)Kamieniami w dzieci - neofaszyści próbowali zaatakować Festiwal Sztuki (13 maj 2012)
13 maja zapraszamy na Festiwal sztuki DIY (10 maj 2012)
Zamiast piłki nożnej polityka – dyskusja na temat Euro 2012 (9 maj 2012)
Praca do 67 lat? Władza wie lepiej (7 maj 2012)
Koniec studiowania za darmo? (6 maj 2012)
Protest mieszkańców przeciwko fermie norek (4 maj 2012)
500 lat Gułagu - pańszczyzna-ojczyzna (30 kwi 2012)
Puchar Euro w Poznaniu. Pikieta na powitanie (29 kwi 2012)
Rocznica protestu kolejarzy z 1920 roku (26 kwi 2012)
Spadkobiercy i lokatorzy. Jak miasto broni publicznego interesu? (25 kwi 2012)
Za horyzontem. Szkic o utopiach i alternatywach (24 kwi 2012)
Romowie do kontenera? Polityka imigracyjna w Poznaniu (22 kwi 2012)
Redaktor Wesołek będzie się bawić (19 kwi 2012)
Mieszkańcy nie chcą ferm norek (18 kwi 2012)
UAM knebluje studentów - dziekan WNS cenzorem (16 kwi 2012)
Oko za oko..... GW i antysemicka prasa (15 kwi 2012)
Orlik? Dość hipokryzji Grobelnego. Protest (13 kwi 2012)
Sytuacja w poznańskich żłobkach - będzie strajk? (11 kwi 2012)
Kolejna śmiertelna ofiara nacjonalistów (10 kwi 2012)
Cyrk Zalewski – Dwadzieścia niezbyt chlubnych lat! (9 kwi 2012)
Ubój rytualny, czyli prawa zwierząt kontra religijny biznes (7 kwi 2012)
Popieramy strajk w Hucie Batory (5 kwi 2012)
Pucek - "dobry" i "zły" glina (4 kwi 2012)
Strajk generalny w Hiszpanii - relacja poznańskich uczestników (3 kwi 2012)
Kolejne pikiety przeciw ZOO Centrum (2 kwi 2012)
W drugą rocznicę śmierci Marcela Szarego (1 kwi 2012)
Anarchiści z manuFAktury w sprawie emerytur (30 mar 2012)
Bezpłatny transport publiczny w stolicy Estonii - kiedy Poznań? (28 mar 2012)
Frankfurt: Blokada przemarszu neonazistów (27 mar 2012)
Historia z „Kuriera Poznańskiego”. „Gazeta Wyborcza” promuje antysemicki dziennik (25 mar 2012)
Wielka demonstracja w obronie warszawskiej Elby (24 mar 2012)
Finał eksmisji na bruk - mieszkanie na Nadolniku (22 mar 2012)
Strajk i głodówka pielęgniarek w Koninie (foto) (21 mar 2012)
Bałkański wieczór na Rozbracie (16 mar 2012)
Relacja z warszawskiej Manify (14 mar 2012)
Pracownice żłobków żądają negocjacji płacowych (12 mar 2012)
Czwarta edycja Kuchni Społecznej (11 mar 2012)
Eksmisyjna konfrontacja (7 mar 2012)
Elity pchają się do władzy? Na marginesie OFK (5 mar 2012)
Stałe zameldowanie w promocji, jedyne 35 000 złotych! (3 mar 2012)
Oblicze Poznania, którego nie da się ukryć (27 lut 2012)
O dojnej krowie, wielkiej kasie i pazernych cwaniakach (24 lut 2012)
Wycieczka "Drugie oblicze Poznania" - wsiądź, pojedź, zobacz (23 lut 2012)
Dość demokracji rynkowo – konkordatowej (21 lut 2012)
F-16: oszustwo i ignorancja (18 lut 2012)
Polscy Anonimowi o bitwie przeciw ACTA – fakty (16 lut 2012)
Spotkanie lokatorów z Poznania i Warszawy (13 lut 2012)
„Okrągłego stołu” społeczno-mieszkaniowego nie będzie (9 lut 2012)
Kolejny po ACTA zamach władz na swobody obywatelskie (7 lut 2012)
Co dalej z protestami przeciwko ACTA? (5 lut 2012)
Euro 2012 – kryzysowe mistrzostwa (3 lut 2012)
Konsultacje (1 lut 2012)
Likwidacja szkół i droga do nikąd. O demograficznych prognozach miasta (31 sty 2012)
Prawica i jej problem z ACTA (29 sty 2012)
Bez przywódców. Wywiad z Alanem Moore twórcą komiksu „V jak Vendetta” (29 sty 2012)
Zamieszki po demonstracji przeciwko ACTA (27 sty 2012)
Podpisano ACTA. Obalamy rząd! (26 sty 2012)
Gorący protest w środku zimy: ACTA Stop! (25 sty 2012)
Nie dla ACTA. Oświadczenie w sprawie demonstracji. (25 sty 2012)
Kim są Anonymous? (24 sty 2012)
STOP ACTA! Protest przeciwko cenzurze Internetu! (akt.) (22 sty 2012)
Krótszy czas pracy i godna emerytura dla każdego! (20 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (2) (18 sty 2012)
Wiceprezydent Hinc odchodzi. Jedna głowa to za mało! (18 sty 2012)
Miejski monitoring wizyjny – cel i skuteczność vs. celowość i konieczność (1) (17 sty 2012)
Bezrobocie systematycznie wzrasta – co na to władze miasta Poznania? (16 sty 2012)
Krótkie podsumowanie działań anarchistycznych w 2011 r. (13 sty 2012)
Widmo krąży po siedzibie firmy, widmo pracownika... Wywiad z Michałem Kmiecikiem (12 sty 2012)
Opowieść o Bridgestone. Pracownicy znowu protestują (10 sty 2012)
Nie zgadzamy się na podwyżkę cen biletów MPK! (9 sty 2012)
Puste trybuny na miejskim stadionie. I co teraz? (7 sty 2012)
Radni PO i Grobelnego przeciw podwyżkom dla opiekunek ze żłobków (5 sty 2012)
Mniej szkół, więcej posterunków! (4 sty 2012)
Pogrzeb Jolanty Brzeskiej (2 sty 2012)
Podsumowanie 2011: Kulturalnie na i dookoła Rozbratu. (31 gru 2011)
Podsumowanie 2011: Represje wobec ruchu wolnościowego w Poznaniu (31 gru 2011)
Dziecko to nie koszt, Panie Prezydencie. (29 gru 2011)
Rewolucja, Powstanie Wielkopolskie i endecki marsz po władzę (27 gru 2011)
Dziś opłatek – jutro kontener (25 gru 2011)
Żadnych cięć, więcej funduszy na oświatę (22 gru 2011)
Powstało Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów (21 gru 2011)
Betlejem Poznańskie na Średzkiej (19 gru 2011)
„Eksmitowana dostanie mieszkanie?” Gazeta Wyborcza manipuluje (18 gru 2011)
Jest tanio, będzie drogo - Młodzieżowe Domy Kultury (18 gru 2011)
Wszyscy czyli nikt. O Poznańskim Kongresie Kultury (17 gru 2011)
Co dalej z "drukarnią"? Oświadczenie (16 gru 2011)
Gimnazja pod naporem algorytmu Grobelnego (15 gru 2011)
Ciekawe cytaty o stanie wojennym (14 gru 2011)
Prawicowy cyrk w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego (13 gru 2011)
Rozbrat i polska gentryfikacja na Occupy Hongkong (12 gru 2011)
Stan wojenny i prawicowi poplecznicy Jaruzelskiego (11 gru 2011)
Policja ściga lokatorów (8 gru 2011)
Mieszkańcy Polski umierają szybciej.... (7 gru 2011)
Żłobki piszą do prezydenta (6 gru 2011)
Żłobki blokują ulice! (4 gru 2011)
Chińska zupa czyli uniwersytet (2 gru 2011)
Konferencja prasowa pod specjalnym nadzorem (30 lis 2011)
Likwidacja gimnazjum - szkoła dla kościoła (29 lis 2011)
Wolny uniwersytet teraz!!! (27 lis 2011)
Nikt nie będzie nam mówił, co mamy robić. Wywiad z kibicem Lecha Poznań (25 lis 2011)
Początki radykalnego zawodowego ruchu kobiecego w Wielkopolsce (1) (24 lis 2011)
Obłęd nienawiści (21 lis 2011)
Puste lokale użytkowe ZKZL. Jak duże to straty? (21 lis 2011)
Sukcesy ZKZL: masowe eksmisje i czynsz w górę o 10 proc. (18 lis 2011)
Biurokratyczne i PRowe manipulacje ZKZL (17 lis 2011)
„Chciałbym być oficerem SS” - relacja zatrzymanej w Warszawie (14 lis 2011)
Co takiego uczynili antyfaszyści z Niemiec? (13 lis 2011)
Prysł mit narodowej jedności (11 lis 2011)
Poznaniacy na blokadzie w Warszawie (akt.) (11 lis 2011)
Wolność słowa po poznańsku: policja rozbija pikietę (10 lis 2011)
To jest myśliwiec na miarę naszych możliwości... (8 lis 2011)
11 listopada spełnij swój obowiązek (7 lis 2011)
Książę na Starym Mieście. Relacja subiektywna (5 lis 2011)
Poznań miastem eksmisji - audycja (4 lis 2011)
Protest mieszkańców powstrzymał zarządcę budynku (3 lis 2011)
Dramat mieszkańców kamienicy na ul. Piaskowej trwa (2 lis 2011)
Bójmy się porządnych obywateli (1 lis 2011)
Stadionowy populizm (30 paź 2011)
Lokatorzy pod urzędem miasta. Prezydent Komorowski ucieka? (28 paź 2011)
Brutalność eksmisji. Czy dalej będziecie milczeć? (27 paź 2011)
Film z brutalnej eksmisji na ul. Dąbrowskiego (27 paź 2011)