blog background
 
dama_pikowa: na granicy światów
psychologia; sny; interpretacje; archetypy; podświadomość; nieświadomość; nadświadomość; świadomość
metka_epoznan
Proste sposoby na wyciąganie wniosków ze snów i poprawę własnego życia
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 22
Analiza własnej osobowości w oparciu o marzenia senne, to świetna metoda, którą każdy może zastosować. Przyda się szczególnie, gdy coś w życiu nam nie idzie. Warto przyjrzeć się snom, gdy w którejś dziedzinie życia chcielibyśmy mieć więcej szczęścia i zadowolenia.

Pracując ze snami trzeba pamiętać, że sny są WIELOWYMIAROWE. Jeden sen może mieć wiele warstw znaczeniowych - może dotykać jednocześnie kilku rożnych kwestii, np relacji rodziny, zdrowia, spraw zawodowych, erotyki czy duchowości. Jest je łatwiej dostrzec, gdy pracujemy z drugą osobą, w grupie lub gdy mamy już trochę praktyki i korzystamy z kilku różnych technik przy interpretowaniu snu. Jeśli chcemy zastanowić się, co możemy w życiu robić lepiej, skuteczniej, to trzeba PRZYJRZEĆ SIĘ SWOJEMU ZACHOWANIU W SNACH, GDYŻ BARDZO CZĘSTO, CHOĆ W SPOSÓB NIECO PRZERYSOWANY, PRZYPOMINA ONO TO, CO ROBIMY ZA DNIA.


Przykładowe pytania, które warto sobie zadać po zapisaniu snu:
1) Jak reaguję w śnie na wydarzenia?
2) Jak się zachowuję? Pasywnie czy aktywnie?
3) Jestem liderem grupy, czy pozwalam sobą sterować?
4) Co sen o mnie mówi?
5) Co mnie hamuje?
6) Co mógłbym zrobić inaczej?

Taka praca przypomina trochę opisywanie bohatera lektury na języku polskim - jaki on jest - jakie ma słabości, jakie wady, a później pracę coachingową - co może robić lepiej, co go wzmacnia, co osłabia, kogo mógłby poprosić o pomoc itp.

Przykładowa interpretacja snu:
Sen:"W śnie układam domino, pionowo, tak by potem klocki przewróciły się jeden na drugi, ale ciągle coś mi się nie udaje, klocki się przewracają i muszę zaczynać od nowa."

Interpretacja: ten sen przypomina trochę Syzyfa, W kółko to samo.Oczywiście można by stwierdzić - sen mówi, że jestem nieudacznikiem, nic mi się udaje, że znowu się nie uda itp.
Ale można też spojrzeć inaczej. Zadać sobie pytanie "co sen mówi o mnie?". A sen mówi, że w kółko mi się coś nie udaje, że podejmuję wysiłek i znowu klapa, ale przede wszystkim pokazuje mi to, że w kółko robię to samo. "Czego mogę się z tego nauczyć?", "co on mi pokazuje?". No cóż, sen aż krzyczy, że jak znowu zrobię to samo, zachowam się tak samo, to znowu będzie to samo (klapa). Sen pokazuje, że w jakiejś dziedzinie życia powtarzam w kółko nieefektywne zachowania. Aby coś zmienić "ustawić domino", muszę zmienić strategię działania. taki sen powinien zmusić do myślenia o jakie konkretnie zachowania chodzi, i co mogę zmienić.


 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
DAMA_PIKOWA
dama_pikowa.epoznan.pl
RSSsend_message
"(...)w każdym z nas jest ktoś kogo nie znamy. Przemawia do nas w snach i tłumaczy że widzi nas zupełnie inaczej, niż my - siebie." Carl Gustav Jung

"Żadne drzewo nie wzrośnie do nieba,jeśli jego korzenie nie sięgają do piekła." Carl Gustav Jung

ARCHIWUM WPISÓW
Proste sposoby na wyciąganie wniosków ze snów i poprawę własnego życia (11 cze 2020)
Motyw pogoni i ucieczki w snach (30 maj 2020)
Nagość w snach (26 maj 2020)
Koszmary - najczęstsze przyczyny (22 maj 2020)
Motyw seksu w snach (16 maj 2020)
Postaci w snach (12 maj 2020)
Podświadomość, a rozwiązywanie problemów (11 maj 2020)