blog background
 
dama_pikowa: na granicy światów
psychologia; sny; interpretacje; archetypy; podświadomość; nieświadomość; nadświadomość; świadomość
metka_epoznan
Postaci w snach
ok
1
not ok
0
liczba odsłon: 27
Bardzo często w naszych snach widzimy postaci, które określamy jako "jakąś kobietę", "jakiegoś mężczyznę".
Najczęściej jest tak, że to po prostu różne części nas samych. Posługując się obrazem wyimaginowanych postaci, sen pokazuje nam różne części naszego "JA" - jedna część chciałaby to, druga tamto,a trzecia nie może ani jednego ani drugiego, bo już ma inne zobowiązania...itp.

Części naszej osobowości mogą także przyjmować postać naszych znajomych, kolegów, koleżanek czy sąsiadów. Najczęściej jest tak,że ów znajomy w śnie reprezentuje część ciebie, tą część która ma jakieś cechy, przekonania lub w inny sposób przypomina jego osobę.
Osoby, które śnią się nam dosłownie w snach oznaczają samych siebie (tzw interpretacja obiektywna) to najczęściej ludzie, z którymi mamy bliskie relacje emocjonalne (pozytywne lub negatywne). Stąd jeśli już jakąś w ogóle powinniśmy rozumieć dosłownie, to będzie to ktoś taki jak mama, tata, siostra, ukochany mąż lub żona, czy też współpracownik z którym mamy np konflikt. Z reguły interpretujemy obiektywnie, zatem takie postaci, które w jakiś sposób są ważne w naszym życiu.

Reguła, ta jest bardzo pomocna, chociaż nie sprawdza się zawsze (szczególnie trzeba uważać na postać mamy i taty). Fabuła snu powinna pomóc nam w dojściu do tego, o jakie rozumienie postaci chodzi. Wielu badaczy snów radzi, żeby zawsze najpierw patrzeć na sen jako na historię obrazującą jakiś nasz proces wewnętrzny, a dopiero gdy takie spojrzenie nic nie wnosi, patrzeć na sen jak na komentarz do wydarzeń ze świata zewnętrznego.
Niektórzy podają także, że inną wskazówką co do tego, że dana postać reprezentuje samą siebie, a nie część osobowości jest wyrazistość postaci - widzimy ją w śnie z wprost fotograficzną dokładnością. Osoby, które są inną częścią nas, są mniej charakterystyczne, nie widzimy ich twarzy, opisywane są najczęściej jako "no i tam jest też jakaś dziewczyna/chłopak".
Przy okazji, trzeba pamiętać o tym, że sny często kondensują treści. Podświadomość to wyjątkowy scenopisarz. W jednym śnie mogą pojawić się np nawiązania do naszego życia zawodowego, ale i zdrowia (w tle jako wątek poboczny), tak i może zdarzyć się, że jakaś scenka będzie skondensowanym komentarzem do wydarzeń ze świata zewnętrznego, a jednocześnie do naszych procesów wewnętrznych.

TAJNI POSŁAŃCY NASZEGO WNĘTRZA

Interpretacja postaci stanowi pewne wyzwanie. Czasem sny komentują nasz świat zewnętrzny, a bohaterowie reprezentują samych siebie. Znaczenie częściej jednak (jak napisałam wyżej) bohaterowie snów reprezentują wewnętrzny świat, różne części osobowości, a także siły, które nam pomagają i energie, które nami rządzą. Gdy coś do nas nie dociera, nie radzimy sobie w jakiejś sytuacji, te siły uaktywniają się, by przekazać wspierający komunikat lub pomysł z głębin nieświadomości.
W śnie psychika wykorzystuje do tego stosowną postać, taką, która ma autorytet, wysoką rangę lub emanuje energią. Przypatrując się bohaterom naszych snów, warto szczególnie zwrócić uwagę na następujące postaci:

1) AUTORYTET - może to być ktoś, kogo podziwiasz w swojej dziedzinie. przykładowo "papież" może być wskazówką na drodze do duchowej pełni, a twój były szef może udzielić ci porady odnośnie aktualnej sytuacji zawodowej.

2) ZMARLI - w wielu snach zmarli przychodzą do nas z jakąś mądrością lub komentarzem do obecnej sytuacji.

3) ANIOŁY -  symbolizują czystość i boskość. Mogą pełnić funkcje przewodników, obrońców. W interpretacji psychologicznej, anioł jest najczęściej łącznikiem z nieświadomym wnętrzem, z naszym wyższym "JA".

4) STARY MĘDRZEC, WIELKA MATKA - symbolizują archetypową mądrość, życiowy rozsądek, umiejętność głębszego wglądu. W snach mogą pomagać nam kontaktować się z naszą wewnętrzną mądrością, a także mądrością nieświadomości zbiorowej. Mogą wskazywać na życiowe lekcje, które trzeba odrobić.

Warto także zwrócić uwagę na bohaterów niższych rangą, którzy we śnie przychodzą z ewidentną misją pomocy. W ten sposób nieświadomy umysł może wskazywać na miejsce, energię. lub nawet konkretne zachowanie.


 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.