blog background
 
dama_pikowa: na granicy światów
psychologia; sny; interpretacje; archetypy; podświadomość; nieświadomość; nadświadomość; świadomość
metka_epoznan
Motyw seksu w snach
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 35

Czasem przyśni się cała scenka. Od powolnych, namiętnych pocałunków, przez dotyk, aż do pełnego aktu. Ale może też w ogóle nie być początku, od razu akt, ruszające się ciała. A czasem tylko wiesz w śnie, że był seks. Może być też tak, że jest przemoc, śni ci się seks, którego wcale nie chcesz.


Nie da się krótko odpowiedzieć na pytanie - co oznacza seks w śnie? Jak zawsze wiele zależy tutaj od szczegółów snu i dokładnej fabuły.Dopiero na tej podstawie można wyciągnąć wnioski na temat tego, co oznaczał seks w konkretnym śnie.

Jednak chociaż wszystkie sny są wysoce indywidualne, to motyw seksu należy do dość powszechnie śniących się obrazów. Na pewnym podstawowym poziomie, seks jest także podobnie postrzegany przez wiele osób. należy on zatem do MOTYWÓW ARCHETYPOWYCH. Na podstawie obrazów wspólnych dla większych grup ludzi można spróbować, mówiąc kolokwialnie wyciągnąć "średnią", typową interpretację.

Interpretując sen o seksie trzeba zwrócić uwagę na wszystkie elementy snu - kto był twoim partnerem, gdzie uprawialiście seks, jakie emocje temu towarzyszyły, oraz wszelakie inne motywy, czy symbole jakie się pojawiły w trakcie snu.

Sen o seksie może być snem kompensacyjnym, obrazującym nasze pragnienie zjednoczenia się z kimś, kogo bardzo pragniemy, a z kim nie możemy być. Może być też wyrazem naszego prawdziwego pożądania wobec obecnego partnera. Jeśli sen jest przyjemny, może przynosić relaks. W przypadkach opisanych powyżej, sen można interpretować dosłownie.

Przyglądając się snom tego typu, warto zapytać się siebie czym seks tak naprawdę jest, jakie jest jego głębsze znaczenie, jakie jest znaczenie psychologiczne. Uprawiając z kimś seks stajemy się z nim JEDNYM. Kochanie się to zatem pełne zespolenie, zjednoczenie. Dlatego też w większości przypadków motyw (przyjemnego) seksu z inną osobą powinien przed wszystkim zmusić do myślenia o tym, co w naszym partnerze podziwiamy, w jaki sposób ta osoba nas uzupełnia na poziomie psychologicznym, dlaczego chcielibyśmy stać się z nią "jednym" i jakie jej cechy chcielibyśmy w sobie rozwinąć.

TO, ŻE ŚNI CI SIĘ Z KIMŚ SEKS, WCALE NIE OZNACZA, ŻE MARZYSZ O SEKSIE Z TĄ OSOBĄ! Może tak być, ale nie musi. bardziej chodzi tu o zespolenie na poziomie psychicznym. Np jeśli śni ci się seks z szefem, zastanów się jakimi słowami można opisać tę osobę. Być może właśnie tych cech potrzebujesz teraz więcej w swoim życiu, aby móc stawić czoła wyzwaniom. Seks ze znajomym? Co ma ta osoba, czego ty nie masz? Co w niej podziwiasz? Dlaczego podświadomość podsuwa ci obraz, że jesteście "jednym"? Które z jego cech chciałbyś mieć? Motyw seksu ze znajomą osobą, np z przyjacielem może też symbolizować bliską więź emocjonalną.

Pewną wariacją może być sen o seksie z osobą tej samej płci, mogący wskazywać na potrzebę większej samoakceptacji lub większego rozwinięcia w sobie cech typowych dla naszej płci. Z kolei seks z osobą "bez twarzy", często śni się w okresie dojrzewania, kiedy seksualność dopiero się rozwija. U osoby dorosłej może być zwykłym snem kompensującym brak związku, lub sygnalizować gotowość powrotu do świata relacji.

Motywem, który powinien wzbudzić czujność i  skłonić do przemyśleń jest pojawienie się różnego rodzaju dystraktorów, które nie pozwalają na spokojny przebieg stosunku. Być może seks jest przerywany, w śnie ktoś wchodzi do pokoju, nagle okazuje się, że trzeba coś załatwić, albo nigdzie nie ma dobrego miejsca. na podstawie tego obrazu można przypuszczać, że w związku są jakieś problemy. Być może któraś ze stron boi się bliskości, albo zaabsorbowana jest pracą lub hobby bardziej niż relacją.

Sen o seksie w miejscu publicznym, często się śni osobom w nowych związkach. Gdy przedstawiamy naszego partnera znajomym, to wychodzimy z relacją do ludzi, otwieramy się na świat, mówiąc przenośnie: wystawiamy się na "widok publiczny". Może trochę boimy się oceny znajomych czy rodziców? Najczęściej jednak, w śnie tego typy nikt nie zwraca na nas uwagi, czujemy się bezpiecznie, co oznacza, że podświadomość mówi nam, że relacja jest akceptowana. Co jednak gdy motywem, który przyśnił się nam jest GWAŁT? W gwałcie chodzie przede wszystkim o władze. Ten moment to panowanie, całkowite podporządkowanie drugiej osoby, robienie czegoś niezależenie od jej woli, pozbawienie jej wyboru. Jeśli przyśni ci się taki moty, pomyśl w jakiej dziedzinie życia ktoś narzuca ci swoją wolę. Kiedy i komu dajesz sobie wejść na głowę? Kiedy twoje zdanie nie jest szanowane? Kto może być tym oprawcą - ktoś z twojego otoczenia, jakaś grupa społeczna, a może to twój własny, niesłużący ci zestaw przekonań?


 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.