blog background
 
dama_pikowa: na granicy światów
psychologia; sny; interpretacje; archetypy; podświadomość; nieświadomość; nadświadomość; świadomość
metka_epoznan
Koszmary - najczęstsze przyczyny
ok
0
not ok
0
liczba odsłon: 18
Przyczyna koszmarów zawsze znajduje się w twoim prawdziwym życiu na jawie, to tu trzeba jej szukać. Co ważne wiele osób ma sporadyczne sny lękowe o różnej intensywności, to normalna reakcja na większe stresy, którym czasem każdy musi stawić czoła.

Najczęstsze przyczyny powtarzających się koszmarów:

1) Odrzucanie powołania życiowego, nie rozwijanie talentów, nie słuchanie się intuicji, poświęcanie wewnętrznej prawdy (np na rzecz świętego spokoju, czy dostatniego życia). Takie zachowanie to de facto zabijanie części swojej osobowości, dlatego zlękniona podświadomość wysyła męczące sny, w których to zabijamy samych siebie albo znajdujemy martwe dzieci.

2) Stres, strach i życie w lęku. To również pożywka dla koszmarów. Koszmary możemy mieć jeśli np żyjemy w permanentnym lęku finansowym albo jesteśmy w toksycznej relacji. Wtedy w snach gonią nas potwory, źli ludzie chcą nas zabić, albo znajdujemy się w traumatycznych sytuacjach grożących za chwilę zagładą (groźba upadku, utopienia, tsunami etc.). Różnego rodzaju przewlekły stres to jedna z najczęstszych przyczyn powracających koszmarów.

3) Traumy. Koszmary często śnią się osobom, które mają za sobą traumatyczne przejścia - przeżyły wojnę, były świadkami zabójstw, spędziły czas w niewoli, w młodości były molestowane lub doświadczyły innych wydarzeń, które mocno zachwiały poczuciem bezpieczeństwa. nawet jeśli od zdarzenia minęło sporo czasu, to bolesne i głębokie rany jeszcze długo potrafią odzywać się w snach.

4) Nieuczciwe zachowania, kłamanie, dwulicowość, brak spójności wewnętrznej, itp - to prawdziwe pole popisu dla koszmarów. W pewnym sensie koszmary są tutaj dobrym objawem, bo oznaczają, że sumienie jeszcze działa i próbuje przebić się chociażby w snach.

5) Leki. Np Montelukast (lek na astmę) może powodować nietypowe, nieprzyjemne sny budzące grozę. Podobnie niektóre leki na depresję, alkohol lub inne używki.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.