blog background
 
zemsta: klub anarchistyczny / księgarnia
anarchizm, vegan, Poznań
metka_epoznan
Prasówka: Gastrowyzysk. Pracownicy gastronomii zakładają związek zawodowy
ok
2
not ok
6
liczba odsłon: 901

Gastrowyzysk. Pracownicy gastronomii zakładają związek zawodowy

Ewa Kaleta 2016-08-04

Nie znasz życia, jeśli nie pracowałeś w gastro. A zatrudnianie ludzi na czarno to utrzymywanie ich w stanie przeterminowanej młodości.

Warszawa. Kameralna kawiarnia blisko centrum - siedem stolików i ogródek. Wszystkie miejsca zajęte. Dwie osoby kursują między lokalem a ogródkiem, wpadając co chwila na rowerzystę albo matkę z wózkiem na ruchliwym chodniku. Piotrek pracował tu przez rok. - W lokalu kuchnia teoretycznie nie istniała. Mieliśmy zarejestrowaną tylko "zimną kuchnię", z półproduktów. W menu nie było obiadów, ale na tablicy kredowej owszem: makaron, zapiekanki, zupy, domowe obiady, lunche dnia.

Właściciele niczego się nie boją. Prawo pracy omijane. Najwyższa kara ze strony PIP to 5 tysięcy złotych. Dla wielu lokali to utarg z jednego dnia. Właściciele gastro boją się tylko kontroli sanepidu. Straszą się nawzajem inspekcją jak niegrzeczne dzieci złym wujkiem. Ale odkąd pracuję w gastronomii, czyli przeszło sześć lat, nigdy zły wujek nie przyszedł.

Największy absurd, jaki widziałem w pracy, rodem z PRL-u, to umywalki. W lokalu musiały być co najmniej cztery. Jedna dla klientów w toalecie, druga do rąk w kuchni, trzecia do mycia mopa i czwarta do mycia narzędzi kuchennych. Zlew do mopa był tuż pod zlewem do narzędzi. Nie dało się tam napełnić szklanki, bo się nie mieściła, tym bardziej wiadro od mopa. Ale podobno sanepid uznał, że tak może zostać. Miały być cztery zlewy, więc są cztery - śmieje się Piotrek.

- Na wypadek kontroli mieliśmy zamknąć drzwi do piwnicy i mówić, że to nie nasze pomieszczenie i nie da się wejść. A w piwnicy była niezarejestrowana nasza gorąca kuchnia. Z dwiema kuchenkami i piecem. Wentylacja nie działała. Latem temperatura dochodziła do 50 stopni. Wychodziłem na dwór na 35-stopniowy upał i miałem dreszcze z zimna.

Tak samo było w wegańskiej knajpie. Stanowisko przy piecu gwarantowało ten sam efekt co gotowanie w piwnicy bez wentylacji. Do tego wszystko na szybko, bo kolejka nigdy się nie kończyła. Na zmianie były tylko cztery osoby, praca od dziesiątej rano do dwudziestej drugiej w nocy. Na początku było od jedenastej, ale potem musieliśmy przychodzić o godzinę wcześniej żeby zrobić 30 litrów lemoniady.

Piotrek ma 28 lat, w gastronomii pracuje od pierwszego roku studiów. Umowę o pracę miał tylko raz. Trzy czwarte etatu za 1300 złotych netto. Teoretycznie. Bo w praktyce pracował po 12 godzin dziennie za 1800 złotych. Ale umowy nigdy nie podpisał. Szef zawsze zapominał ją wydrukować albo przynieść do podpisania.

W pozostałych lokalach Piotrek pracował większość czasu na czarno, jak wszyscy w gastro. Magiczny wiek, od którego zaczynają się problemy w gastronomii, to 26 lat. Wtedy kończy się ubezpieczenie studenckie i zaczyna prawdziwa walka z pracodawcą o umowę o dzieło. Na umowę o pracę nie ma szans.

Piotrek: - Z niewiadomego powodu jedni dostają umowę o dzieło, a inni muszą pracować na czarno. I niezrozumiała logika rządziła kwotami na umowach - niektórzy zarabiali 400 złotych, inni 1000. Pewnie po to, żeby zachować płynność w księgowości. Zawsze sumy z umów miały się nijak do rzeczywistości. W kopercie co miesiąc było między 1500 a 1800 złotych.

Podstawa za godzinę dla sprzedawcy to 10 złotych. Do tego jakiś procent od zysku, ale pracownicy nigdy nie mieli wglądu w zyski. Jak ktoś dopytywał, słyszał od szefa, że powinien znać swoje miejsce w szeregu. Jeśli pracownik się upierał, mógł się liczyć z utratą pracy. I to pod byle pretekstem, choćby z powodu naszej frustracji.GASTROFRUSTRACI

do zwolnienia

Modna Warszawska burgerownia. Właściciele, otwierając lokal trzy lata temu, mieli swoje ideały. Ich dochód był niewiele wyższy niż dochód zatrudnionych sprzedawców. Panowała transparentność zysku i wypłat. Wegańska knajpa przyciągała lewicowe środowisko. Przyjacielska atmosfera, pilnowanie praw pracowniczych i pogarda wobec hierarchizacji w pracy i chęci zysku za wszelką cenę. Do czasu.

Krzysiek (były pracownik burgerowni): - Głównym powodem naszego zwolnienia był konflikt między nami a pracodawcami. Jeden z szefów wzywał po kolei wszystkich pracowników i pytał ich o stopień niezadowolenia z pracy. Frustratami byli ci, którzy od 12 godzin stali przy piecu i piekli bułki, ci, którzy nie mieli od dawna dnia wolnego, albo chorzy, których nikt nie mógł zastąpić. Musieliśmy być zadowoleni, bo klienci według właścicieli nie lubią kupować jedzenia od nieuśmiechniętych sprzedawców. Wszystkie lewicowe ideały związane z wegańską kuchnią i lewicową etyką zniknęły. Pojawiły się za to kamery skierowane na miejsce pracy. I plotki, że właściciele planują wymianę całej ekipy zza lady.

Każda próba policzenia sprzedanych burgerów i koktajli kończyła się awanturą ze strony właścicieli. Zabierali karteczki z zamówieniami przed zamknięciem lokalu, żeby utrudnić nam policzenie dziennego zysku. Skłamali też, zawyżając cenę najmu w nowo otwartym lokalu. Powiedzieli nam, że opłata wynosi 25 tysięcy złotych, a była o połowę mniejsza. Wszystko po to, by nie podwyższać stawki godzinowej. Kiedy otworzyli dwa kolejne lokale, byliśmy pewni podwyżki. Lokale zarabiały, właściciele też, więc my też mieliśmy zarobić. Tak obiecywali. Czekaliśmy kilka miesięcy na rozmowę o pieniądzach, ale słyszeliśmy tylko "zaraz, potem, za miesiąc". Kiedy w czerwcu przyszliśmy do nich z propozycją podniesienia kwoty podstawowej o 3 złote, powiedzieli, że mogą tylko o 2 złote. Ale nie podnieśli.

Olga (była pracownica burgerowni): - Szef poprosił mnie do biura na rozmowę za zamkniętymi drzwiami, zapytał, co mi się nie podoba. Nie miałam siły nawet rozmawiać. A czułam w powietrzu pretensje, że nie jestem zadowolona z pracy. Trudno być zadowolonym, kiedy pracuje się tak ciężko za małe pieniądze. Sezon wakacyjny, brakowało ludzi. Nawet jeśli zatrudnią nowych, to trzeba będzie ich przeszkolić. A przy wakacyjnym ruchu to niemożliwe. Na czterech stanowiskach pracowaliśmy jak roboty.

Krzysiek (gastrozwiązkowiec): - Przyłączyliśmy się do Inicjatywy Pracowniczej i założyliśmy komisję związkową. Nie mogliśmy założyć związków zawodowych, bo nie byliśmy zatrudnieni. A bez umowy nie mogą powstać związki zawodowe. To nowy poziom wyzysku, nawet nie możesz się buntować wobec pracodawcy. Bo prawnie nie masz pracodawcy.

W internecie pojawił się komentarz, że zbuntowani pracownicy burgerowni to pomywacze i kelnerzyny.

 

GASTROSOCJAL

Popularna warszawska klubokawiarnia, ludzie pracujący bez umowy. Większość po studiach. Pracują bez ubezpieczenia i bez stałych wypłat. Pensje w kopertach.

Tomek: - Mam wolny dzień, dzwoni menedżer i pyta, czy mogę przyjść za godzinę do pracy, bo koleżanka się rozchorowała. Mówię, że mam jedyny wolny dzień w tygodniu, ale co go to obchodzi. Nic. Idę, bo za mnie też przychodzili koledzy, kiedy byłem chory. Jesteśmy dla siebie jak L-4. Nie ma socjalu, więc socjalem jesteśmy dla siebie my. Gastro wciąga, rodzą się silne więzi, trudno odejść, bo jest lojalność. Przyjaciół z gastro się nie zostawia. Solidarność pracowników jest odwrotnie proporcjonalna do przestrzegania praw pracowniczych przez pracodawcę.

Jak powiem, że nie przyjdę, to albo mnie zwolnią z miejsca, albo osobę, która nie mogła przyjść, zmuszą do przyjścia bez względu na wszystko. A jeśli odmówi, to też zostanę zwolniona. A na wolną zmianę wejdzie menedżer. A on nie ma pojęcia o naszej pracy. Jedyne, co ogarnia, to kasa fiskalna. Nie wie, kiedy przygotować sosy, zanim się skończą, nie zna listy alergenów. Menedżer na zmianie to połowa normalnego pracownika.

Więc idę, żeby ratować znajomych. Nie śpię. Mało zarabiam. Nie mam życia prywatnego. Nie chodzę na zajęcia i pewnie nie zaliczę roku. A mój kot je lepiej niż ja. W pracy przysługuje mi jeden burger na cały dzień. Za każdy następny płacę albo potrącą mi z wypłaty.

Po dziesięciogodzinnej zmianie nie wracam do domu, bo zostajemy wszyscy, żeby omówić system. Jest za mało osób na zmianie. Wszystko przygotowujemy za wolno. Do tego dochodzi ogródek, czyli dwa razy więcej klientów.

Od pięciu lat zbieram pieniądze na kurs prawa jazdy. To około 1200 złotych. Raz, kiedy pracowałem w dwóch lokalach jednocześnie (pracować na zakładkę jest bezpieczniej, niż zostać między jedną pracą a drugą bez niczego), dostałem podwójną pensję i mogłem trochę kasy odłożyć, ale zawsze było coś ważniejszego niż prawko.

Nie stać mnie na wynajem mieszkania, tylko na pokój. Mieszkam z ludźmi, z którymi pracuję. Jest takie powiedzenie: nie znasz życia, jeśli nie pracowałeś w gastro. Sama prawda.

Wiem, że są tacy, którzy mają gorzej niż ja. Tylko że ja nie mogę w żaden sposób dorobić się czegoś więcej niż kurtka na jesień. Moja mama powtarzała, że nie można wiecznie nosić szklanek i talerzy. To prawda, ale tylko dlatego, że starsi ludzie w gastro siedzą na zapleczu - na zmywaku albo pomagają w kuchni. U nas w kuchni byli Białorusini, Ukraińcy i starsze panie.

Kiedy patrzę na moich rodziców, to dociera do mnie, że oni nie wiedzą, w jakim świecie żyjemy. My, ludzie koło trzydziestki, praktycznie nie mamy szans na dorosłość w takim znaczeniu, jakie byłoby do przyjęcia dla pokolenia naszych rodziców. Nie stać mnie na planowanie przyszłości. Stać mnie tylko na tu i teraz. Jestem utrzymywany w sytuacji zawodowej przeznaczonej dla młodych ludzi. Tylko że w pewnym momencie orientujesz się, że nie jesteś już taki młody, nie jesteś już studentem i chciałbyś być traktowany jak dorosły człowiek. Chciałbyś mieć umowę i zarabiać lepiej. Móc korzystać z L-4. Iść do lekarza na NFZ. Nie bać się każdego dnia, że mogą cię wywalić bez powodu i zostaniesz z niczym.

Z drugiej strony, kiedy ludzie bez umów chcą zrezygnować z pracy, nic nikomu nie mówią. Po prostu nie przychodzą. Nie muszą być odpowiedzialnymi ludźmi, którzy uprzedzają pracodawcę o odejściu. Jeśli więc pracodawca nie traktuje nas poważnie, to my jego też nie. Broń obosieczna. Jest trochę prawdy w słowach, że zatrudnianie ludzi na czarno to utrzymywanie ich w stanie przeterminowanej młodości.

Pracuję za 6 złotych za godzinę plus kilka procent z zysku. Wychodzi ok. 12 złotych. To bardzo wygodne dla pracodawcy, bo jeśli nie zarabia na klientach, to nie ma wydatku na pracowników. Przecież stawka gwarantowana to mała suma. A jeśli lokal zarabia, to pracownik razem z nim, ale na tyle mało, że pracodawcy to nie zaboli. Właściciel nigdy nie traci.

Mam 27 lat, kończę psychologię na dziennych. Jedyne, co robiłem w życiu, to praca w gastro. Z większością ludzi z roku spotykałem się za ladą w różnych lokalach. A potem drugi raz na tych samych zajęciach, bo większość powtarza rok. Bo nie dali rady. Trzeba się nauczyć studiować i pracować - i mieć trochę szczęścia. Już prawie nie ma studentów niepracujących. Znajomi pytają, czemu nie poszedłem na studia zaoczne. To proste. Są dla mnie za drogie. Byłem raz na stażu w korporacji, dostałem za miesiąc 600 złotych. Za pokój płaciłem 800. Nie wiem, jak wejść na rynek w zawodzie, skoro na staż nie mogę sobie pozwolić. Bez doświadczenia nikt mnie nie przyjmie do pracy. Zresztą nawet jeśli poszedłbym na staż, jeden, potem drugi, i gryzł ziemię z biedy, to zarabiać zacząłbym może za półtora roku, dwa lata. I co, pierwsza praca w zawodzie i pierwsza kasa na życie w wieku 30 lat? Nie ma szans.GASTROKOLEKTYW

Uczciwa kawa

Poznańska Zemsta istnieje od czterech lat, początkowo była księgarnią, potem księgarnio-kawiarnią, na koniec doszła kuchnia. Lokal związany jest z poznańskim ruchem anarchistycznym, a pracownicy należą do Inicjatywy Pracowniczej.

Nie chcą rozmawiać osobno, mówią jako kolektyw: - Jesteśmy spółdzielnią socjalną Ruchomości. Z prawnego punktu widzenia spółdzielnia to taki sam byt ekonomiczny jak firma. Rozliczamy się ze swojej działalności, zatrudniamy ludzi, inwestujemy w lokal. Różnica jest taka, że robimy to wspólnie, a nie hierarchicznie. Nie ma szefa ani właściciela. Albo inaczej - każdy w Zemście jest szefem i właścicielem. Spotykamy się co tydzień, omawiamy kwestie związane z pieniędzmi i organizacją. Wszystko wspólnie. Podobnie jest z zarobkami, każdy pracownik zarabia tyle samo bez względu na to, czy jest kucharzem, kelnerem czy barmanem.

Zemsta serwuje kuchnię wegańską i uczciwą kawę, tak ją nazywają. To kawa od zapatystów, do tego za wolną cenę. Produkowana jest przez kooperatywę rdzennych mieszkańców Meksyku. Wszystko na zasadzie fair trade. A wolna cena oznacza, że mimo ustalonej kwoty kawę można kupić za dowolną sumę. Płacisz tyle, ile możesz. Wolna cena to próba walki z kapitalistycznym rygorem, tłumaczą, który sprawia, że brak pieniędzy alienuje społecznie.

Kolektyw: - Nie zawsze da się uniknąć kłótni w zespole. Ale to wszystko i tak jest dużo lepsze niż patologiczne konstrukcje rynkowe i międzyludzkie tworzone za zasadzie hierarchii. Współodpowiedzialność i współdecyzyjność to odpowiedź na kapitalistyczną zasadę prywatyzacji zysków i uspołeczniania strat. U nas każdy ma prawo głosu. To nie zasoby finansowe są źródłem problemów na rynku pracy, tylko sposób ich użycia.

Uważają, że Zemsta to nowy pomysł na przebudowę relacji w sferze gastronomii, i wymieniają kolejne lokale, które działają na zasadach spółdzielni: Vegan Bistro w Warszawie i Dobra Kawiarnia w Poznaniu.GASTRODRAMATY

Marta - sprzedawczyni w wegańskim lokalu gastronomicznym w centrum stolicy. Pracowała bez umowy, pensje w kopertach, bez ubezpieczenia. Kiedy dostała ataku padaczki po kilkunastu godzinach pracy, menedżer nie pozwolił nikomu zadzwonić po pogotowie. Przy pracownikach poprosił dyspozytorkę na pogotowiu, żeby karetka stanęła przy sąsiedniej bramie, od tyłu budynku, tak żeby klienci nie zobaczyli chorego pracownika. To popsułoby wizerunek knajpy.

Poznań. Kiedy Kamila, kelnerka modnej restauracji, oblała się gorącym tłuszczem przy smażeniu, ze strachu przed kosztem za wezwanie karetki zadzwoniła po taksówkę. Z poparzeniem dłoni, przedramion i klatki piersiowej czekała 25 minut w weekendowy późny wieczór na poznańskim rynku.

Warszawa. Ola, kelnerka w popularnej księgarnio-kawiarni, musiała przyjść do pracy z różyczką, bo menedżer posądził ją o kłamstwo: różyczka to choroba wieku dziecięcego! Jeśli nie stawisz się w pracy, nie masz już po co wracać. Następnego dnia przyszła na ranną zmianę i została z miejsca zwolniona za "głupotę", bo mogła zarazić klientów. Właściciel nie rozliczył się z nią za ostatni miesiąc, bo twierdził, że naraziła go na wydatki związane z przebadaniem innych pracowników. A pracownicy mówią, że nigdy nikt nie skierował ich ani nie opłacił im żadnych badań.

Kraków. Studencka kawiarnia blisko jednego z wydziałów Politechniki Krakowskiej. Kiedy ktoś bez ubezpieczenia zachoruje, korzysta ze wspólnej apteczki. Każdy przynosi po kilka tabletek antybiotyku, które zostały mu po chorobie. Są też do połowy wypite syropy i różne leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Od tramalu i ketonalu po aspirynę.

Warszawa. Marcin, sprzedawca w burgerowni, podczas czyszczenia pieca upuścił butelkę z mocnym detergentem. Poparzył sobie twarz. Do szpitala pojechał taksówką. Nie miał umowy, pracował na czarno. Bał się kosztów, ale właściciel uspokoił go, proponując podpisanie umowy za poprzedni miesiąc. Z tym zwyczajem spotyka się większość pracowników gastro. To jedyna forma ubezpieczenia, na jaką mogą liczyć.GASTROBIEDA

Studencka naleśnikarnia odwiedzana głównie przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie roku akademickiego kolejka kończy się na zewnątrz. Na zmianie jest jedna osoba. Przed lokalem na kredowej tablicy jest napisane: "Szukamy pracowników".

Paweł: - W gastronomii pracowałem rok. To była popularna i dość tania naleśnikarnia, blisko mojego wydziału. Mała prywatna firma. Od pierwszego dnia musiałem sam robić i sprzedawać naleśniki. Miejsce było malutkie. Bez stolików, tylko bar i kilka wysokich krzeseł. W kuchni nie było miejsca na więcej niż dwie osoby. Na zmywaku siedział Vlad, chłopak z Ukrainy. Kiedy nie zmywał, to kroił owoce albo robił bitą śmietanę. Musiałem płacić mu ze swoich pieniędzy za pomoc. Pracowałem tam niecały rok, miesięcznie zarabiałem 1400 złotych. Nie miałem stawki godzinowej, tylko narzuconą miesięczną pensję. Byłem zatrudniony na jedną trzecią etatu. Umowę podpisałem raz. Dostałem od szefa tylko ostatnią stronę, gdzie trzeba się podpisać. Stwierdził, że muszę robić naleśniki, a nie czytać umowy. Podpisałem.

Pochodzę spod Krakowa, rodzice nie mieli dużo kasy. Po drugim roku wiedziałem, że muszę iść zarabiać. Zacząłem żałować, że wziąłem kredyt studencki. Te kilkaset złotych z kredytu rozchodziły się od razu: pokój to 600 zł, plus rachunek za telefon i internet. Vlad dowiedział się, że właściciel zalega ze składkami w ZUS-ie. Nie wierzyłem mu. Po co miałby to robić?

Zapytałem właściciela, powiedział, że w umowach mamy napisane, że sami musimy sobie płacić składki. Okazało się, że w umowie zobowiązałem się do oddawania części swojego wynagrodzenia właścicielowi na składki do ZUS-u. Jestem idiotą, że nie przeczytałem tej umowy.

Teraz jestem bez pracy, poprosiłem kolegę, który ma kasę od rodziców, żeby zrobił mi przelew na konto i korzystał z mojej karty. Bo potrzebuję jakiegoś wpływu, żeby móc zwiększyć debet w banku. Nie mam za co żyć, wchodzę na drogę większości moich starszych o kilka lat znajomych, którzy biorą kredyty, robią debety na życie.GASTROZWIĄZEK

Międzyzakładowa Komisja Pracujących w Gastronomii założona przez byłych pracowników jednej z warszawskich burgerowni działa dopiero od czerwca.

Krzysiek, gastrozwiązkowiec: - Na razie jest nas ponad 20 osób, ale ciągle pojawiają się kolejne. Ludzie piszą do nas na Facebooku albo przysyłają maila. Opisują swój problem, potem umawiamy się na spotkanie. Korzystamy z pomocy prawników i psychologów. Największym problemem, z jakim się spotykamy, jest brak umów o pracę. Ludzie pracujący na czarno, a traktowani niesprawiedliwie, myślą, że nie mogą o nic walczyć. Nie wiedzą, że brak umowy nie oznacza, że nie da się udowodnić, że pracowali w tym lokalu. Wystarczy przecież grafik z ich nazwiskiem, potwierdzająca wypowiedź współpracownika, nagrania z kamer. Nie jesteśmy aż tak bezradni, jak nam się wydaje.

- Komisje pozazakładowe to pomysł na uwspółcześnienie związków zawodowych. Chcemy dotrzeć do sprekaryzowanych sektorów i postawić na jedność branżową i środowiskową. Staramy się dotrzeć też do szarej strefy, do osób pracujących na czarno - mówi Jakub Grzegorczyk z OPZZ Inicjatywa Pracownicza.

Krzysiek: - W przyszłości mamy zamiar wcielić w życie program "zdrowy zakład pracy", który ma wyróżniać zakłady przestrzegające praw pracowniczych i funkcjonujące zgodnie z etyką pracy. Myślimy o sporządzeniu ogólnopolskich list lokali, może dyplomach albo wlepkach.

W sytuacji odwrotnej, kiedy będzie kilka świadectw osób pokrzywdzonych przez dany lokal, będziemy gromadzić się przy tym miejscu, informować przechodniów i klientów, że łamane są tam prawa pracownicze.

Początek formularza

 

WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
avatar
ZEMSTA
zemsta.epoznan.pl
RSSsend_message
Anarchistyczna klubo-księgarnio-kawiarnio - kuchnia ZEMSTA
ul. Fredry 5
Poznań

wtorek - niedziela
13:00 - 18:00

poniedziałek
NIECZYNNE

[email protected]

Mniej czytajcie,
mniej się uczcie,
więcej myślcie
i działajcie!
POLECANE STRONY
rozbrat.org
bractwotrojka.pl
zemsta.org
ozzip.pl
wsl-poznan.pl
ARCHIWUM WPISÓW
Zapraszamy na 21-lecie Rozbratu! Będziemy tam z kawą :) (8 wrz 2021)
Faza na obudowie!!! Napraw to sama-sam! (29 cze 2021)
Blackout # 1: WOMB [Zemstowy podcast] (29 cze 2021)
Będziemy na Freedom Fighters :) (8 cze 2021)
W czwartek i piątek nie pracujemy :) (1 cze 2021)
Dzień młodego człowieka w Zemście! (1 cze 2021)
Dziś nieczynne, zapraszamy jutro! (25 maj 2021)
Nowe godziny otwarcia (18 maj 2021)
TA PIERWSZA NIEDZIELA W ZEMŚCIE (15 maj 2021)
Zrzutka na nowy początek! (21 kwi 2021)
Zemsta wraca z dowozami! (21 mar 2021)
Czarna Wielkanoc! (12 mar 2021)
PRZEPROWADZKA (23 lut 2021)
Ta ostatnia niedziela na Fredry (19 lut 2021)
Zemsta Pączków (4 lut 2021)
Menu 19.01-24.01.2021 (20 sty 2021)
Dziś Zemsta nieczynna (14 sty 2021)
Nowe menu! (12 sty 2021)
Czarna Gwiazdka! (17 gru 2020)
Nowe godziny otwarcia! (23 lis 2020)
Nowe menu! (16 lis 2020)
ROGALE! 11.11 (10 lis 2020)
Dziś nie pracujemy! Strajkujemy! #strajkkobiet (28 paź 2020)
Wynosy w Zemcie! (26 paź 2020)
Dziś jesteśmy zamknięci, ale wkrótce wracamy! (24 paź 2020)
Akcja Menstruacja w Zemście (26 sie 2020)
Tylko dziś,tylko stacjonarnie: książki o fotografii 20% taniej (19 sie 2020)
Zemsta w kuchni: vegan polędwiczki, kapuśniak i ciasto! (17 sie 2020)
Nagetsy w Zemście! (7 sie 2020)
Nowości w zemstowej księgarni! (7 sie 2020)
Heterodox w Zemście! (6 sie 2020)
Wątróbka 100% vegan w Zemście! (5 sie 2020)
Nowy numer non/fiction! (5 sie 2020)
Zemstowa kuchnia prezentuje: kremówka :) 100% vegan! (30 lip 2020)
Nowy banner Zemsty w Kuchni :) (30 lip 2020)
Nasz nowy banner :) (30 lip 2020)
Nowość w naszej księgarni: ""Z rzeczy pierwszych" Wienbergera (30 lip 2020)
Polędwiczki znów w Zemście! 100% vegan! (29 lip 2020)
Nowa książka Maxa Cegielskiego w Zemście! (29 lip 2020)
Nowy komiks w Zemście: "Żołnierze wyklęci. Ekshumacja" [TYLKO DLA DOROSŁYCH!!!] (28 lip 2020)
Zemsta w kuchni: nuggetsy+leniwe na słodko :) (28 lip 2020)
Nowość: "Wybór pism spółdzielczych" Wojciechowskiego pod redakcją Piskały (28 lip 2020)
Zemsta w Kuchni: nugetsy, zupa marchewkowa, brownie (27 lip 2020)
Nowość w Księgarni Zemsta: Dziewczyny, do boju! Poradnik młodej aktywistki (27 lip 2020)
Nowe godziny otwarcia! (27 lip 2020)
Nowosć w Księgarni Zemsta: "Roślinna kuchnia polska" (26 lip 2020)
Zemsta w Kuchni: Dzisiaj jest sobota, wpadnij na kotlota! (25 lip 2020)
Nowość w Księgarnia Zemsta: Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? (25 lip 2020)
Dziś w Kuchni Zemsta! (24 lip 2020)
Nowość w Zemście: "polecamy: "Antropocen dla początkujących. Klimat, środowisko, pandemie w epoce człowieka" (24 lip 2020)
Nowość w Księgarni Zemsta: "Ćwierkający Donald Tump" (23 lip 2020)
Zemsta w Kuchni prezentuje: carbonara+ciecierzycowa+tofurnik (22 lip 2020)
Nowość w Zemście: "W pogoni za błękitnym złotem. Na rubieżach Paragwaju, Argentyny i Chile" (22 lip 2020)
Nowości w Księgarni Zemsta! (21 lip 2020)
Zemsta w Kuchni prezentuje! (20 lip 2020)
Kawa od Zapatystów - nowa dostawa! (20 lip 2020)
Nowe numery "Czasu Kultury" w Zemście! (18 lip 2020)
"Trzeci jeździec apokalipsy" A. Stryjskiej - spotkanie autorskie/dziś o19:00 (16 lip 2020)
Zbiórka na Zemstę! (10 lip 2019)
Zemsta Kina: Upadek Aleppo - 18.04.2019 (16 kwi 2019)
Zemsta Kina: Upadek Aleppo - 18.04.2019 (5 kwi 2019)
The Save Movement - aktywizm prozwierzęcy+projekcja filmu|Poznań (3 kwi 2019)
Tłusty Czwartek w Zemście! (20 lut 2019)
Dlaczego kobiety muszą pracować? / Wiecowniczki / Prelekcja (3 lut 2019)
Nowe, zimowe menu w Zemście! (24 sty 2019)
Partyzancki sylwester w Zemście! (27 gru 2018)
Jak uniknąć katastrofy? Walka przeciwko zmianom klimatu - 1/12/2018 (27 gru 2018)
W kiercie ubojni - 21/11/2018, 19:30 (14 lis 2018)
Abramowski a idea niepodległości - 15.10.2018,19:30 (1 lis 2018)
Spotkanie/kampania/benefit na film o wojnie w Syrii: Belki Sibe 10/11/2018 (31 paź 2018)
80. rocznica pożegnania Brygad Międzynarodowych/pokaz filmów - 7/11/2018 (31 paź 2018)
Szury, faszyści czy normiki? Skrajna prawica w Polsce - 8.11.2018, 19:30 (27 paź 2018)
Zemsta Kina: Igła - 25.10.2018 (17 paź 2018)
Hambacher Forst - symbol oporu - 11.10.2018 (10 paź 2018)
Internetowe BHP: Linux - 28.09.2018, 15-20:00 (27 sie 2018)
Wynaturzone przyjemności/wernisaż//3 września 2018 (23 sie 2018)
Przepowiednia Hopi 31.07.2018, 19:30 (20 lip 2018)
Księgarnia dziś i jutro (13 lip 2018)
"W kieracie ubojni" Ilony Rabizo - długooczekiwane rozwinięcie jednego z rozdziałów Społeczeństwa Bez Mięsa! (8 lip 2018)
82. rocznica walk Dąbrowszczaków w Hiszpanii - pokaz i dyskusja - 12.07.2018, 19:30 (7 lip 2018)
Nowe menu jutro! (5 lip 2018)
Squatting w Europie Środkowej i Wschodniej 23.06.2018, 19:30 (19 cze 2018)
Zemsta Kina: "Czy dialektyka może kruszyć cegły ?" z 1973 19.06.2018 19:30 (19 cze 2018)
Święta wojna - finisaż i dyskusja (15 cze 2018)
Zemsta Kina: "Społeczeństwo spektaklu" Guya Deborda z 1973 - 14.06.2018 o 19:30 (12 cze 2018)
NANA (akustyczny folk punk z Włoch) w Zemście! - 7/6/18 o 20ej! (6 cze 2018)
Jak przeinaczyć świat?/spotkanie w 100. rocznicę urodzin Abramowskiego - 6/5/18 o 19:30 (6 cze 2018)
Zemsta w ramach Poznań Art Week! (22 maj 2018)
Rebeliantki, rebeliantki, rebeliantki - 9.04.2018 (8 maj 2018)
Spotkanie z Ultra-red 10.05.2018 (8 maj 2018)
Skąd się wzięło święto 1 maja? (1 maj 2018)
Zemsta Animacji: "Odlot" z 2009 - 26.04.2018,19:30 (23 kwi 2018)
Przyjmujemy zamówienia na majówkę:) jesteśmy zamknięci między 28 kwietnia a 7 maja! (23 kwi 2018)
Zemsta Animacji: "Iluzjonista" (2010), 19.04.2018, 19:0 (17 kwi 2018)
Makis Tsitas w Poznaniu! Spotkanie autorskie. 20.04.2018,19:30 (16 kwi 2018)
Widzimy się na Fuck Fascism Fest! (10 kwi 2018)
Zemsta Animacji: Hotel Transylwania/12.04.2018, 19:30 (9 kwi 2018)
Nowa dostawa kaw! (9 kwi 2018)
Zemsta Animacji: "Ogień i lód" Ralpha Bakshiego z 1983, 05.06.2018, 19:30 (3 kwi 2018)
JUTRO WRACAMY! (2 kwi 2018)
Zemsta Animacji: "American Pop" z 1981/29.03.2018, 19:30 (26 mar 2018)
Zemsta Animacji: Titan A.E./ 22.03.2018 (20 mar 2018)
Zemsta Animacji: Film o pszczołach 15.03.2018 (12 mar 2018)
Nacjonalizm Po Polsku - nowy cykl dyskusji w Zemście (6 mar 2018)
Dziewczyny potrzebne są czyny! (6 mar 2018)
Zemsta Animacji: Merida Waleczna/ 8.3.2018, 19:30 (5 mar 2018)
Ubóstwo energetyczne 07.03.2018 19:30 (4 mar 2018)
NOWE MENU JUŻ JUTRO DZIŚ ZUPA ANTY-MYŚLIWSKA! (28 lut 2018)
Zemsta Animacji: Dawno temu w trawie z 1998 - 1 marca 2018, 19:30 (26 lut 2018)
Zwycięzcy nie swojej wojny. Pamięć weteranów I Wojny Światowej 16 marca 2018 (21 lut 2018)
O pochodzeniu rodziny - spotkanie autorskie z Joanną Bednarek/23.02.2018, 19:30 (18 lut 2018)
Kobiety kontra ISIS -spotkanie z Dilar Dirik 22.02.2018, 19:30 (14 lut 2018)
UJ Bala (experimental - Węgry) w Zemście - koncert - 28.02.2018, 20:00 (13 lut 2018)
ZEMSTA ANIMACJI: Chico i Rita (2010), 15.02.2018, 19:30 (12 lut 2018)
Zemsta Animacji: Mustang z Dzikiej Doliny z 2002/ 01.02.1018, 19:30 (29 sty 2018)
ZEMSTA ANIMACJI: Fantastyczny Pan Lis 25.01.2018,19:30 (22 sty 2018)
Migawki z tradycji uciśnionych - spotkanie autorskie 19.01.2018, 19:30 (15 sty 2018)
Zemsta Animacji: "Trio z Belleville" z 2003 - 18.01.2018, 19:30 (15 sty 2018)
Zemsta Animacji: "Balto" Simona Wellsa z 1995 - 11.01.2018 (8 sty 2018)
Zemsta Animacji: Frankenweenie z 2012 - 21/12/2017 (18 gru 2017)
Zemsta Animacji: "Robaczki z zaginionej doliny" z 2013 - 14.12.2017, 19:30 (11 gru 2017)
Uchodźcy i imigranci w oczach mediów. Historia i współczesność. - 13.12.2017 (8 gru 2017)
Projekcja filmu "Punkt krytyczny - Energia odNowa" - 7.12.2017, 19:30 (2 gru 2017)
Dwaj ludzie z materacem (2017) - pokaz i spotkanie z J. Rajkowską - 30.11.2017, 19:30 (28 lis 2017)
Zemsta Aniamcji: "Anastazja" z 1997 - 16.11.2017, 19:30 (14 lis 2017)
5. Urodziny Zemsty! (13 lis 2017)
Zemsta Animacji: "9(2009)" - 09.11.2017, 19:30 (8 lis 2017)
Że Tę Że Co ?!: koncert pop-rewolucyjny// 17.11.2017// 19:30 (4 lis 2017)
• za duszno: Lucio Capece / Geard Lebik - 4 listopada, 20:00 (30 paź 2017)
Zemsta Animacji: "Gnijąca panna młoda" z 2005 - 2 listopada 2017, 19:30 (30 paź 2017)
dziś, 19:30 - TO NIE JEST KRAJ DLA PRACOWNIKÓW-spotkanie autorskie (25 paź 2017)
Klinowanie: El Lissitzky/Trupa Twożywo - finisaż / 10.11.2017, 19:30 (23 paź 2017)
Zemsta KIna: "Jeżeli..." Andersona z 1968 (16 paź 2017)
Gwarancja zatrudnienia czy dochód podstawowy? 20.10.2017, 19:30 (14 paź 2017)
Zemsta Kina: "Do utraty tchu (À bout de souffle)" Godarda z 1960 - 12/08/2017, 19:30 (9 paź 2017)
ZEMSTA KINA: "Viva Zapata!" (1952) - 5/10/2017, 19:30 (3 paź 2017)
Mikroobrazy_ spotkanie autorskie z Zoltánem Halasi - 10.10.2017, 19:30 (2 paź 2017)
„Patriotyzm” w sprayu. Ataki na Zemstę i Rozbrat (24 wrz 2017)
Polsko - Czeczeńska Wyprzedaż Garażowa - 15.10.2017 (22 wrz 2017)
Wszechnica Kooperatyzmu: Etyczna forma kooperatywy wg Abramowskiego - wykład 18.10.2017 (21 wrz 2017)
Pingwiny z Antarktyki - spotkanie z Julią Kończak // 28.09.2017 19:30 (20 wrz 2017)
Zemsta emancypacji. Nacjonalizm, uchodźcy, muzułmanie - dyskusja 14.10.2017 (20 wrz 2017)
• za duszno: Hannes Lingens, Lata 29.09.2017, 20:00 (19 wrz 2017)
Trans-inkluzywność – dla kogo? Po co? Jak ją kształtować? 19.09.2017, 19:30 (19 wrz 2017)
Zemsta Kina: "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina z 1925 - 29.06.2017, 19:30 (27 cze 2017)
Otwarte Księgarnie_5 lat na plakacie. Wernisaż - 24.06.2017, 19:30 (24 cze 2017)
Co nam zostało z Abramowszczyzny? 21.06.2017, 19:30 (21 cze 2017)
Otwarte Księgarnie_Jednolita cena książki. Czy to się opłaca? - 14.06.2017, 19:30 (13 cze 2017)
BlockG20: Międzynarodowe Dni Akcji - spotkanie z aktywistą 09.06.2017, 20:00 (9 cze 2017)
Zemsta Animacji: "Rodzina Yamadów" Isao Takahaty z 1999 8 czerwca 2017 (9 cze 2017)
Zemsta Animacji: "Proszę słonia" Witolda Giersza z 1978 - 01.06.2017, 19:30 (31 maj 2017)
Zemsta Kina: "Matka (Мать)" Wsiewołoda Pudowkina z 1926 - 25.05.2017, 19:30 (21 maj 2017)
"Społeczeństwo bez mięsa" zajęło II miejsce w konkursie na najlepszą książkę ekonomiczną ECONOMICUS! (20 maj 2017)
Migracje, granice i sprzeczności kapitalizmu - dyskusja//26.05.2017 19:30 (19 maj 2017)
Zemsta Animacji: "Przez ciemne zwierciadło" R. Linklatera z 2006 - 18.05.2017 (15 maj 2017)
Zemsta Animacji: "Korlaina i tajemnicze drzwi" z 2009, 11.05.2017, 19:30 (8 maj 2017)
Projekcja filmu "Więcej niż Miód" reż. Markus Imhoof, 10 maja 2017, 19:30 (8 maj 2017)
06.05.2017,19:30 - Chwała supermenom! (6 maj 2017)
Lepsza Zmiana w Zemście W Kuchnii! - już od maja (1 maj 2017)
Chwała supermanom. Ideologia a popkultura - spotkanie autorskie - 06.05.2017 (26 kwi 2017)
Dni Zwierząt Laboratoryjnych:"Maksymalnie tolerowana dawka" 2012 - 27/04/2017 19:30 (24 kwi 2017)
Wszechnica Kooperatyzmu: Anarchizm kolektywistyczny a kooperatyzm - 19.04.2017, 19:30 (19 kwi 2017)
NACJONALIZM NIE PRZEJDZIE ! DEMONSTRACJA 08.04.2017, 14:00, spod Starego Browaru (8 kwi 2017)
Zemsta Animacji: "Ponyo" Hayao Miyazakiego z 2008 6.04.2017, 19:30 (2 kwi 2017)
Dziś o 19:30 wernisaż wystawy Oskara Kasperka! (31 mar 2017)
Zemsta Kina: Krótkie filmy Mai Deren 30.03.2017, 19:30 (26 mar 2017)
Państwo Przemoc Anarchizm # 1: Anarchizm a pacyfizm// 31.03.2017 (24 mar 2017)
Chłopi – prawdziwi wyklęci. Wokół „Ludowej historii Polski” 14 kwietnia 2017, 19:30 (21 mar 2017)
Zemsta Animacji: "Nausicaä z Doliny Wiatru"(1984) H. Miyazakiego 23.03.2017, 19:30 (20 mar 2017)
Zatrzymać historię! 22.03.2017, 19:30 (19 mar 2017)
Awans przestrzeni -Jak działa gentryfikacja i jak sie ją mierzy? 22.03.2017, 19:30 (19 mar 2017)
Zemsta Animacji: "Powrót do marzeń" (1991) Isao Takahaty - 09.03.2017, 19:30 (7 mar 2017)
Nowy numer anarchistycznej gazety ulicznej A-TAK do dostania w Zemście! (6 mar 2017)
Zemsta Kina: "Król Maciuś I" Wandy Jakubowskiej z 1957, 2.03.2017, 19:30 (28 lut 2017)
Zemsta Animacji: "Makowe wzgórze" G. Miyazakiego z 2011 // 23.02.2017, 19:30 (19 lut 2017)
Zemsta Animacji:"Marnie - przyjaciółka ze snów"(Omoide no Mânî)" - 16/02/2017 o 19:30 (16 lut 2017)
Żywność - logika zysku #kryzysżywnościowy - 08.02.2017, 19:30 (7 lut 2017)
ZEMSTA ŁĄCZY POLAKÓW//6 - 20.02.2017.PROMOCJA - MINUS 20% NA WYBRANE POZYCJE (6 lut 2017)
Architektura 7 Dnia - wernisaż wystawy i spotkanie wokół książki - 3 lutego 2017, 19:30 (25 sty 2017)
Zemsta Kina: "Człowiek z kamerą filmową" z 1929 - 26.01.2017, 19:30 (23 sty 2017)
Zemsta Animacji: "Opowieści Niesamowite" R. Garcii z 2013 19.01.2016, 19:30 (16 sty 2017)
Zemsta Animacji: "Podniebna poczta Kiki" H. Miyazakiego z 1989 - 12.01.2016, 19:30 (10 sty 2017)
1905. Miejska rewolta, sfera publiczna i walka antykolonialna - spotkanie dziś o 18:00! (8 sty 2017)
Najbliższe wydarzenia w Zemście! (3 sty 2017)
Nekroperformans - spotkanie autorskie 04.01.2016,19.30 (29 gru 2016)
1905. Miejska rewolta, sfera publiczna i walka antykolonialna - 08.01.2017, 18:00 (19 gru 2016)
Cykl: Zamiast Edukacji - Zasady są po to, żeby je łamać.//16.10.2016, 19:30 (11 gru 2016)
Społeczeństwo bez mięsa - spotkanie autorskie// 14.12.2016, 19:30 (10 gru 2016)
PRZENIESIONE NA INNY TERMIN!!! Od kolonializmu do Trumpa (3 gru 2016)
Cykl: Zamiast Edukacji - Przedszkole domowo leśne NaBosaka - 2 grudnia 2016, 19:30 (30 lis 2016)
Dlaczego nie ufamy sobie nawzajem? Debata dziś, o 19:30! (30 lis 2016)
Zemsta Kina: "Człowiek zwany Ciszą" z 1968 (29 lis 2016)
Ekonomia społeczna w działaniu! Odpowiedź na kryzys ekonomiczny czy powrót do idei wspólnoty? 29.11.2016 19:30 (28 lis 2016)
Dlaczego nie ufamy sobie nawzajem? O przyczynach i skutkach społecznych braku zaufania 30.11.2016, 19:30 (27 lis 2016)
Don’t keep calm i czytaj Kapitał! Wokół nowej książki D. Harveya (23 lis 2016)
Jak przetrwać w neoliberalnym mieście? 27.11.2016, 18:00 (22 lis 2016)
DNI BEZ FUTRA w POZNANIU 24- (19 lis 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: Walc z Baszirem - 10.11.2016, 19:30 (8 lis 2016)
Już w piątek startują Dni Palestyńskie w Poznaniu! (6 lis 2016)
Dziś SAMOORGANIZACJA i GRABARZ KRÓLÓW (5 lis 2016)
Dziś WIDMA DUCHOLOGII oraz DANSE MACABRE PARTY! start 19:30 (4 lis 2016)
Zaczynamy URODZINY - WIDMO! (3 lis 2016)
Widmowa Zemsta Kina: "Oczy bez twarzy" G. Franju z 1960 3 listopada 2016, 19:30 (1 lis 2016)
DNI PALESTYŃSKIE 11-13.11.2016 (30 paź 2016)
SPOTKANIE Z JEDZENIEM ZAMIAST BOMB!/ 02.11.2016, 19:30 (30 paź 2016)
Zemsta Animacji: "Szum morza (Umi ga kikoeru)" z 1993 // 27.10.2016 19:30 (24 paź 2016)
Saikou Miyajima (Japonia) - koncert//violin solo improvisation 23.10.2016, 19:00 (18 paź 2016)
Nasz patronat: Sympozjum - przedstawiciele postępowej myśli społecznej 14.10.2016 w godzinach 17:00 - 20:00 (14 paź 2016)
Urodziny - Widmo // 4-5 LISTOPADA 2016 (12 paź 2016)
Zemsta Deskorolki: "King of the Road 2006" 20 październik w godzinach 19:30 - 21:00 (9 paź 2016)
Kulturowo-społeczne podłoża przemocy seksualnej 13 październik w godzinach 19:30 - 21:30 (9 paź 2016)
Margines_spotkanie autorskie z Andreą Tompą 16 październik w godzinach 18:30 - 20:00 (8 paź 2016)
Zemsta Animacji: "Orkiestra" Zbigniewa Rybczyńskiego z 1990 06.10.2016, 19:30 (5 paź 2016)
Spółdzielnie Socjalne - teoria i praktyka 05.07 w godzinach 19:30 - 21:30 (2 paź 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: Zemsta Animacji:"Jajo Anioła (Tenshi no Tamago)" M. Oshiie`go// 29.09.2016, 19:30 (27 wrz 2016)
Zemsta BMX-a! "Monster Mash" The Common Crew - pokaz filmu// 22.09.2016 (19 wrz 2016)
DZIEŃ SĄSIADA! (10 wrz 2016)
Oświadczenie Kolektywu Zemsta: TAK DLA PRAW ZWIERZĄT! TAK DLA PRAW PRACOWNIKÓW! NIE WSPIERAJ ŻADNYCH FORM WYZYSKU! (8 wrz 2016)
Zemsta Animacji: Julian Józef Antonisz - ostre filmy zaangażowane 01.09.2016 (czwartek) godz.: 19:30 (29 sie 2016)
Prasówka: Gastrowyzysk. Pracownicy gastronomii zakładają związek zawodowy (7 sie 2016)
80. rocznica Rewolucji Społecznej w Hiszpanii: Hiszania`36 - wernisaż rewolucyjnych plakatów oraz pokaz filmu "Ziemia i wolność" z 1995 (19 lip 2016)
Zemsta Kina: 80. rocznica wojny domowej w Hiszpanii - "Labirynt Fauna" Guillermo del Toro z 2006 (12 lip 2016)
Do you miss your country? Wystawa prac i spotkanie z Moniką Szydłowską. 09.07.2016 o 18:00 (4 lip 2016)
Kryzys czy krach? UE po brytyjskim referendum - dyskusja // 06.07.2016//19:00 (3 lip 2016)
ZEMSTA KINA: "Hydrozagadka" z 1970// 30.06.2016// 20:00 (28 cze 2016)
Przepis na wyzysk.Co dalej z pracą w gastronomii? 29.06.2016, 19:00 (28 cze 2016)
Tomasz Bohajedyn - wernisaż i promocja nowego wydania "Jądra Ciemności" J. Conrada (24 cze 2016)
Zemsta Animacji: "Rodzice chrzestni z Tokio (Tokyo Godfathers)" Satoshi`ego Kona z 2003 - 23.06.2016, 20:00 (24 cze 2016)
Prasówka: Lokatorzy kamienicy przy ul. Fredry mogą liczyć na cykliczne spotkania z pracownikami ZKZL. To precedens, który obejmie wszystkich? (7 cze 2016)
Zemsta Kina: "Prowokacja: Caso Bombas (Montaje: Caso Bombas)" z 2013 - 09.06.09 (7 cze 2016)
Freedom Fighters: Antyfaszyzm i anarchizm w Serbii - spotkanie z aktywistami (5 cze 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Paprika" z 2006 (31 maj 2016)
Kapitalizm na długu, społeczeństwo na smyczy. Jak skończyc z nową dyktaturą? 03.06.2016 (29 maj 2016)
ZEMSTA MATEK! 28.05.2016 (29 maj 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Metropia" Tarika Saleha z 2009 (24 maj 2016)
Solidarnościowe mydełka PAL! w Zemście! (22 maj 2016)
Promocja! Zniżka 25% na kryminały! (22 maj 2016)
Solidarność – było, minęło! Co dalej? Sprawozdanie ze spotkania (21 maj 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: Perfect Blue" z 1997 // 19.05.2016 (17 maj 2016)
David Ost//Jarosław Urbański - 18.05.2016, 19:00 (16 maj 2016)
Punk & Roll - wernisaż fotografii Rafała "ślifki" Pozorskiego - 11.05.2016, 20:30 (11 maj 2016)
sobotni Aferanek w Zemście! 07.05.2016 - od 8:00 w Radiu Afera i Zemście! (6 maj 2016)
[WROCŁAW] ZEMSTA NA VEGANMANII! (4 maj 2016)
Solidarność z Łukaszem Eksmisje stop! - 07.05.2016, Młyńska 1 DEMONSTRACJA! (4 maj 2016)
Aktywizm prozwierzęcy w Palestynie - Poznań // 8 maja 2016 (4 maj 2016)
ZEMSTA KINA: Anarchistyczna Hiszpania 1936 - 37 (4 maj 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Persepolis" Vincenta Paronnauda i Marjane Satrapi z 2007 (2 maj 2016)
St. Pauli. Więcej niż piłka nożna? Spotkanie wokół książki Fabiana Balickiego - 22.04.2016 (19 kwi 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Mary i Max (Mary and Max)" Adama Elliota z 2009 - 21.04.2016 (19 kwi 2016)
Vege Inwazja w Zemście! (15 kwi 2016)
Inwazja Barbarzyńców: Herezja - ucieczka przed władzą. Wykład Krzysztof Moraczewskiego - 14.04.2016 o 18:30 (12 kwi 2016)
Turcja - UE - kryzys migracyjny. Prezentacja i dyskusja - 06.04.2016, 19:00 (2 kwi 2016)
Zakonnice odchodzą po cichu - spotkanie autorskie - Teatr Ósmego Dnia 19:00 (29 mar 2016)
Klub Dyskusyjny: Schools of Trust - 31.03.2016 (26 mar 2016)
„Smutki tropików. O politycznym kinie Ameryki Łacińskiej” – sprawozdanie ze spotkania (22 mar 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Księga Życia (The Book of Life)" Jorge Gutierreza z 2012 - 24 marca 2016 o 20:00 (22 mar 2016)
astrid lindgren secret release party at Zemsta - 20.03.2016 (21 mar 2016)
Wegańskie menu na zająca (15 mar 2016)
Zrozumieć imperializm w kapitalizmie. Dyskusja wokół książek Filipa Ilkowskiego - 23/03/2016 (15 mar 2016)
Ukryty przymus. Zapomniane obozy pracy - spotkanie wokół projektu "Transforming" Hadas Tapouchi - 19.03.2016 (sobota) godz.: 19:00 (15 mar 2016)
Smutki tropików. O politycznym kinie Ameryki Łacińskiej - spotkanie autorskie wokół książki Jarosława Pietrzaka - 17.03.2016, 19:00 (15 mar 2016)
10.03.2016 - ZEMSTA ANIMACJI: "Bosonogi Gen 2 (Hadashi no Gen 2)" (8 mar 2016)
Piszą o nas :) Tym razem w rankingu weg*ańskich lokali w Poznaniu (6 mar 2016)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI # 8: Świecka szkoła? Etyka i religia w polskim systemie edukacyjnym. - 11/3/2016 (5 mar 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Żółta Łódź Podwodna" z 1968 - 03.04.2016 (29 lut 2016)
Prasówka: Zemsta na Fredry - Bartek Ślosarski pyta, my odpowiadamy :) (26 lut 2016)
KARNET NA OBIADY W ZEMŚCIE (24 lut 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Bosonogi Gen (Hadashi no Gen)" Mori Masaki`ego i Mamoru Shinzaki`iego z 1983 - 25.02.2016 20:00 (22 lut 2016)
Zemsta w Ósemkach!!! - czwartek, 18:30 (16 lut 2016)
Zapis audio dyskusji wokół prezentacji "Łowiectwo wczoraj i dziś. Mity i rzeczywistość" (16 lut 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Jest taki piękny dzień (It`s Such a Beautiful Day)" Dona Herzfeldta z 2012 (15 lut 2016)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI # 7: Kreatywne Szkoły wg Kena Robinsona 19.02.2016 19:00 (10 lut 2016)
PRZECIW BAZOM US ARMY - InfoTour Wiatr Okinawy 2016 (9 lut 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: Ghost In The Shell 2 - 11.02.2016, 20:00 (7 lut 2016)
Wolność, równość, pomoc wzajemna. Organizuj się poza strukturami władzy - film (7 lut 2016)
URODZINY WODNIKÓW! - 13/02/2016 ZEMSTA (7 lut 2016)
Piszą o nas: Poznań: anarchiści rozszerzają działalność. Uruchomili księgarnie internetową (5 lut 2016)
STOP INWIGILACJI! "Pogrzeb wolności" - happening - przemarsz//5.02.2016, spod Starego Browaru (5 lut 2016)
Łowiectwo wczoraj i dziś - 05.02.2016, 19:00 (1 lut 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Amerykańska opowieść" z 1986 - 05.02.2016 (1 lut 2016)
Nowa książka Jarosława Urbańsiego już w maju! (31 sty 2016)
Fotokast Sławka Rzewuskiego (28 sty 2016)
Prasówka: Gazeta Wyborcza o otwarciu naszego sklepu internetowego:) (28 sty 2016)
Kupuj w Zemście przez Internet! (27 sty 2016)
LAST MINUTE CHANGE: Spotkanie o TTIP w Zemście! Dziś, 19:00 (27 sty 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Grobowiec Świetlików" z 1988 (26 sty 2016)
TTIP - Transatlantycka Dyktatura Korporacji i jak ją powstrzymać - debata (25 sty 2016)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI #6 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - 29.01.2016 (24 sty 2016)
Prasówka: Zemsta ma anarchizować - wywiad dla Kultury u Podstaw (23 sty 2016)
Prasówka: Adam Bodnar swoją wizytę w Poznaniu rozpoczął w prowadzonej przez anarchistów klubokawiarni Zemsta. (22 sty 2016)
22.02.2016 - dzien pełen atrakcji :) (22 sty 2016)
ZEMSTA ANIMACJI:"Stalowy Gigant" z 1999 - 20.01.2016, 20:00 (20 sty 2016)
STOP INWIGILACJI!!! pikieta przeciw nowej ustawie o policji (18 sty 2016)
Promocja w Zemście!: "Radykalne miasta" oraz "Życie i śmierć wielkich miast Ameryki" 20% TANIEJ! (12 sty 2016)
Zemsta Animacji: "Duch w Pancerzu" z 1995 (12 sty 2016)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI #5: SZKICE Z DZIEJÓW EDUKACJI WOLNEJ (10 sty 2016)
Behind the Wall - prezentacja fotokastu oraz dyskusja na temat okupowanej Palestyny (10 sty 2016)
ZEMSTA ANIMACJI: "Miasteczko Panika" z 2009 (10 sty 2016)
Wracamy! (5 sty 2016)
Zapraszamy 5 stycznia! (30 gru 2015)
STOP RASISTOWSKIEJ PRZEMOCY! NACJONALIZM PRECZ Z POZNANIA! Oświadczenie FA s. Poznań (29 gru 2015)
Promocja w Zemście! (18 gru 2015)
UNIWERSYTET JAKO DOBRO WSPÓLNE - sprawozdanie (17 gru 2015)
Pipi z bramy na Wasze ściany :) (17 gru 2015)
Książki kupuję u anarchistów (17 gru 2015)
Praktyka Teoretyczna: Postoperaizm jako teoria walki klas. Dyskusja wokół „Marks. Nowe perspektywy” (II) - zapis dyskusji z 21.02.2014 (16 gru 2015)
Piszą o nas :) (14 gru 2015)
Anarchia wczoraj i dziś. Spotkanie z Tymoteuszem Onyszkiewiczem - sprawozdanie (12 gru 2015)
Zemsta dołączyła do zbiórki fantów dla Przytulisko w Przyborówku i Ruścu! (11 gru 2015)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI #4 SZKOŁY LEŚNE - ODPOWIEDZIĄ NA DEFICYT NATURY? 17.12.2015 (czwartek), godz. 19:00 (11 gru 2015)
Edukacja domowa – możliwości i praktyka (10 gru 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Miasteczko Halloween (Nightmare Before Christmas)" z 1993 (7 gru 2015)
Wokół „Przewodnika dla dryfujących” - sprawozdanie ze spotkania (7 gru 2015)
"Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości" - spotkanie autorskie wokół nowej książki Jana Sowy. Prowadzenie: Krystian Szadkowski (Praktyka Teoretyczna) (6 gru 2015)
Uniwersytet jako dobro wspólne. Spotkanie autorskie poświęcone książce Krystiana Szadkowskiego (5 gru 2015)
Grrrl power! Czyli Karioka Girls Rock Camp - relacja (5 gru 2015)
Czy Emma Goldman jest aktualna? Sprawozdanie ze spotkania (3 gru 2015)
Piszą o nas :) (3 gru 2015)
"grrrl power! czyli Karioka Girls Rock Camp" 2 grudnia (30 lis 2015)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI #3 CZY MOŻLIWA JEST EDUKACJA WOLNOŚCIOWA? (29 lis 2015)
Anarchia wczoraj i dziś. Spotkanie z Tymoteuszem Onyszkiewiczem - 03.12.2015, 19:00 (24 lis 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Kot Fritz" z 1972 (23 lis 2015)
CYKL: ZAMIAST EDUKACJI #2 EDUKACJA DOMOWA - MOŻLIWOŚCI I PRAKTYKA. (21 lis 2015)
“Więziennictwo i radykalna edukacja feministyczna w meksykańskim kapitalizmie wojny narkotykowej.” - spotkanie z grupą La Lleca (20 lis 2015)
ZAMIAST EDUKACJI # 2: SZKICE Z DZIEJÓW EDUKACJI WOLNEJ (13 lis 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Heavy Metal" z 1981 (10 lis 2015)
KONFERENCJA: Kulturotwórcza rola anarchizmu: pomiędzy kontrkulturą a awangardą (8 lis 2015)
RASIZM STOP! OŚWIADCZENIE FEDERACJI ANARCHISTYCZNEJ S. POZNAŃ (5 lis 2015)
Prasówka: Horror i anarchia! O filmach grozy Toda Browninga - recenzja i relacja (4 lis 2015)
Prasówka: Klinika szkolnej demokracji - czas na republikę dzieci! - RELACJA (4 lis 2015)
Prasówka: Ukryty program – porozmawiajmy o obliczu polskiej szkoły - relacja (4 lis 2015)
Październikowy Top 10 Księgarni Zemsta! (3 lis 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Gandahar" z 1988 (3 lis 2015)
[06.11.2015, 19:00] ZAMIAST EDUKACJI #1: RZUCAM SZKOŁĘ (1 lis 2015)
Urodzinowe HALLOWEEN PARTY i impreza benefitowa na czeskich anarchistów! (31 paź 2015)
Zemsta na weekend (31 paź 2015)
ZEMSTA NA ŚNIADANIE - każda sobota, 10:00 - 14:00 (30 paź 2015)
KSIĘGARNIA ZEMSTA POLECA: "Przewodnik dla dryfujących. Antologia sytuacjonistycznych tekstów o mieście" (30 paź 2015)
19.11.2015, 19:00 - Emma Goldman "Anarchizm i inne eseje" spotkanie z tłumaczkami/redaktorami (30 paź 2015)
Wraca cykl ZAMIAST EDUKACJI ! (30 paź 2015)
KSIĘGARNIA ZEMSTA POLECA: Emma Goldman "Anarchizm i inne eseje" (29 paź 2015)
'INNY ŚWIAT" # 44 - nowy numer anarchistycznego pisma dostepny w Zemście! (28 paź 2015)
KAWA OD ZAPATYSTÓW - TERAZ TAKŻE DOSTEPNA PRZEZ ALLEGRO! (28 paź 2015)
KSIĘGARNIA ZEMSTA POLECA: Bernard Konrad Świerczyński "Szmugiel na całe życie" (28 paź 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Akira" z 1988 (26 paź 2015)
Protestuj! Strajkuj! Walcz! Stawiaj Opór! (25 paź 2015)
SUSHI W ZEMŚCIE: WEGAŃSKIE SUSHI - NIEDZIELA, 13:00 - 18:00 (25 paź 2015)
PRASÓWKA: “Staliśmy się pośmiewiskiem Europy” – węgierski pisarz László Darvasi w AKK Zemsta (25 paź 2015)
KAPITALIZM MUSI ODEJŚĆ - finisaż (20 paź 2015)
KRONIKA STEMPLA: WOLNE TORY! - wernisaż (20 paź 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Wzgórze królików (Watership Down)" z 1978 (19 paź 2015)
Spotkanie wokół książki "Przewodnik dla dryfujących" - Bednarek, Kwaterko, Piekarski (13 paź 2015)
ZEMSTA ANIMACJI: "Życie świadome" Richarda Linklatera z 2001 (13 paź 2015)
ENDEMITY W ZEMŚCIE! Spotkanie z László Darvasim (13 paź 2015)
Nowa Zemsta. Otwarcie | sobota, 13.09, 19:00 (9 wrz 2014)
20-lecie Bractwa Trojka / Koncert R.U.T.A. / 16-17 maja (16 maj 2014)
Zapraszamy na Demo w obronie Od:Zysku! (20 mar 2014)
"Niewolnicy Apple'a" | Ralf Ruckus wokół książki (26 lut 2014)
Sekrety Fukushimy | Astushi Takenouchi (25 wrz 2013)
Syria - głos mniejszości (10 wrz 2013)
Let's talk about Syria / Syryjska rewolucja (20 sie 2013)
Zapraszamy na wystawę prac Clifforda Harpera do Zemsty! (16 lip 2013)
MALUJEMY! warsztaty robienia szablonów (6 cze 2013)
"Dobre malarstwo" / wernisaż wystawy prac Wojtka Wrońskiego (17 maj 2013)
Budujemy instrumenty / warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży (17 kwi 2013)
Utylitaryzm Petera Singera / dyskusje wokół praw zwierząt (14 kwi 2013)
"POWROTY" spotkanie z Kasią Kaczor, autorką komiksu (9 kwi 2013)
SŁODYCZE! /// warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży (6 kwi 2013)
Proszę Państwa do gazu / Palestyna walczy o przetrwanie (26 mar 2013)
Kościół a dyktatura wojskowa w Argentynie - sprawa nowego papieża (20 mar 2013)
POWITANIE WIOSNY /// warsztaty dla dzieci /// (16 mar 2013)
Wernisaż wystawy Grzegorza Klamana (15 mar 2013)
Strajk to jedyny rozsądny dialog z pracodawcą? (13 mar 2013)
Po co nam w ogóle teoria praw zwierząt? (12 mar 2013)
Michaił Bakunin podpalacz Europy - spotkanie z Antonim Kamińskim, autorem trzytomowej monografii Bakunina (12 mar 2013)
Po co nam agencje pośrednictwa pracy? (7 mar 2013)
Gospodarstwo domowe w kapitalizmie (27 lut 2013)
Analiza zjawiska prostytucji w Poznaniu (14 lut 2013)
URODZINY WODNIKÓW (2 lut 2013)
Dada Odpada TWO (30 sty 2013)
Zimowa wyprawa Ollego (23 sty 2013)
OPOWIEŚCI RASTA CHRZEŚCIJAŃSKIE // Medytacja starochrześcijańska // 20.01 // 18:00 (19 sty 2013)
OPOWIEŚCI RASTA CHRZEŚCIJAŃSKIE // Timket znaczy chrzest // 19.01 // 18:00 (19 sty 2013)
ZWIERZĘ a RZECZ /// ferie na Fredry 5 (18 sty 2013)
Kryzys długów publicznych. (17 sty 2013)
START // Zemsta na epoznan (17 sty 2013)