blog background
 
Maciej Brzeziński: Poznańskie Historie
historia, zabytki, kultura, ludzie
metka_epoznan
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej
ok
102
not ok
0
liczba odsłon: 2716

Przełom XVIII i XIX wieku, to w historii Polski czas nieprzeciętnych kobiet. Były wśród nich artystki, intelektualistki, lwice salonowe i skandalistki. Nasza dzisiejsza bohaterka była po części każdą z nich.

 

Na ogół większość poznaniaków i Wielkopolan wie kim był Edward hrabia Raczyński. Nazwisko Raczyńskiego łączy się w biblioteką, pałacem w Rogalinie i „Złotą Kaplicą” w poznańskiej katedrze. Ilu jednak mieszkańców stolicy Wielkopolski byłoby w stanie wskazać imię jego żony? A tymczasem Konstancja Raczyńska to niezwykła kobieta i jej postać zasługuje na przypomnienie.

 

Konstancja Raczyńska, źródło: Wikimedia.

 

Rodzice Konstancji

Nasza dzisiejsza bohaterka przyszła na świat jako córka najbogatszego polskiego magnata, ale i jednego z największych zdrajców z dziejach Rzeczpospolitej – Stanisława Szczęsnego Potockiego. 

 

Szczęsny Potocki ojciec Konstancji, źródło: Wikimedia.

 

Miało to miejsce w 1781 roku w wielkim pałacu Potockich w ukraińskim obecnie Tulczynie. Czy jednak rzeczywiście była córką Szczęsnego Potockiego? Są co do tego pewne wątpliwości. Matka Konstancji, Józefina Amalia z Mniszchów Potocka, słynęła z licznych romansów. Ponoć tylko troje z jedenaściorga dzieci, które urodziła, było dziećmi Szczęsnego, pozostałe to owoce różnych mniej lub bardziej poważnych związków arystokratki. Szczęsny nie pozostał żonie dłużny i w 1791 roku nawiązał romans ze słynną „piękną Bitynką”, czyli Zofią Wittową de domo Galvani. 

 

Józefina Amalia, matka Konstancji, źródło: Wikimedia.

 

W tym samym roku, zawiązał on wraz z Ksaweryn Branickim i Sewerynem Rzewuskim, zdradziecką konfederację targowicką. Rodzice Konstancji rozwiedli się w 1798 roku, ale zanim to nastąpiło, Szczęsny sprowadził kochankę do Tulczyna i tak mieszkali sobie w trójkę w otoczeniu dzieci. Oczywiście, trudno nazwać to sielanką rodzinną, ale w XVIII wieku wierność małżeńską uznawano za dziwactwo, dotyczyło to zwłaszcza arystokracji. Po rozwodzie, ojciec Konstancji mógł wreszcie poślubić piękną, acz rozwiązłą Zofię.

 

Piękna Bitynka

Pozwolę sobie na małą dygresję i opowiem w kilku zdaniach o Zofii, macosze Konstancji, bo przez wiele lat była ona na ustach większej części Europy. Zofia Galvani urodziła się w dzisiejszej Turcji, na terenie starożytnej krainy – Bitynii, w greckiej rodzinie. W wieku siedemnastu lat została kochanką polskiego posła w Stambule, Karola Boscamp-Lasopolskiego, a jednocześnie luksusową kurtyzaną. Lasopolski zabrał ją do Polski, gdzie zakochał się w niej Józef Witt, syn komendanta twierdzy w Kamieńcu Podolskim i potajemnie poślubił. Państwo młodzi odwiedzili czołowe stolice Europy, gdzie pani Wittowa wzbudzała zachwyty za sprawą swej legendarnej urody i nawiązywała liczne romanse z największymi ówczesnego świata. 

 

Zofia Potocka, źródło: Wikimedia.

 

Wśród jej kochanków byli m.in.: dwaj przyszli królowie Francji: Ludwik XVIII i Karol X, najsławniejszy faworyt carycy Katarzyny II – Grigorij Potiomkin i wielu, wielu innych…, no cóż, w końcu był to XVIII wiek. Na balu imieninowym Katarzyny II, poznała Szczęsnego Potockiego, który zakochał się w niej i zabrał do Tulczyna, nazywanego na salonach „kresową Sodomą i Gomorą”. Za odpowiednią sumę, Szczęsny rozwiódł Zofię z Wittem, a kilka lat później sam się rozwiódł i poślubił kochankę, co oczywiście nie oznaczało, że porzuciła ona swój dotychczasowy tryb życia. Zainteresowanych jej losami odsyłam do książki Jerzego Łojka Dzieje pięknej Bitynki. Wróćmy jednak do Konstancji.

 

Pani Janowa

Trudno powiedzieć, jak wyglądało dzieciństwo naszej bohaterki. Zapewne sporo czasu poświęcała na naukę tańca, języków, muzyki i rysunku. Dziewczynka wkrótce dała się poznać jako utalentowana malarka. Pałac w Tulczynie był zawsze pełen gości i tętnił życiem, Konstancja miała więc możliwość poznać wiele wysoko postawionych osobistości. 

 

Pałac w Tulczynie, źródło: Wikimedia.

 

Z czasem jednak atmosfera rodzinna wyraźnie się popsuła. Ciągłe kłótnie małżonków, a wreszcie sprowadzenie Zofii do pałacu, musiało bardzo niekorzystnie odbić się na psychice dzieci Potockich. Konstancja miała z pewnością dość tej sytuacji i chciała jak najszybciej uciec z Tulczyna. Jedynym sposobem na ucieczkę, było małżeństwo. Dziewczyna nie należała do szczególnie urodziwych, ale mogła liczyć na spory posag. W 1797 roku w pałacu zjawił się kuzyn ojca, Jan Nepomucen Potocki, starszy o dwadzieścia lat od Konstancji, pisarz i podróżnik, a w przyszłości autor Rękopisu znalezionego w Saragossie. Jan być może zaimponował naszej bohaterce licznymi podróżami i obyciem w świecie. Dwa lata później Konstancja i Jan pobrali się. Kobiecie nie przeszkadzała duża różnica wieku i fakt, że Jan był już po rozwodzie i miał dwójkę dzieci. Małżonkowie zamieszkali w pobliżu Tulczyna, w majątku Ryżawka, który Konstancja otrzymała w posagu.

 

Jan Potocki, źródło: Wikimedia.

 

Wkrótce Konstancja została matką. W 1800 roku urodził im się syn Andrzej Bernard, trzy lata później córka Irena, a w 1805 roku, druga córka – Teresa. Nasza bohaterka była też pierwszym czytelnikiem i krytykiem dzieł swojego męża, w tym Rękopisu znalezionego w Saragossie. Zapewne wiele dyskutowali i można powiedzieć, że łączyła ich przede wszystkim przyjaźń. Szczęście małżonków jednak nie trwało długo. Jan żył ponad stan, a żona musiała spłacać jego długi. Ponadto często wyjeżdżał, a żona pocieszała się pod jego nieobecność, nawiązując romanse (ach ci Potoccy). Jan patrzył na to jednak przez palce, przynajmniej do pewnego momentu. Kiedy wyruszył w kilkuletnią podróż po Syberii, Konstancja związała się z Octav’em de Choiseul-Gauffiere, hrabim Aragonii, który w dodatku był mężem jej siostry - Wiktorii. Małżeństwo Konstancji i Jana przeszło wkrótce do historii. 

 

Konstancja z czasów małżeństwa z Potockim, źródło: Wikimedia.

 

W 1808 roku małżonkowie podpisali separację majątkową i wystąpili o rozwód. Nie mamy pewności, czy inicjatorem rozwodu był Jan, który dowiedział się o romansie żony, czy też Konstancja, która miała już dość spłacania długów męża i jego ciągłej nieobecności. Według części badaczy, Konstancja nie mogła wybaczyć mężowi tego, że w czasie, kiedy powstało Księstwo Warszawskie, Jan zamiast włączyć się w działalność nad odbudową ojczyzny, włóczył się po Syberii za carskiej pieniądze. Rozwód kończący małżeństwo Jan i Konstancji, stał się faktem dopiero w 1811 roku. Cztery lata później Jan, zmagający się z depresją, popełnił samobójstwo. Mimo rozwodu, Konstancja musiała zachować Jana w dobrej pamięci, czego dowodem jest nota biograficzna byłego męża, napisana przez Konstancję.

 

Między Tulczynem a Paryżem

W okresie separacji, Konstancja wyjechała do Paryża, nie przerywając związku z Octav’em. Brylowała wówczas na salonach, bywała na balach, a także sama przyjmowała wizyty śmietanki towarzyskiej ówczesnej Europy. Lata od rozwodu z Janem, do jego samobójczej śmierci w 1815 roku, Konstancja spędziła w ciągłych podróżach po Europie, ale zawsze wracała do Tulczyna, gdzie wychowywały się jej dzieci. W tym okresie zakończyła też związek z Octav’em. W Paryżu w 1811 roku poznał ją jej przyszły szwagier – Atanazy Raczyński, któremu jednak nie przypadła do gustu. Tak oto opisał ją w liście do brata Edwarda: Pani Janowa Potocka ma dość piękną głowę i wiele świeżości, ale jest bardzo tłusta i kuleje. Pod względem intelektualnym nic nadzwyczajnego. Usposobienie ma zmienne i jest władcza i próżna, mówi dużo, niewyraźnie i nieumiejętnie.

 

Rok 1815 był przełomowym w jej życiu. Postanowiła wówczas osiąść w Warszawie, zerwać z dotychczasowym życiem i zająć się wychowaniem i edukacją dzieci. Zamieszkała na Nowym Świecie, choć nie było jej łatwo wejść w życie towarzyskie Warszawy. Uchodziła bowiem za prowincjuszkę i kobietę rozwiązłą. Ponadto była córką zdrajcy i rozwódką, co jej nie dyskwalifikowało, ale też nie uławiało życia. W tym czasie zawiązała dwie przyjaźnie, które okazały się niezwykle ważne w jej dalszym życiu. Pierwszą przyjaźń nawiązała z Julianem Ursynem Niemcewiczem, a drugą z poznanym kilka lat wcześniej wielkopolskim arystokratą – Edwardem Raczyńskim.


Edward Raczyński, źródło: Wikimedia.


Pani Edwardowa

Edwarda poznała zapewne jeszcze w 1813 roku, kiedy ten zatrzymał się w Tulczynie, w drodze do Turcji. Raczyński był o pięć lat młodszy od Konstancji i być może ujął ją swą pasją podróżniczą i planami wydawania źródeł do historii Polski. Kiedy Konstancja osiadła w Warszawie, Edward często ją odwiedzał, wszak Raczyńscy posiadali pałac w stolicy Królestwa Polskiego (obecnie siedziba Archiwum Głównego Akt Dawnych przy ul. Długiej). 

 

Pałac Raczyńskich w Warszawie, źródło: Wikimedia.

 

Nie wiadomo dokładnie, kiedy zrodziło się między nimi uczucie. Konstancja w jednym z listów z 1817 roku wyznała, że jest zakochana. Edwarda nie interesowała jej burzliwa przyszłość i gotów był się z nią ożenić. No cóż, Edwardowi mogła nie przeszkadzać reputacja i przeszłość Konstancji, ale jego rodzina, a zwłaszcza dziadek – sędziwy Kazimierz Raczyński, byli temu związkowi zdecydowanie przeciwni. Edward, mimo, że był pełnoletni, musiał liczyć się ze zdaniem dziadka. Swoją drogą zastanawiające jest, co takiego Kazimierz mógł mieć przeciwko Konstancji, w końcu, podobnie jak jej ojciec, on także należał do obozu przeciwników Konstytucji 3 Maja, był członkiem konfederacji targowickiej i znajdował się na liście płac carskich ambasadorów. W każdym razie, dopóki Kazimierz żył, nie mogło być mowy o małżeństwie. Dziadek Edwarda zmarł w 1824 roku, a dwa lata później Konstancja i Edward stanęli na ślubnym kobiercu. Sprzeciw Kazimierza nie przeszkodził jednak zakochanym we wspólnym życiu. W 1820 roku, urodził się im syn - Roger, przyszły dziedzic Rogalina. Doprawdy, gdyby istniało wówczas coś na kształt portalu plotkarskiego „Pudelek”, Konstancja na pewno często by się tam pojawiała – córka zdrajcy, rozwódka, a teraz jeszcze matka nieślubnego dziecka…

 

Pałac w Rogalinie, źródło: Wikimedia.

 

Pani Edwardowa po zamieszkaniu w Rogalinie, od razu zaprowadziła tam rządy silnej ręki, doprowadzając majątki Raczyńskich do rozkwitu, co pochwalił nawet nieżyczliwy jej Atanazy. Tym jednak, co zdecydowanie zbliżyło Konstancję i Edwarda, była ich wspólne pasje, czyli literatura, sztuka i zbieranie cennych rękopisów, oraz rzadkich książek. Pani Edwardowa czynnie wspierała męża w pracy nad wydawaniem źródeł do dziejów Polski. Musimy jednak pamiętać, że hrabia Raczyński podchodził nieco inaczej do sprawy edycji źródeł, niż zwykli jesteśmy sądzić. Pan na Rogalinie wielokrotnie usuwał te fragmenty, które mogłyby źle świadczyć o ludziach powszechnie uznanych za bohaterów narodowych… Nie mniej jednak, wykonał dużą pracę. Konstancja zaś zajęła się tłumaczeniem z francuskiego wielu dokumentów z epoki, m.in. korespondencji i notatek królowej Ludwiki Marii, żony królów: Władysława IV i Jana Kazimierza i materiałów do dziejów króla Stanisława Leszczyńskiego. Pracowała także nad wydaniem listów Jan III Sobieskiego do Marysieńki. Zebrała wokół siebie grupę tłumaczek, której sama przewodziła. Do jej najbliższych współpracowniczek należały: hrabina Józefa Radolińska i Matylda Ziołecka, żona poznańskiego sędziego. Był to bodaj pierwszy żeński zespół tłumaczek, znany historii. Ona też zainspirowała Edwarda do napisania Wspomnień Wielkopolskich, pierwszej chyba pracy z dziedziny regionalistyki, którą zresztą na bieżąco recenzjowała. Rozwijała też swój talent malarski, wykonując rysunki kościołów, zamków i dworów wielkopolskich. Wdzięczny mąż zadedykował jej I tom Wspomnień.

 

Zbieranie cennych ksiąg, które zapoczątkował już dziadek Edwarda – Kazimierz, a także ratowanie bibliotek klasztorów kasowanych przez władze pruskie, zaowocowało pomysłem otwarcia biblioteki publicznej w Poznaniu. Jednym z głównych darczyńców na rzecz książnicy, była oczywiście nasza bohaterka, która ofiarowała autograf Rękopisu znalezionego w Saragossie, autorstwa swego pierwszego męża, a także bogaty księgozbiór Juliana Ursyna Niemcewicza, który ten sprzedał jej wcześniej. Sam Edward zaś, dzięki protekcji Niemcewicza, został przyjęty do grona Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Pani Raczyńska planowała założyć w gmachu biblioteki rodzaj salonu towarzyskiego, w którym chciała organizować spotkania, poświęcone literaturze i sztuce na wzór paryskich salonów, niestety, plany te nie ziściły się.

 

Warto przy okazji wspomnieć jeszcze o synu Konstancji z pierwszego małżeństwa, czyli Andrzeju Bernardzie. Ten ożenił się w 1825 roku, a więc w wieku 25 lat z młodszą o rok Klaudyną z Działyńskich, która przeszła do historii jako jedna z najwybitniejszych Wielkopolanek, a która zmarła mając zaledwie 35 lat. Klaudyna Potocka zasługuje na odrębny artykuł. Małżeństwo Andrzej Bernarda i Klaudyny nie należało do udanych, a ten pierwszy pamiętany jest zazwyczaj jedynie jako „mąż swojej żony”, ale jest to dość krzywdząca opinia. Andrzej włączył się czynnie w działalność matki i ojczyna, przygotowując chociażby tłumaczenie zbioru dokumentów z czasów saskich znanego jako Archiwum tajne Augusta II czyli zbiór aktów urzędowych z czasów panowania tego monarchy. On także, jako pierwszy, rozpoczął tłumaczenie Koranu na język polski, choć dzieła tego nie ukończył. Świadczy to najdobitniej o jego erudycji. On też wyruszył u boku szwagra, słynnego Tytusa Działyńskiego do powstania listopadowego.

 

Konstancja, co warto podkreślić, szczerze pokochała swą synową i wraz z nią organizowała pomoc dla powstańców listopadowych, łożąc znaczne sumy na szpital polowy założony przez Klaudynę, choć, jak sama pisała do Edwarda: Nienawidzę rewolucji, ale wino jest nalane – trzeba je wypić. Edward docenił jej starania i pomoc, wystawiając pomnik, który wszyscy możemy dziś oglądać na placu Wolności. Kiedy hrabia ofiarował Poznaniowi wodociąg z Winiar przez Wzgórze św. Wojciecha do centrum miasta, studnia wieńcząca wodociąg została ozdobiona pomnikiem Hygei, greckiej bogini zdrowia, której nadano rysy twarzy Konstancji.

 

Pomnik Hygei w Poznaniu, źródło: Wikimedia.

 

Dwadzieścia lat, które Konstancja spędziła w boku Edwarda, jako jego żona, należały chyba do najszczęśliwszych w jej życiu. Małżeństwo był dobrane, Edward mógł liczyć na wsparcie i pomoc, a Konstancja na jego przywiązanie, miłość i oddanie. Co jednak ciekawe, idylli rodzinnej nie zakłóciła różnica charakterów. Edward był mrukliwy, lubił samotność i spokój. Konstancja, uwielbiała towarzystwo, salony i wszystko to, co niósł ze sobą wielki świat. Niestety, szczęście rodzinne przerwała samobójcza śmierć Edwarda w 1845 roku. Wrażliwy arystokrata-bibliofil nie mógł znieść ataków i oskarżeń o malwersację w związku z budową „Złotej Kaplicy” w poznańskiej katedrze. Tuż po śmieci męża, Konstancja napisała obronę Edwarda przed opinią publiczną.

 

Pani Edwardowa Raczyńska zmarła 25 grudnia 1852 roku we Francji. Należała bezsprzecznie do najwybitniejszych kobiet swojej epoki, a takowych na przełomie XVIII i XIX wieku, nie brakowało. Szkoda, że nie napisała pamiętnika, który z pewnością byłby niezwykle  pasjonującą lekturą. Za podsumowanie żywota Konstancji z Potockich Raczyńskich, najlepiej niech posłuży wiersz, napisany przez przyjaciela pani Edwardowej, Juliana Ursyna Niemcewicza, który miał się znaleźć na planowanym pomniku Konstancji:

 

Najlepsze serce, życie zawsze czynne,

Nigdy ginąć nie powinne.

Wzór przyjaciółki, wzór najlepszej żony

W tym tu głazie wyrażony.

Bodajby w trwaniu, wiekami niezłomnymi

Służył na przykład potomnym.

 

Źródło:

 

A. Hinc, Raczyńscy, jakich nie znacie, w: Poznaj Raczyńskich, wydawnictwo pokonferencyjne CTK TRAKT, Poznań 2010.

 

K. Nawrocka, Inność czy niezwykłość? Wokół biografii Konstancji Potockiej-Raczyńskiej, w: „Gorsza” kobieta. Dyskursy inności, samotności, szaleństwa, praca zbiorowa pod redakcją D. Adamowicz, Y. Anisimovets, O. Taranek, Wrocław 2008, http://www.ifp.uni.wroc.pl/data/files/pub-6715.pdf [dostęp: 29.05.2014].

 

J. Wiesiołowski, Najlepsza Polka o niepospolitym usposobieniu, w: Poznanianki, „Kronika Miasta Poznania”, nr 1, 2011.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
MACIEJ BRZEZIŃSKI
poznanskiehistorie.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Maciej Brzeziński. Z wykształcenia jestem historykiem i wschodoznawcą. Od maja 2011 roku prowadzę tego bloga. Historia Poznania to jedna z moich pasji, ale za to największa, dlatego chcę popularyzować fascynujące dzieje tego miasta. Można mnie znaleźć także pod adresem: www.poznanskiehistorie.blogspot.com oraz na facebooku. Zapraszam więc do lektury.
Mój kontakt: [email protected]
ARCHIWUM WPISÓW
10 niesamowitych poznańskich pomników (22 sty 2019)
To już sto lat, czyli historia PSS "Społem" (13 sty 2019)
Kaisergarten, czyli niezwykły poznański teatr variete (13 sty 2019)
Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach (30 lip 2018)
Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r. (14 lip 2018)
Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła (5 lip 2018)
Jerzy Mieloch - motocyklowy mistrz z Poznania (28 cze 2018)
Od osady Piaski do Placu Bernardyńskiego (22 cze 2018)
Poznański zbór Kościoła Zielonoświątkowego (17 cze 2018)
Nowy Ratusz na Starym Rynku (31 maj 2018)
10 łazarskich "perełek" (17 maj 2018)
Wielkopolska Wiosna Ludów (12 maj 2018)
Kościoły międzywojennego Poznania (3 maj 2018)
Zielona dolina Cybiny (26 kwi 2018)
Poznański pułk rumuńskiego króla (14 kwi 2018)
Wielkanoc na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX stulecia (30 mar 2018)
Kino "Słońce" w Poznaniu 1927 - 1945 (17 mar 2018)
Piękno nieodzyskane, czyli 10 obiektów, których już nie znajdziemy w Poznaniu (8 mar 2018)
Maltanka, czyli historia niezwykłej poznańskiej kolejki (16 lut 2018)
Katalog Domu Sportowego Jana Wiencka z 1929 roku (8 lut 2018)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (4 lut 2018)
"Portki księdza", czyli historia nieistniejącego kościoła ewangelickiego św. Piotra i jego parafii (26 sty 2018)
Klementyna Śliwińska - pionierka polskiego automobilizmu (21 sty 2018)
Przemysław Garczyński - "Kelner" - recenzja (18 sty 2018)
10 jeżyckich "perełek" (13 sty 2018)
Zupa z konopi, wróżby i gwiazdory, czyli Boże Narodzenie na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX w. (22 gru 2017)
Pierwszy dowódca, czyli opowieść o Stanisławie Taczaku (14 gru 2017)
Katarzyna Marciszewska "Wiedźmy Himmlera" - recenzja (10 gru 2017)
Wielki kryzys 1929 roku w Poznaniu (8 gru 2017)
Pod skrzydłami pegaza (3 gru 2017)
Kaiser Wilhelm-Siedlung, czyli osiedle kolejarzy przy ulicy Hutniczej (16 lis 2017)
Ormianie w dawnym Poznaniu (9 lis 2017)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (3 lis 2017)
10 grunwaldzkich "perełek" (27 paź 2017)
Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu (19 paź 2017)
Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice (11 paź 2017)
Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II (5 paź 2017)
Złota Kaplica, czyli cząstka Bizancjum w Poznaniu (28 wrz 2017)
Szkoła Wydziałowa Poznańska (2 wrz 2017)
Ogródki rozrywkowe i wyścigi konne, czyli jak dawniej bawiono się przy Drodze Dębińskiej (21 sie 2017)
10 wildeckich "perełek" (8 sie 2017)
Poznański gotyk, część 2 (23 lip 2017)
Poznański gotyk, część 1 (13 lip 2017)
Bunt wójta Przemka (3 lip 2017)
Sołacz - willowa dzielnica Poznania (15 cze 2017)
Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu (9 cze 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 2 (27 maj 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 1 (18 maj 2017)
Zanim powstały Targi Poznańskie, czyli Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku. (14 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 2 (4 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 1 (27 kwi 2017)
10 poznańskich "naj..." (18 kwi 2017)
Medycyna i higiena w renesansowym Poznaniu (2 kwi 2017)
Adwentyści Dnia Siódmego w Poznaniu (22 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 2 (9 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 1 (3 mar 2017)
Jeżyckie wille - luksus i elegancja (15 lut 2017)
Legendarni biskupi poznańscy wg Długosza (6 lut 2017)
10 najsłynniejszych poznanianek (II) (22 sty 2017)
Poznaniacy wobec powstania listopadowego (30 lis 2016)
Paganini w Poznaniu (23 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 2 (17 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 1 (9 lis 2016)
Żydzi w międzywojennym Poznaniu (27 paź 2016)
Ks. Józef Rogaliński i starania o uniwersytet w osiemnastowiecznym Poznaniu (19 paź 2016)
10 najpiękniejszych ulic w Poznaniu (13 paź 2016)
Aleksander I w Poznaniu (29 wrz 2016)
Współczesne kościoły Poznania (23 wrz 2016)
Generał Tadeusz Kutrzeba i Armia "Poznań" (14 wrz 2016)
Niegolewski i inni, czyli wielkopolscy szwoleżerowie Napoleona (6 sie 2016)
Początki nowoczesnego sportu w Poznaniu (17 lip 2016)
Od października do czerwca, czyli ogólnopolskie znaczenie Czerwca'56 (7 lip 2016)
Johow-Gelände, czyli urok łazarskich kamienic (23 cze 2016)
Jak bernardyn z franciszkaninem, czyli wojna mnichów w siedemnastowiecznym Poznaniu (16 cze 2016)
95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich (2 cze 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 2 (25 maj 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 1 (19 maj 2016)
Adelajda i Kazimierz, czyli królewski ślub w katedrze poznańskiej (5 maj 2016)
Obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu w 1966 roku (24 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 2 (16 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 1 (10 kwi 2016)
Socrealizm w Poznaniu (16 mar 2016)
Panowie z Górki (2 mar 2016)
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, czyli namiastka uniwersytetu (25 lut 2016)
Jordan - biskup polski czy poznański? (11 lut 2016)
Zjazd poznański 1530 roku (3 lut 2016)
Architektura międzywojennego Poznania (28 sty 2016)
10 nietuzinkowych poznaniaków (12 sty 2016)
Życie w Poznaniu w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny w świetle "Kuriera Poznańskiego" (15 gru 2015)
Święci patroni Poznania (9 gru 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 2 (24 lis 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 1 (17 lis 2015)
Cmentarz na Górczynie (4 lis 2015)
130 lat komunikacji telefonicznej w Poznaniu (21 paź 2015)
Włosi w dawnym Poznaniu (7 paź 2015)
"Ukochana żona", czyli historia księżnej Ryksy szwedzkiej, żony Przemysła II (12 sie 2015)
10 najpiękniejszych kamienic poznańskiej "belle epoque" (28 lip 2015)
Od Intendentury do Collegium Historicum (14 lip 2015)
"Naród Sobie", czyli narodziny i pierwsze lata Teatru Polskiego w Poznaniu (30 cze 2015)
Rymarze, krawcy i kuśnierze, czyli słów kilka o rzemieślnikach w średniowiecznym Poznaniu (24 cze 2015)
Kulturkampf (9 cze 2015)
Poznańscy muzułmanie (2 cze 2015)
Port rzeczny w Poznaniu (26 maj 2015)
10 osobliwości Poznania (13 maj 2015)
Szkoci w Poznaniu (5 maj 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 2 (27 kwi 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 1 (21 kwi 2015)
Poznańscy reformaci i ich śródecki kościół (24 mar 2015)
Generał Krzyżanowski, czyli jak wielkopolski szlachcic został amerykańskim bohaterem (10 mar 2015)
Ludzie niezwyczajni - o Dezyderym Chłapowskim i księdzu Piotrze Wawrzyniaku słów kilka (3 mar 2015)
10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (17 lut 2015)
Marcin Kasprzak i Róża Luksemburg, czyli socjaliści w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2015)
Wybierzmy 10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (26 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 2 (18 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 1 (11 sty 2015)
Poznańska parafia prawosławna (14 gru 2014)
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów (30 lis 2014)
"De optimo senatore", czyli międzynarodowa kariera pewnego poznańskiego biskupa (16 lis 2014)
Od Wszystkich Świętych do Andrzejek, czyli listopad w wielkopolskiej tradycji ludowej (2 lis 2014)
Poznań 1146 - Krzyszków 1157 (26 paź 2014)
Historia Folwarku Edwardowo (12 paź 2014)
Targowisko, centrum polskości i miejsce zgromadzeń, czyli Stary Rynek w XIX wieku (9 paź 2014)
10 symboli Poznania (21 wrz 2014)
Ad maiorem Dei gloriam, czyli przybycie jezuitów do Poznania (14 wrz 2014)
Na pensji w Poznaniu dziewiętnastego stulecia (7 wrz 2014)
Dzieje Górczyna (31 sie 2014)
Przerwa wakacyjna (27 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 2 (21 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 1 (13 lip 2014)
10 najsłynniejszych poznanianek (29 cze 2014)
Katedra poznańska królewską nekropolią? (22 cze 2014)
Grecy w Poznaniu (15 cze 2014)
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej (8 cze 2014)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (1 cze 2014)
Gniezno czy Poznań? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? (25 maj 2014)
No to mamy już 3 lata! (21 maj 2014)
10 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania (18 maj 2014)
Co kryje park na osiedlu Czecha? Pruskie umocnienia wśród ratajskich bloków! (11 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 2 (4 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 1 (27 kwi 2014)
Wesołych Świąt! (13 kwi 2014)
Beocja czy Sparta? Jak wykształcił się poznański etos (23 mar 2014)
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce i jego poznańska siedziba (16 mar 2014)
Pomniki Wieszcza Adama w Poznaniu (2 mar 2014)
Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu (16 lut 2014)
Od Śluzy Katedralnej do powstania ICHOT (9 lut 2014)
W domu i w kamienicy, czyli jak mieszkali poznaniacy w XIX stuleciu (2 lut 2014)
Od osady Stelmachy do placu Wiosny Ludów (26 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 2 (19 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 1 (12 sty 2014)
Dwa stare forty. Jedna historia, wspólna przyszłość? (5 sty 2014)
Chwała Zwycięzcom! (26 gru 2013)
Wesołych Świąt! (22 gru 2013)
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer (15 gru 2013)
Legenda o trzech skradzionych Hostiach - prawda, czy mit? (8 gru 2013)
Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1 gru 2013)
Panorama renesansowego Poznania (17 lis 2013)
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu (8 lis 2013)
Kłopotliwy honorowy obywatel miasta Poznania (3 lis 2013)
Historia Jeżyc, część 2 (27 paź 2013)
Historia Jeżyc, część 1 (20 paź 2013)
Poznań kontra Kraków, czyli jezuickie starania o uniwersytet w Poznaniu w 1611 roku (13 paź 2013)
Doktor Marcin i inni, czyli początki poznańskiej pracy organicznej (29 wrz 2013)
Poznań w oparach czarnej magii (24 wrz 2013)
"W Poznaniu na wygnaniu", czyli poznańskie lata Kazimiery Iłłakowiczówny (15 wrz 2013)
Perły poznańskich podwórek, czyli ul. Ratajczaka 14 - historia zabudowy w podwórzu (8 wrz 2013)
Przerwa wakacyjna (21 lip 2013)
Burzliwe dzieje ratuszowego orła (14 lip 2013)
Podróż sentymentalna kolejką wąskotorową - kiedyś czasy świetności, a dziś pozostałości i wspomnienia (7 lip 2013)
Poznań pod wodą (30 cze 2013)
Wędrujące serce generała (23 cze 2013)
Pancerna Impreza. Fotorelacja z Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (16 cze 2013)
Odrodzenie z upadku, czyli działalność Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu (9 cze 2013)
Fort VIIa - militarna przeszłość, "biurowa" przyszłość (2 cze 2013)
Od Wszechnicy Piastowskiej do Uniwersytetu Poznańskiego (26 maj 2013)
Książę Przemysł I - ojciec Poznania (19 maj 2013)
Medycyna i higiena w Poznaniu XIX stulecia (12 maj 2013)
28. Dni Ułana 2013 - fotorelacja Agnieszki Wiśniewskiej. (7 maj 2013)
"Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich koziołków (28 kwi 2013)
Poznańska Gra Liczbowa "Koziołki" (21 kwi 2013)
Hipodrom Wola - tradycja i teraźniejszość (14 kwi 2013)
Halo, halo, tu Radio Poznań! (7 kwi 2013)
Wesołych Świąt (28 mar 2013)
Książka w renesansowym Poznaniu (24 mar 2013)
Świat, którego już nie ma - Bambrzy na poznańskich Ratajach (17 mar 2013)
"Wichrzyciele i warchoły", czyli Marzec'68 w Poznaniu (10 mar 2013)
Apel (3 mar 2013)
Pozostałości Poznańskiej Twierdzy Fortowej - Fort 1 (3 mar 2013)
Alianckie naloty na Poznań (24 lut 2013)
Budynki pokawaleryjskie w Poznaniu, czyli od koszar do osiedla (17 lut 2013)
Jego Królewska Mość Mikołaj Rychlik (10 lut 2013)
Poznań w latach Wielkiej Wojny (3 lut 2013)
Zachować w pamięci miniony czas, czyli o Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (27 sty 2013)
Konkurs "Blog Roku 2012" (24 sty 2013)
"Piękna Polka", czyli historia królowej Elżbiety Ryksy (20 sty 2013)
Spotkanie z Igorem Janke (15 sty 2013)
Poznańskie stadiony, część 3 - Stadion przy ul. Bułgarskiej (13 sty 2013)
Dwieście lat temu urodził się Hipolit Cegielski! (6 sty 2013)
Wesołych Świąt !!! (19 gru 2012)
Rozrywki dzieci i młodzieży w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (9 gru 2012)
Powojenna odbudowa Starego Rynku (2 gru 2012)
Roman Wilhelmi - wybitny aktor z Poznania (25 lis 2012)
Ponowny pochówek junikowskich kosynierów (21 lis 2012)
Antiqua civitas posnaniensis, czyli dzieje Śródki (18 lis 2012)
Poznań w listopadzie 1918 roku (11 lis 2012)
Poznańska moda w czasach Oświecenia (5 lis 2012)
Odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego w Poznaniu - fotorelacja (5 lis 2012)
Mały komunikat (5 lis 2012)
Poznańskie stadiony, część 2 - Stadion im. Edmunda Szyca (5 lis 2012)
Legenda polskiej archeologii (21 paź 2012)
Jak budowano Winogrady (14 paź 2012)
Poznaniaków droga ku nowoczesności (8 paź 2012)
Złodziejki, prostytutki, cudzołożnice, czyli kobieca przestępczość w dawnym Poznaniu (30 wrz 2012)
Od mostu Łacina do mostu św. Rocha (23 wrz 2012)
Jak króla Henryka w Poznaniu witano (16 wrz 2012)
Poznańskie stadiony, część 1 - Stadion Lecha na Dębcu (9 wrz 2012)
Budowniczy, uczony, biskup i polityk, czyli opowieść o Janie Lubrańskim (2 wrz 2012)
Pomniki dziewiętnastowiecznego Poznania (26 sie 2012)
Poznańscy ułani (15 sie 2012)
Na scenach kabaretów międzywojennego Poznania (12 sie 2012)
Próby emancypacji poznańskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku (8 sie 2012)
Dzieje "Poznańskiej Wenecji" (5 sie 2012)
Czas na urlop! (17 lip 2012)
Poznański debiut Władysława Hańczy (15 lip 2012)
Najcenniejsza relikwia poznańskiej katedry (11 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 2 (8 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 1 (4 lip 2012)
Poznański romantyk - Ryszard Wincenty Berwiński (28 cze 2012)
Na pomoc Prezydentowi i Rządowi! Poznań wobec przewrotu majowego 1926 roku (24 cze 2012)
Roman May i jego przemysłowe imperium (20 cze 2012)
Poznańskie organy Ladegasta (17 cze 2012)
Książka w średniowiecznym Poznaniu (10 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 2 (6 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 1 (3 cze 2012)
"Echt Poznanioki" kontra "Galicjoki", czyli konflikt swój-obcy w międzywojennym Poznaniu (30 maj 2012)
Królewska Niemiecka Akademia (27 maj 2012)
No to stuknął nam roczek! (20 maj 2012)
Pierwszy polski podręcznik savoir-vivre (16 maj 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2 (13 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 2 (9 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 1 (6 maj 2012)
Poznań a Konstytucja 3 Maja (3 maj 2012)
Rowerem przez Afrykę (29 kwi 2012)
Rycerze św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (25 kwi 2012)
Czy w Poznaniu strzelano do cara? (15 kwi 2012)
Początki poznańskiej kinematografii (11 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 2 (1 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 1 (28 mar 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 1 (25 mar 2012)
Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce (21 mar 2012)
Poznańskie duchy i zjawy (18 mar 2012)
Szermierz poznańskiej kontrreformacji (14 mar 2012)
Moda renesansowego Poznania (11 mar 2012)
Związki Józefa Ignacego Kraszewskiego z Poznaniem (7 mar 2012)
Edukacja regionalna - czy jest obecna w szkole? (4 mar 2012)
O profesji kata w dawnym Poznaniu (29 lut 2012)
Ferdinand Foch w Poznaniu (26 lut 2012)
Najstarsza poznańska nekropolia (22 lut 2012)
O poznańskich łaźniach (19 lut 2012)
Ustrój renesansowego Poznania (15 lut 2012)
Tragiczna historia Ludgardy (12 lut 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 3 (8 lut 2012)
Perły Starego Rynku, część 4 (5 lut 2012)
Matka, żona i nauczycielka, czyli pozycja kobiet w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2012)
Ze wspomnień poznańskiego architekta (29 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 2 (25 sty 2012)
Między lojalnością a kontestacją. Mniejszość niemiecka w międzywojennym Poznaniu (22 sty 2012)
Poznań w Prusach Południowych 1793 - 1806 (17 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, część 1 (15 sty 2012)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania, część 2 (12 sty 2012)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (10 sty 2012)
Kawiarnia, teatr i karty, czyli kilka słów o rozrywkach osiemnastowiecznego Poznania (8 sty 2012)
Z Rogalina przez Francję i Holandię, do Brazylii (5 sty 2012)
Bale w hotelu Bazar (3 sty 2012)
Świąteczny komunikat (20 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 2 (18 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 1 (15 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 3 (13 gru 2011)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania (11 gru 2011)
Prezydent "Rzeczpospolitej Polskiej Poznańskiej" (5 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 2 (4 gru 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 7 (1 gru 2011)
Most znany i nieznany (29 lis 2011)
Romantycy i spiskowcy, czyli próba wywołania powstania w 1846 roku w Poznaniu (27 lis 2011)
Mentalność mieszkańców dawnego Poznania (24 lis 2011)
Perły Starego Rynku, część 1 (22 lis 2011)
Elegantki i modnisie dwudziestolecia międzywojennego (20 lis 2011)
Prezydent-legenda, czyli opowieść o Cyrylu Ratajskim (17 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 2 (15 lis 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 6 (13 lis 2011)
Patron najsłynniejszej ulicy w Poznaniu (10 lis 2011)
Miłość i polityka (8 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 1 (6 lis 2011)
Jak budowano Rataje (3 lis 2011)
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli (1 lis 2011)
Muzyka w dawnym Poznaniu (30 paź 2011)
Polacy i Niemcy w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (27 paź 2011)
Dyplomata - arcybiskup - więzień - kardynał (25 paź 2011)
To już niemal sto lat, czyli historia Warty Poznań (23 paź 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów osiemnastowiecznego Poznania (20 paź 2011)
Tramwaje konne w Poznaniu (18 paź 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 6 (16 paź 2011)
Religijność w barokowym Poznaniu (13 paź 2011)
Twórca poznańskiego ratusza (11 paź 2011)
Dzieje poznańskiej sceny operetkowej (9 paź 2011)
Poznańskie wiosła (6 paź 2011)
Rozrywki mieszkańców renesansowego Poznania (4 paź 2011)
Administracja niemiecka w okupowanym Poznaniu 1939-45 (2 paź 2011)
Doktor Marcin (29 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 5 (27 wrz 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 5 (25 wrz 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów siedemnastowiecznego Poznania (22 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 2 (20 wrz 2011)
Od miasta-twierdzy do nowoczesnej metropolii. Rozwój Poznania w 1 poł. XX wieku. (18 wrz 2011)
Ludność żydowska w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu (15 wrz 2011)
Filolog i fabrykant. Opowieść o Hipolicie Cegielskim (13 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 1 (11 wrz 2011)
Pomnik Armii "Poznań" (9 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 2 (6 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 4 (4 wrz 2011)
Wrzesień 1939 roku w Poznaniu (2 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 1 (31 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 4 (29 sie 2011)
Most Królowej Jadwigi (27 sie 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów szesnastowiecznego Poznania (25 sie 2011)
Poznańska Georges Sand (23 sie 2011)
Bułgarzy w Poznaniu (21 sie 2011)
Kolegium Jezuickie w Poznaniu (19 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 3 (17 sie 2011)
Występy Heleny Modrzejewskiej na scenach poznańskich teatrów (15 sie 2011)
Komunikat (30 lip 2011)
Przybycie Bambrów do Poznania (28 lip 2011)
Edward hr. Raczyński (1786 - 1845) (26 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 3. Czas pracy i odpoczynku. (25 lip 2011)
Edukacja dziewcząt w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (24 lip 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów średniowiecznego Poznania (22 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 2 (22 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 2 (21 lip 2011)
Mikołaj Skrzetuski (ok. 1610 - 1673) (19 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 1 (18 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 1 (17 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 3 (16 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 2 (15 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 1 (14 lip 2011)
Inteligencja polska w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (13 lip 2011)
Biskup Andrzej Bniński (1396 - 1479) (12 lip 2011)
Perypetie z pomnikiem Bamberki (11 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 2 (10 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 1 (9 lip 2011)
Biblioteka Raczyńskich (8 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 2 (7 lip 2011)
Antoni Pfitzner i jego firma (5 lip 2011)
Krótka historia Łazarza (4 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 1 (3 lip 2011)
Przyjęcia u prezydenta Ratajskiego (2 lip 2011)
Emilia Sczaniecka (1804 - 1896) (1 lip 2011)
Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej (30 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 2 (29 cze 2011)
Pomnik Poznańskiego Czerwca'56 (28 cze 2011)
Poznański Czerwiec 1956 (27 cze 2011)
Przemysł piwowarski w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku (26 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 1 (25 cze 2011)
Pomnik Bismarcka w Poznaniu (24 cze 2011)
Akademia Lubrańskiego (23 cze 2011)
Kościół św. Wojciecha (22 cze 2011)
Antoni Radziwiłł 1775 - 1833 (21 cze 2011)
Ustrój średniowiecznego Poznania (20 cze 2011)
Fortyfikacje Twierdzy Poznań - bariera w rozwoju miasta w XIX wieku (19 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 5 (18 cze 2011)
Pałac Górków (16 cze 2011)
Józef Struś 1510 - 1568 (15 cze 2011)
Brytyjski nalot na Poznań (14 cze 2011)
Krótka historia Wildy (13 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 2 (12 cze 2011)
Więzienia w Poznaniu (10 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 4 (9 cze 2011)
Pożary i powodzie w renesansowym Poznaniu (8 cze 2011)
Perła poznańskiego baroku (7 cze 2011)
Twórca praskiego golema był Poznaniakiem (6 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 3 (5 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 1 (4 cze 2011)
Pręgierz (3 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 2 (2 cze 2011)
Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 (1 cze 2011)
Zamek Wilhelma II (31 maj 2011)
Poznańskie czarownice i ich obrońcy (30 maj 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 1 (29 maj 2011)
Poznaniak wśrod pionierów pediatrii (27 maj 2011)
Poznaniak współtwórcą wielkich odkryć geograficznych (26 maj 2011)
Sytuacja kobiet w renesansowym Poznaniu (25 maj 2011)
Zamek Przemysła (24 maj 2011)
Dopisek (23 maj 2011)
Napoleon w Poznaniu (23 maj 2011)
Herb miasta Poznania (22 maj 2011)
Skąd się wzięła nazwa "Poznań"? (21 maj 2011)
Witam wszystkich i zapraszam do lektury. (20 maj 2011)
Zdjęcie: Marek Barankiewicz