blog background
 
Maciej Brzeziński: Poznańskie Historie
historia, zabytki, kultura, ludzie
metka_epoznan
10 najsłynniejszych poznanianek
ok
24
not ok
0
liczba odsłon: 1876

Zachęcony zainteresowaniem z jakim spotkał się pierwszy ranking, dotyczący dziesięciu osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania, dziś prezentuje kolejny, którego bohaterami, a właściwie bohaterkami, są sławne i wybitne panie, których życie w jakiś sposób splotło się z Poznaniem.

 

Kiedy zabrałem się za ułożenie listy dziesięciu słynnych poznanianek, pojawił się nie lada problem, bowiem wstępna lista objęła ponad… trzydzieści nazwisk, i jak tu z tak zacnego grona wyłonić dziesięć osób? W końcu udało mi się wybrać owe dziesięć pań, zastrzegając, że jest to lista całkowicie subiektywna. Są tu zarówno rodowite poznanianki, związane z tym miastem przez całe życie, jak i panie, które żyły tu tylko przez jakiś czas. Wszelkie kontrpropozycje, polemiki i własne listy, mile wdziane.

 

1. Anna Jantar (1950 – 1980). Któż z nas nie zna takich ponadczasowych przebojów, jak: Nic nie może wiecznie trwać, Staruszek świat, Będziesz mój, Tyle słońca w całym mieście, Za każdy uśmiech, Przetańczyć z tobą chcę całą noc, Baju baj, czy też Wielka dama tańczy sama, a to zaledwie niewielka cząstka wielkiej kolekcji hitów, jakie zaśpiewała Anna Jantar, jedna z najwybitniejszych piosenkarek w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Nie będzie chyba przesadą jeśli napiszę, że zdominowała ona polską scenę muzyczną lat siedemdziesiątych. Kto wie jak dalej potoczyłaby się jej kariera, gdyby nie tragiczna śmierć w wieku zaledwie trzydziestu lat…

 

Anna Jantar, źródło: www.annajantar.pl

 

Anna Jantar, a właściwie Anna Szmeterling, urodziła się na poznańskim Łazarzu, skończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza przy ul. Głogowskiej, zadebiutowała również w Poznaniu 1968 roku. W roku 1971 wyszła za mąż za Jarosława Kukulskiego, a ślub odbył się w łazarskim kościele św. Anny, czyli w parafii panny młodej. Pięć lat później, przyszła na świat córka Kukulskich – Natalia. Anna Jantar solową karierę rozpoczęła w 1972 roku, wcześniej współpracowała z zespołami: „Polne Kwiaty” i „Waganci”. Później, to już pasmo samych sukcesów i rosnąca popularność, nie tylko w Polsce zresztą. Na początku 1980 roku wystąpiła w USA. Podczas powrotu do Polski, zginęła w głośnej katastrofie lotniczej w pobliżu lotniska Okęcie 14 maja 1980 roku…

 

2. Małgorzata Musierowicz (ur. 1945). Tej pani nie trzeba przedstawiać żadnej miłośniczce książek, bowiem na jej powieściach wychowało się kilka pokoleń dziewcząt, choć pewnie i chłopcy także je czytali. Pisarka urodziła się na poznańskich Jeżycach i tutaj także umieściła akcję większości swych powieści. Cykl powieściowy Musierowicz nazwano zresztą „Jeżycjadą”. Autorka ukończyła VII Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Poznaniu i tutejszą Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). 

 

Małgorzata Musierowicz, źródło: Wikimedia.

 

Pisarka zadebiutowała w 1975 roku powieścią Małomówny i rodzina. Wkrótce książki Małgorzaty Musierowicz były rozchwytywane i szybko znikały z półek księgarskich, a ich powodzenie spowodowało, że tłumy wielbicieli szturmowały kamienicę przy ul. Roosevelta 5, gdzie miała mieszkać powieściowa rodzina Borejków. Warto dodać, że bratem autorki jest Stanisław Barańczak, filolog polski, tłumacz i poeta, jeden z czołowych poznańskich opozycjonistów z okresu PRL, członek Komitetu Obrony Robotników.   

 

3. Hanna Banaszak (ur. 1957). O ile lata siedemdziesiąte należały do Anny Jantar, tak dekada lat osiemdziesiątych to czas, w którym na estradzie królowała Hanna Banaszak. Zawdzięczała to przede wszystkim charakterystycznej barwie głosu, skali zainteresowań muzycznych i niezwykłej urodzie. Piosenkarka urodziła się w Poznaniu, ale później mieszkała także w innych miastach naszego kraju, choć ostatecznie osiadła w tym mieście, które, jak sama mówi, kocha. 

 

Hanna Banaszak, źródło: Wikimedia.

 

Hanna Banaszak zadebiutowała w 1976 roku w Opolu. Szybko zwrócili na nią uwagę artyści tej miary, co: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta i Jerzy Matuszkiewicz. Artystka wykonuje zarówno muzykę jazzową, jak i rozrywkową lat dwudziestych i trzydziestych, prócz tego, śpiewa poezję. Użyczyła głosy postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy z 1981 roku. Długo by wymieniać wszystkie przeboje Hanny Banaszak, dość wspomnieć o tych najbardziej znanych, jak chociażby: Pogoda ducha, Ja dla pana czasu nie mam, W moim magicznym domu, Samba przed rozstaniem, Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia i Żegnaj kotku. Piosenkarka nie zakończyła kariery estradowej i dalej występuje, a na jej koncertach widownia jest wypełniona po brzegi. Artystka nie lubi, kiedy nazywa się ją „gwiazdą”. Nie jest typem celebrytki i rzadko można ją zobaczyć na okładkach kolorowym czasopism. Oprócz muzyki, kocha teatr, fotografię i poezję, a nawet sama pisze wiersze

 

4. Królowa Elżbieta Ryksa (1288 – 1335). Była jedyną córką króla Przemysła II i jego drugiej żony Ryksy Szwedzkiej, którą źródła wymieniają jako „ukochaną żonę” tego władcy. 

 

Elżbieta Ryksa, źródło: Wikimedia.

 

Szybko została sierotą, ale już wkrótce przeszła do historii jako królowa Czech i Polski, żona dwóch czeskich królów: Wacława II i Rudolfa III Habsburga. Jej małżeństwa nie trwały długo, ale mimo to Piastówna na trwale zapisała się w historii Czech, jako fundatorka klasztorów oraz mecenas kultury i sztuki. Miasto Hradec, będące centrum jej czeskich dóbr, na cześć „Pięknej Polki” zmienił nazwę na „Hradec Králové”. Do dziś zresztą pamięć o królowej jest tam żywa i co roku organizuje się w tym mieście jarmark średniowieczny ku jej czci. Żyjąc w Czechach nie zapomniała o rodzinnej ziemi i mieście, w którym się urodziła, czyniąc liczne nadania na rzecz wielkopolskich klasztorów i kultywując pamięć o rodzicach, pochowanych w katedrze poznańskiej, choć samego miasta raczej nie pamiętała, bowiem wyjechała stąd na zawsze jako mała dziewczynka.

 

5. Emilia Sczaniecka (1804 – 1896). Nazwano ją „wielkopolską Florence Nightingale”, w czym zresztą nie było przesady. Pochodziła z wielkopolskiej rodziny szlacheckiej i zdobyła typowe dla jej sfery wykształcenie. Kiedy wybuchło powstanie listopadowe, wyjechała do Królestwa Polskiego, gdzie organizowała szpitale polowe dla powstańców, a także łożyła spore sumy na formowanie oddziałów złożonych z wielkopolskich ochotników. Po upadku powstania, utrzymywała kontakty z Wielką Emigracją, a wkrótce osiadła w Poznaniu, gdzie zaprzyjaźniła się z samym Karolem Marcinkowskim, a nawet plotkowano o ich romansie… 

 

Emilia Sczaniecka, źródło: Wikimedia.

 

Kiedy, wskutek zdrady, wykryto spisek z 1846 roku, mający doprowadzić do wybuchu trójzaborowego powstania, opiekowała się polskimi więźniami politycznymi. Podczas kolejnych zrywów niepodległościowych: Wiosny Ludów i powstania styczniowego, niosła dalej pomoc walczącym, jako organizatorka szpitali polowych. Do końca swojego długiego życia, uczestniczyła w pracy organicznej i podejmowała działalność filantropijną.

 

6. Julia Molińska-Woykowska (1816 – 1851).  Jej życie mogłoby stać się kanwą do dobrej powieści lub filmu. Była bowiem jedną z pierwszych polskich emancypantek i jedną z najbardziej kontrowersyjnych kobiet w dziejach dziewiętnastowiecznego Poznania. Swoją drogę życiową zaczynała jako świetnie wykształcona guwernantka, wkrótce jednak spróbowała sił jako publicystka, wysyłając swe teksty do liberalnego poznańskiego „Tygodnika Literackiego”. W napisanych przez siebie artykułach, opowiadała się za emancypacją kobiet, demokracją, występowała przeciw mieszczańskiemu stylowi życia, obowiązującym konwenansom, itp. Domagała się równouprawnienia kobiet, dopuszczenia przedstawicielek płci pięknej do wyższych uczelni i takich małżeństw, w których mąż i żona nie mają ściśle określonych ról, czyli związków małżeńskich opartych na partnerstwie. Atakowała wszystkich: konserwatystów, organiczników, duchowieństwo i szlachtę. Próbowała nawet założyć pensję w Poznaniu, gdzie uczono by przede wszystkim literatury, historii i przedmiotów przyrodniczych, a nie wyłącznie tańców, dobrych manier i robótek ręcznych. Niestety, plan nie powiódł się z powodu oporu środowisk konserwatywnych i właścicielek innych pensji, obawiających się, że Julia porobi z dziewcząt wariatki. Postać Julii Molińskiej-Woykowskiej zasługuje na przypomnienie.

 

7. Krystyna Feldman (1916/1920 – 2007). To jedna z najbardziej niezwykłych polskich aktorek. Przez całe aktorskie życie (a w teatrze zadebiutowała jeszcze przed wojną), grała głównie epizody i małe, choć znaczące role. Pochodziła ze Lwowa, a wychowała się w aktorskiej rodzinie. Jej ojciec był gwiazdą scen lwowskich, a matka śpiewaczką operową. Krystyna Feldman zadebiutowała w filmie w 1953 roku, ale pierwszą i jedyną główną rolą, jaką zagrała w życiu była… rola męska (Mój Nikifor – 2004) i to zaledwie na trzy lata przed śmiercią. 

 

Krystyna Feldman, źródło: Wikimedia.

 

Do Poznania przyjechała w 1976 i tu mieszkała do końca życia. Najpierw grała w Teatrze Polskim, a od 1983 – w Teatrze Nowym. Wcześniej występowała na deskach wielu polskich teatrów. Co ciekawe, w 1980 roku znalazła się w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa, po tym, jak podpisała list w obronie autonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pozwolę sobie tu na osobistą refleksję. Miałem okazję wiele razy widzieć na żywo panią Krystynę, gdyż miała ona w zwyczaju jeść obiady na stołówce Wydziału Historycznego UAM.

 

8. Kazimiera Iłłakowiczówna (1890/1892 – 1983). Była nie tylko jedną z najwybitniejszych i najsławniejszych polskich poetek, ale też kobietą niezwykle wszechstronną. Studiowała w Oxfordzie, znała kilka języków, pracowała jako tłumaczka, pielęgniarka, urzędniczka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i sekretarz (nie sekretarka) marszałka Józefa Piłsudskiego. Do Poznania przyjechała w 1948 roku i mieszkała tu do śmierci w 1983 roku. Poświęciła temu miastu kilka tomików wierszy, z których wynika, że lubiła to miasto, choć nigdy nie uważała się za poznaniankę, o czym świadczy chociażby jej słynny wiersz W Poznaniu na wygnaniu

 

Kazimiera Iłłakowiczówna, źródło: Wikimedia.

 

Co ciekawe, nigdy nie uznawała się za poetkę, a raczej za urzędniczkę. Była ponoć trudna we współżyciu, oschła i pełna dystansu, a także niełatwo nawiązywała przyjaźnie, ale przy tym wszystkim miała duże poczucie humoru i dystans do siebie. W jej mieszkaniu przy ul. Gajowej na poznańskich Jeżycach, urządzono muzeum poetki, przy czym wszystkie sprzęty, jakich używałam, pozostały w tym samym miejscu, w jakim pozostawiła je Iłłakowiczówna. Widzimy więc m.in. torebkę na łóżku i biurko wyglądające tak, jakby poetka dopiero co zza niego wstała.

 

9. Bibianna Moraczewska (1811 – 1887). To kolejna z wybitnych, niezależnych, utalentowanych i świadomych swej wartości poznańskich kobiet. Do stolicy Wielkopolski przyjechała wraz z bratem Jędrzejem, wybitnym historykiem w 1842 roku, opuszczając rodzinny majątek. Szybko zaaklimatyzowała się w mieście, a mieszkanie rodzeństwa szybko przekształciło się w salon literacko-naukowy. Bibianna była zwolenniczką emancypacji kobiet, oraz głosiła hasła narodowe i demokratyczne. Utrzymywała też bliskie kontakty ze środowiskami emigracyjnymi. Wielokrotnie ryzykowała więzieniem, kolportując nielegalne wydawnictwa do Królestwa Polskiego i niosła pomoc rannym podczas powstań z lat 1848 i 1863-1864. 

 

Bibianna Moraczewska, źródło: www.poznan.wikia.com

 

Z jej inicjatywy powstało Towarzystwo Naukowej Pomocy dla Dziewcząt, co było jej wkładem w proces kształcenia kobiet. Chwyciła także za pióro, pisząc powieści i prace o tematyce historycznej dla ludu. Jej dzieła nie należały jednak do wybitnych i miały charakter tendencyjny i moralizatorski. Szkoda, że przykład Bibianny, Julii Molińskiej-Woykowskiej, Emilii Sczanieckiej i innych nietuzinkowych poznanianek XIX wieku, nie zainspirował pisarzy na miarę Bolesława Prusa, czy Józefa Ignacego Kraszewskiego, do napisania powieści o nich właśnie. Ciekawe, jak wyglądałaby poznańska wersja Emancypantek czy Szalonej.

 

10. Nuna Młodziejowska-Szczurkiewiczowa (1884 – 1958). Listę zamyka kobieta, która położyła wielkie zasługi dla rozwoju poznańskiego teatru w pierwszej połowie XX wieku. Właściwie, to miała na imię Maria Antonina i pochodziła z Żytomierza. Szlify aktorskie zdobywała na scenach Warszawy, Krakowa i Poznania. Wraz z mężem – Bolesławem Szczurkiewiczem, założyła polski teatr w Wilnie, a na krótko przed wybuchem I wojny światowej, oboje przenieśli się do Poznania, gdzie objęli kierownictwo Teatru Polskiego, na czele którego stali, z przerwą, do 1932 roku. 

 

J. Kotlińska, portret N. Młodziejowskiej-Szczurkiewiczowej, źródło: Wikimedia.

 

Mąż był dyrektorem, a Nuna wspierała go w tym dziele występując także na scenie i reżyserując spektakle. W 1927 roku założyła wraz z aktorką Stanisławą Wysocką i pisarzem Emilem Zegadłowiczem, szkołę dramatyczną przy Teatrze Polskim, zwaną Studiem Teatralnym, której chyba najsłynniejszym absolwentem był Władysław Hańcza. Po śmierci męża w 1933 roku, wyjechała z Poznania, ale wróciła tu po wojnie, aby zająć się dalej kształceniem młodych aktorów. Pochowana została na Cmentarzu Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha.

 

Jak już napisałem we wstępie, lista ma całkowicie subiektywny charakter. Zachęcam Was do zgłaszania własnych kandydatek. Może uda się stworzyć kiedyś długą listę poznanianek wszechczasów?

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~Autor: Krystyna Feldman i Kazimiera Iłłakowiczówna nie były poznaniankami.
dodano: Niedziela, 2014.06.29 15:35, IP:85.221.135.XXX
ok
5
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarMaciek_1980: Wiem, dlatego wyjaśniłem we wstępie, że lista obejmuje nie tylko rodowite poznanianki, ale także kobiety, które nie urodziły się w tym mieście, ale były z nim w jakiś sposób związane. Nuna Młodziejowska-Szczurkiewiczowa, Emilia Sczaniecka i Bibianna Moraczewska też nie były poznaniakami (przynajmniej w urodzenia).
dodano: Niedziela, 2014.06.29 16:20
ok
10
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarKrzycho: Na tym blogu jak zwykle można przeczytać coś ciekawego. Dziękuję Panie Macieju.
dodano: Niedziela, 2014.06.29 18:11
ok
8
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarMaciek_1980: Krzycho: Na tym blogu jak zwykle można przeczytać coś ciekawego. Dziękuję Panie Macieju....
Dziękuję bardzo i polecam się na przyszłość :)
dodano: Niedziela, 2014.06.29 18:20
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~UporekMarcepanowicz: ~Autor: Krystyna Feldman i Kazimiera Iłłakowiczówna nie były poznaniankami....
Były poznaniankami z wyboru.
dodano: Niedziela, 2014.06.29 20:15, IP:77.255.1.XXX
ok
6
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: Jak zwykle bardzo ciekawe.
dodano: Niedziela, 2014.06.29 22:29
ok
24
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: Pani Krysia Feldman... Taka mała a taka wielka jednocześnie.
dodano: Niedziela, 2014.06.29 22:29
ok
21
not ok
3
odpowiedz|usuń
~Kiero: ~Autor: Krystyna Feldman i Kazimiera Iłłakowiczówna nie były poznaniankami....
Feldman to nawet Polką nie była...
dodano: Niedziela, 2014.06.29 22:34, IP:79.184.144.XXX
ok
1
not ok
10
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: ~Kiero: Feldman to nawet Polką nie była......
Nie? A niby kim była? Co?
dodano: Niedziela, 2014.06.29 23:11
ok
28
not ok
3
odpowiedz|usuń
avatarMelaniS: No. Zrehabilitowałeś się, pan. Pięknie dziękuję. W kategorii artystycznej dopisałabym jeszcze - dobrze zresztą znaną, choć już nie praktykującą estradowo - Urszulę Sipińską. Ryksa, Molińska, Moraczewska, Młodziejowska - dobrze, że przypomniałeś sylwetki tych mało znanych kobiet. Ja akurat nie wiedziałam o ich istnieniu. Aż trudno uwierzyć, że niespełna 200 lat temu edukację kobiet uważano za szkodliwą dla nich. Byłabym wdzięczna, Macieju, gdybyś choć podał listę pozostałych 20 nazwisk, których nie zmieściłeś w pierwszej dziesiątce. Doczytałabym już sobie ich życiorysy we własnym zakresie.
dodano: Niedziela, 2014.06.29 23:34
ok
4
not ok
1
odpowiedz|usuń
avatarUporekMarcepanowicz: - Będę was wszystkich kusiła po nocach! Che, che!
post photo
dodano: Poniedziałek, 2014.06.30 22:25
ok
24
not ok
3
odpowiedz|usuń
~: Jeszcze można by dodać Marię Sancję (Janinę) Szymkowiak
dodano: Niedziela, 2014.09.21 17:18, IP:77.112.82.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: UporekMarcepanowicz: Nie? A niby kim była? Co?...
sie war geehrte Volksdeutscherin, so sie kann Urindogermanisch von Adam und Evalernen: epoznan.pl/forum-topic-52877
dodano: Poniedziałek, 2014.09.22 18:58, IP:83.7.105.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
MACIEJ BRZEZIŃSKI
poznanskiehistorie.epoznan.pl
RSSsend_message
Nazywam się Maciej Brzeziński. Z wykształcenia jestem historykiem i wschodoznawcą. Od maja 2011 roku prowadzę tego bloga. Historia Poznania to jedna z moich pasji, ale za to największa, dlatego chcę popularyzować fascynujące dzieje tego miasta. Można mnie znaleźć także pod adresem: www.poznanskiehistorie.blogspot.com oraz na facebooku. Zapraszam więc do lektury.
Mój kontakt: [email protected]
ARCHIWUM WPISÓW
10 niesamowitych poznańskich pomników (22 sty 2019)
To już sto lat, czyli historia PSS "Społem" (13 sty 2019)
Kaisergarten, czyli niezwykły poznański teatr variete (13 sty 2019)
Od żartu do zwierzyńca, czyli historia ogrodu zoologicznego na Jeżycach (30 lip 2018)
Lokacja Poznania na prawie niemieckim w 1253 r. (14 lip 2018)
Od ewangelickiej "katedry" do katolickiego kościoła (5 lip 2018)
Jerzy Mieloch - motocyklowy mistrz z Poznania (28 cze 2018)
Od osady Piaski do Placu Bernardyńskiego (22 cze 2018)
Poznański zbór Kościoła Zielonoświątkowego (17 cze 2018)
Nowy Ratusz na Starym Rynku (31 maj 2018)
10 łazarskich "perełek" (17 maj 2018)
Wielkopolska Wiosna Ludów (12 maj 2018)
Kościoły międzywojennego Poznania (3 maj 2018)
Zielona dolina Cybiny (26 kwi 2018)
Poznański pułk rumuńskiego króla (14 kwi 2018)
Wielkanoc na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX stulecia (30 mar 2018)
Kino "Słońce" w Poznaniu 1927 - 1945 (17 mar 2018)
Piękno nieodzyskane, czyli 10 obiektów, których już nie znajdziemy w Poznaniu (8 mar 2018)
Maltanka, czyli historia niezwykłej poznańskiej kolejki (16 lut 2018)
Katalog Domu Sportowego Jana Wiencka z 1929 roku (8 lut 2018)
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Poznaniu (4 lut 2018)
"Portki księdza", czyli historia nieistniejącego kościoła ewangelickiego św. Piotra i jego parafii (26 sty 2018)
Klementyna Śliwińska - pionierka polskiego automobilizmu (21 sty 2018)
Przemysław Garczyński - "Kelner" - recenzja (18 sty 2018)
10 jeżyckich "perełek" (13 sty 2018)
Zupa z konopi, wróżby i gwiazdory, czyli Boże Narodzenie na wielkopolskiej wsi w drugiej połowie XIX w. (22 gru 2017)
Pierwszy dowódca, czyli opowieść o Stanisławie Taczaku (14 gru 2017)
Katarzyna Marciszewska "Wiedźmy Himmlera" - recenzja (10 gru 2017)
Wielki kryzys 1929 roku w Poznaniu (8 gru 2017)
Pod skrzydłami pegaza (3 gru 2017)
Kaiser Wilhelm-Siedlung, czyli osiedle kolejarzy przy ulicy Hutniczej (16 lis 2017)
Ormianie w dawnym Poznaniu (9 lis 2017)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (3 lis 2017)
10 grunwaldzkich "perełek" (27 paź 2017)
Balony, sterowce, aeroplany, czyli początki lotnictwa w Poznaniu (19 paź 2017)
Krótka historia osiedla Piątkowo-Naramowice (11 paź 2017)
Pogrobowiec, czyli historia króla Przemysła II (5 paź 2017)
Złota Kaplica, czyli cząstka Bizancjum w Poznaniu (28 wrz 2017)
Szkoła Wydziałowa Poznańska (2 wrz 2017)
Ogródki rozrywkowe i wyścigi konne, czyli jak dawniej bawiono się przy Drodze Dębińskiej (21 sie 2017)
10 wildeckich "perełek" (8 sie 2017)
Poznański gotyk, część 2 (23 lip 2017)
Poznański gotyk, część 1 (13 lip 2017)
Bunt wójta Przemka (3 lip 2017)
Sołacz - willowa dzielnica Poznania (15 cze 2017)
Cesarzowa Wiktoria w Poznaniu (9 cze 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 2 (27 maj 2017)
Protestanci w przedrozbiorowym Poznaniu, część 1 (18 maj 2017)
Zanim powstały Targi Poznańskie, czyli Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku. (14 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 2 (4 maj 2017)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1835, część 1 (27 kwi 2017)
10 poznańskich "naj..." (18 kwi 2017)
Medycyna i higiena w renesansowym Poznaniu (2 kwi 2017)
Adwentyści Dnia Siódmego w Poznaniu (22 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 2 (9 mar 2017)
Bambrzy w dziejach Poznania, część 1 (3 mar 2017)
Jeżyckie wille - luksus i elegancja (15 lut 2017)
Legendarni biskupi poznańscy wg Długosza (6 lut 2017)
10 najsłynniejszych poznanianek (II) (22 sty 2017)
Poznaniacy wobec powstania listopadowego (30 lis 2016)
Paganini w Poznaniu (23 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 2 (17 lis 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1810, część 1 (9 lis 2016)
Żydzi w międzywojennym Poznaniu (27 paź 2016)
Ks. Józef Rogaliński i starania o uniwersytet w osiemnastowiecznym Poznaniu (19 paź 2016)
10 najpiękniejszych ulic w Poznaniu (13 paź 2016)
Aleksander I w Poznaniu (29 wrz 2016)
Współczesne kościoły Poznania (23 wrz 2016)
Generał Tadeusz Kutrzeba i Armia "Poznań" (14 wrz 2016)
Niegolewski i inni, czyli wielkopolscy szwoleżerowie Napoleona (6 sie 2016)
Początki nowoczesnego sportu w Poznaniu (17 lip 2016)
Od października do czerwca, czyli ogólnopolskie znaczenie Czerwca'56 (7 lip 2016)
Johow-Gelände, czyli urok łazarskich kamienic (23 cze 2016)
Jak bernardyn z franciszkaninem, czyli wojna mnichów w siedemnastowiecznym Poznaniu (16 cze 2016)
95 lat Międzynarodowych Targów Poznańskich (2 cze 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 2 (25 maj 2016)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1790, część 1 (19 maj 2016)
Adelajda i Kazimierz, czyli królewski ślub w katedrze poznańskiej (5 maj 2016)
Obchody Millenium Chrztu Polski w Poznaniu w 1966 roku (24 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 2 (16 kwi 2016)
Jak Poznańczycy walczyli z germanizacją, część 1 (10 kwi 2016)
Socrealizm w Poznaniu (16 mar 2016)
Panowie z Górki (2 mar 2016)
Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, czyli namiastka uniwersytetu (25 lut 2016)
Jordan - biskup polski czy poznański? (11 lut 2016)
Zjazd poznański 1530 roku (3 lut 2016)
Architektura międzywojennego Poznania (28 sty 2016)
10 nietuzinkowych poznaniaków (12 sty 2016)
Życie w Poznaniu w pierwszych miesiącach Wielkiej Wojny w świetle "Kuriera Poznańskiego" (15 gru 2015)
Święci patroni Poznania (9 gru 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 2 (24 lis 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1740, część 1 (17 lis 2015)
Cmentarz na Górczynie (4 lis 2015)
130 lat komunikacji telefonicznej w Poznaniu (21 paź 2015)
Włosi w dawnym Poznaniu (7 paź 2015)
"Ukochana żona", czyli historia księżnej Ryksy szwedzkiej, żony Przemysła II (12 sie 2015)
10 najpiękniejszych kamienic poznańskiej "belle epoque" (28 lip 2015)
Od Intendentury do Collegium Historicum (14 lip 2015)
"Naród Sobie", czyli narodziny i pierwsze lata Teatru Polskiego w Poznaniu (30 cze 2015)
Rymarze, krawcy i kuśnierze, czyli słów kilka o rzemieślnikach w średniowiecznym Poznaniu (24 cze 2015)
Kulturkampf (9 cze 2015)
Poznańscy muzułmanie (2 cze 2015)
Port rzeczny w Poznaniu (26 maj 2015)
10 osobliwości Poznania (13 maj 2015)
Szkoci w Poznaniu (5 maj 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 2 (27 kwi 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1700, część 1 (21 kwi 2015)
Poznańscy reformaci i ich śródecki kościół (24 mar 2015)
Generał Krzyżanowski, czyli jak wielkopolski szlachcic został amerykańskim bohaterem (10 mar 2015)
Ludzie niezwyczajni - o Dezyderym Chłapowskim i księdzu Piotrze Wawrzyniaku słów kilka (3 mar 2015)
10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (17 lut 2015)
Marcin Kasprzak i Róża Luksemburg, czyli socjaliści w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2015)
Wybierzmy 10 najpiękniejszych miejsc w Poznaniu (26 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 2 (18 sty 2015)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1650, część 1 (11 sty 2015)
Poznańska parafia prawosławna (14 gru 2014)
10 najpiękniejszych i najcenniejszych poznańskich kościołów (30 lis 2014)
"De optimo senatore", czyli międzynarodowa kariera pewnego poznańskiego biskupa (16 lis 2014)
Od Wszystkich Świętych do Andrzejek, czyli listopad w wielkopolskiej tradycji ludowej (2 lis 2014)
Poznań 1146 - Krzyszków 1157 (26 paź 2014)
Historia Folwarku Edwardowo (12 paź 2014)
Targowisko, centrum polskości i miejsce zgromadzeń, czyli Stary Rynek w XIX wieku (9 paź 2014)
10 symboli Poznania (21 wrz 2014)
Ad maiorem Dei gloriam, czyli przybycie jezuitów do Poznania (14 wrz 2014)
Na pensji w Poznaniu dziewiętnastego stulecia (7 wrz 2014)
Dzieje Górczyna (31 sie 2014)
Przerwa wakacyjna (27 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 2 (21 lip 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1580, część 1 (13 lip 2014)
10 najsłynniejszych poznanianek (29 cze 2014)
Katedra poznańska królewską nekropolią? (22 cze 2014)
Grecy w Poznaniu (15 cze 2014)
Konstancja z Potockich Raczyńska, czyli żywot kobiety niezwykłej (8 cze 2014)
Poznańska parafia Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego (1 cze 2014)
Gniezno czy Poznań? Gdzie znajdowała się pierwsza stolica Polski? (25 maj 2014)
No to mamy już 3 lata! (21 maj 2014)
10 osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju Poznania (18 maj 2014)
Co kryje park na osiedlu Czecha? Pruskie umocnienia wśród ratajskich bloków! (11 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 2 (4 maj 2014)
Wehikuł czasu, czyli Poznań A.D. 1500, część 1 (27 kwi 2014)
Wesołych Świąt! (13 kwi 2014)
Beocja czy Sparta? Jak wykształcił się poznański etos (23 mar 2014)
Reformowany Kościół Katolicki w Polsce i jego poznańska siedziba (16 mar 2014)
Pomniki Wieszcza Adama w Poznaniu (2 mar 2014)
Dominikanie, karmelici, bernardyni, czyli zakony żebracze w średniowiecznym Poznaniu (16 lut 2014)
Od Śluzy Katedralnej do powstania ICHOT (9 lut 2014)
W domu i w kamienicy, czyli jak mieszkali poznaniacy w XIX stuleciu (2 lut 2014)
Od osady Stelmachy do placu Wiosny Ludów (26 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 2 (19 sty 2014)
Wehikuł czasu, czyli jak się żyło w Poznaniu 600 lat temu, część 1 (12 sty 2014)
Dwa stare forty. Jedna historia, wspólna przyszłość? (5 sty 2014)
Chwała Zwycięzcom! (26 gru 2013)
Wesołych Świąt! (22 gru 2013)
Z Poznania do Hollywood, czyli historia Lilli Palmer (15 gru 2013)
Legenda o trzech skradzionych Hostiach - prawda, czy mit? (8 gru 2013)
Sejm Dzielnicowy w Poznaniu (1 gru 2013)
Panorama renesansowego Poznania (17 lis 2013)
Miejsce kaźni Wielkopolan w okresie II wojny światowej - obóz koncentracyjny w Forcie VII w Poznaniu (8 lis 2013)
Kłopotliwy honorowy obywatel miasta Poznania (3 lis 2013)
Historia Jeżyc, część 2 (27 paź 2013)
Historia Jeżyc, część 1 (20 paź 2013)
Poznań kontra Kraków, czyli jezuickie starania o uniwersytet w Poznaniu w 1611 roku (13 paź 2013)
Doktor Marcin i inni, czyli początki poznańskiej pracy organicznej (29 wrz 2013)
Poznań w oparach czarnej magii (24 wrz 2013)
"W Poznaniu na wygnaniu", czyli poznańskie lata Kazimiery Iłłakowiczówny (15 wrz 2013)
Perły poznańskich podwórek, czyli ul. Ratajczaka 14 - historia zabudowy w podwórzu (8 wrz 2013)
Przerwa wakacyjna (21 lip 2013)
Burzliwe dzieje ratuszowego orła (14 lip 2013)
Podróż sentymentalna kolejką wąskotorową - kiedyś czasy świetności, a dziś pozostałości i wspomnienia (7 lip 2013)
Poznań pod wodą (30 cze 2013)
Wędrujące serce generała (23 cze 2013)
Pancerna Impreza. Fotorelacja z Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (16 cze 2013)
Odrodzenie z upadku, czyli działalność Komisji Dobrego Porządku w Poznaniu (9 cze 2013)
Fort VIIa - militarna przeszłość, "biurowa" przyszłość (2 cze 2013)
Od Wszechnicy Piastowskiej do Uniwersytetu Poznańskiego (26 maj 2013)
Książę Przemysł I - ojciec Poznania (19 maj 2013)
Medycyna i higiena w Poznaniu XIX stulecia (12 maj 2013)
28. Dni Ułana 2013 - fotorelacja Agnieszki Wiśniewskiej. (7 maj 2013)
"Błazeńskie urządzenie", czyli historia poznańskich koziołków (28 kwi 2013)
Poznańska Gra Liczbowa "Koziołki" (21 kwi 2013)
Hipodrom Wola - tradycja i teraźniejszość (14 kwi 2013)
Halo, halo, tu Radio Poznań! (7 kwi 2013)
Wesołych Świąt (28 mar 2013)
Książka w renesansowym Poznaniu (24 mar 2013)
Świat, którego już nie ma - Bambrzy na poznańskich Ratajach (17 mar 2013)
"Wichrzyciele i warchoły", czyli Marzec'68 w Poznaniu (10 mar 2013)
Apel (3 mar 2013)
Pozostałości Poznańskiej Twierdzy Fortowej - Fort 1 (3 mar 2013)
Alianckie naloty na Poznań (24 lut 2013)
Budynki pokawaleryjskie w Poznaniu, czyli od koszar do osiedla (17 lut 2013)
Jego Królewska Mość Mikołaj Rychlik (10 lut 2013)
Poznań w latach Wielkiej Wojny (3 lut 2013)
Zachować w pamięci miniony czas, czyli o Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli (27 sty 2013)
Konkurs "Blog Roku 2012" (24 sty 2013)
"Piękna Polka", czyli historia królowej Elżbiety Ryksy (20 sty 2013)
Spotkanie z Igorem Janke (15 sty 2013)
Poznańskie stadiony, część 3 - Stadion przy ul. Bułgarskiej (13 sty 2013)
Dwieście lat temu urodził się Hipolit Cegielski! (6 sty 2013)
Wesołych Świąt !!! (19 gru 2012)
Rozrywki dzieci i młodzieży w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (9 gru 2012)
Powojenna odbudowa Starego Rynku (2 gru 2012)
Roman Wilhelmi - wybitny aktor z Poznania (25 lis 2012)
Ponowny pochówek junikowskich kosynierów (21 lis 2012)
Antiqua civitas posnaniensis, czyli dzieje Śródki (18 lis 2012)
Poznań w listopadzie 1918 roku (11 lis 2012)
Poznańska moda w czasach Oświecenia (5 lis 2012)
Odsłonięcie pomnika Romana Wilhelmiego w Poznaniu - fotorelacja (5 lis 2012)
Mały komunikat (5 lis 2012)
Poznańskie stadiony, część 2 - Stadion im. Edmunda Szyca (5 lis 2012)
Legenda polskiej archeologii (21 paź 2012)
Jak budowano Winogrady (14 paź 2012)
Poznaniaków droga ku nowoczesności (8 paź 2012)
Złodziejki, prostytutki, cudzołożnice, czyli kobieca przestępczość w dawnym Poznaniu (30 wrz 2012)
Od mostu Łacina do mostu św. Rocha (23 wrz 2012)
Jak króla Henryka w Poznaniu witano (16 wrz 2012)
Poznańskie stadiony, część 1 - Stadion Lecha na Dębcu (9 wrz 2012)
Budowniczy, uczony, biskup i polityk, czyli opowieść o Janie Lubrańskim (2 wrz 2012)
Pomniki dziewiętnastowiecznego Poznania (26 sie 2012)
Poznańscy ułani (15 sie 2012)
Na scenach kabaretów międzywojennego Poznania (12 sie 2012)
Próby emancypacji poznańskich Żydów w pierwszej połowie XIX wieku (8 sie 2012)
Dzieje "Poznańskiej Wenecji" (5 sie 2012)
Czas na urlop! (17 lip 2012)
Poznański debiut Władysława Hańczy (15 lip 2012)
Najcenniejsza relikwia poznańskiej katedry (11 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 2 (8 lip 2012)
Łacińskie inskrypcje na poznańskim Ratuszu, część 1 (4 lip 2012)
Poznański romantyk - Ryszard Wincenty Berwiński (28 cze 2012)
Na pomoc Prezydentowi i Rządowi! Poznań wobec przewrotu majowego 1926 roku (24 cze 2012)
Roman May i jego przemysłowe imperium (20 cze 2012)
Poznańskie organy Ladegasta (17 cze 2012)
Książka w średniowiecznym Poznaniu (10 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 2 (6 cze 2012)
Wielkopolskie struktury przedwojennego wywiadu i kontrwywiadu, czyli "Dwójka" w Poznaniu i Bydgoszczy, część 1 (3 cze 2012)
"Echt Poznanioki" kontra "Galicjoki", czyli konflikt swój-obcy w międzywojennym Poznaniu (30 maj 2012)
Królewska Niemiecka Akademia (27 maj 2012)
No to stuknął nam roczek! (20 maj 2012)
Pierwszy polski podręcznik savoir-vivre (16 maj 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 2 (13 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 2 (9 maj 2012)
Dzieje poznańskiej masonerii, część 1 (6 maj 2012)
Poznań a Konstytucja 3 Maja (3 maj 2012)
Rowerem przez Afrykę (29 kwi 2012)
Rycerze św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu (25 kwi 2012)
Czy w Poznaniu strzelano do cara? (15 kwi 2012)
Początki poznańskiej kinematografii (11 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 2 (1 kwi 2012)
Palmy, zajączek i dyngus, czyli wielkopolskie tradycje wielkanocne, część 1 (28 mar 2012)
Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, czyli jak wypromować Poznań, część 1 (25 mar 2012)
Ostatnia publiczna egzekucja w Polsce (21 mar 2012)
Poznańskie duchy i zjawy (18 mar 2012)
Szermierz poznańskiej kontrreformacji (14 mar 2012)
Moda renesansowego Poznania (11 mar 2012)
Związki Józefa Ignacego Kraszewskiego z Poznaniem (7 mar 2012)
Edukacja regionalna - czy jest obecna w szkole? (4 mar 2012)
O profesji kata w dawnym Poznaniu (29 lut 2012)
Ferdinand Foch w Poznaniu (26 lut 2012)
Najstarsza poznańska nekropolia (22 lut 2012)
O poznańskich łaźniach (19 lut 2012)
Ustrój renesansowego Poznania (15 lut 2012)
Tragiczna historia Ludgardy (12 lut 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 3 (8 lut 2012)
Perły Starego Rynku, część 4 (5 lut 2012)
Matka, żona i nauczycielka, czyli pozycja kobiet w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (1 lut 2012)
Ze wspomnień poznańskiego architekta (29 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, częśc 2 (25 sty 2012)
Między lojalnością a kontestacją. Mniejszość niemiecka w międzywojennym Poznaniu (22 sty 2012)
Poznań w Prusach Południowych 1793 - 1806 (17 sty 2012)
Trakt Królewsko-Cesarski. Podróż po historii Poznania, część 1 (15 sty 2012)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania, część 2 (12 sty 2012)
Pomnik Powstańców Wielkopolskich (10 sty 2012)
Kawiarnia, teatr i karty, czyli kilka słów o rozrywkach osiemnastowiecznego Poznania (8 sty 2012)
Z Rogalina przez Francję i Holandię, do Brazylii (5 sty 2012)
Bale w hotelu Bazar (3 sty 2012)
Świąteczny komunikat (20 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 2 (18 gru 2011)
Gwiazdor, makiełki i Herody, czyli wielkopolskie tradycje bożonarodzeniowe, część 1 (15 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 3 (13 gru 2011)
Krynoliny, gorsety, surduty i cylindry. Kilka słów o modzie dziewiętnastowiecznego Poznania (11 gru 2011)
Prezydent "Rzeczpospolitej Polskiej Poznańskiej" (5 gru 2011)
Perły Starego Rynku, część 2 (4 gru 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 7 (1 gru 2011)
Most znany i nieznany (29 lis 2011)
Romantycy i spiskowcy, czyli próba wywołania powstania w 1846 roku w Poznaniu (27 lis 2011)
Mentalność mieszkańców dawnego Poznania (24 lis 2011)
Perły Starego Rynku, część 1 (22 lis 2011)
Elegantki i modnisie dwudziestolecia międzywojennego (20 lis 2011)
Prezydent-legenda, czyli opowieść o Cyrylu Ratajskim (17 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 2 (15 lis 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 6 (13 lis 2011)
Patron najsłynniejszej ulicy w Poznaniu (10 lis 2011)
Miłość i polityka (8 lis 2011)
Skóry, wosk, śledzie i wino, czyli handel nowożytnego Poznania, część 1 (6 lis 2011)
Jak budowano Rataje (3 lis 2011)
Cmentarze na poznańskiej Cytadeli (1 lis 2011)
Muzyka w dawnym Poznaniu (30 paź 2011)
Polacy i Niemcy w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (27 paź 2011)
Dyplomata - arcybiskup - więzień - kardynał (25 paź 2011)
To już niemal sto lat, czyli historia Warty Poznań (23 paź 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów osiemnastowiecznego Poznania (20 paź 2011)
Tramwaje konne w Poznaniu (18 paź 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 6 (16 paź 2011)
Religijność w barokowym Poznaniu (13 paź 2011)
Twórca poznańskiego ratusza (11 paź 2011)
Dzieje poznańskiej sceny operetkowej (9 paź 2011)
Poznańskie wiosła (6 paź 2011)
Rozrywki mieszkańców renesansowego Poznania (4 paź 2011)
Administracja niemiecka w okupowanym Poznaniu 1939-45 (2 paź 2011)
Doktor Marcin (29 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 5 (27 wrz 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 5 (25 wrz 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów siedemnastowiecznego Poznania (22 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 2 (20 wrz 2011)
Od miasta-twierdzy do nowoczesnej metropolii. Rozwój Poznania w 1 poł. XX wieku. (18 wrz 2011)
Ludność żydowska w średniowiecznym i nowożytnym Poznaniu (15 wrz 2011)
Filolog i fabrykant. Opowieść o Hipolicie Cegielskim (13 wrz 2011)
Historia "Kolejorza", część 1 (11 wrz 2011)
Pomnik Armii "Poznań" (9 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 2 (6 wrz 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 4 (4 wrz 2011)
Wrzesień 1939 roku w Poznaniu (2 wrz 2011)
Międzynarodowe Targi Poznańskie w okresie międzywojennym, część 1 (31 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 4 (29 sie 2011)
Most Królowej Jadwigi (27 sie 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów szesnastowiecznego Poznania (25 sie 2011)
Poznańska Georges Sand (23 sie 2011)
Bułgarzy w Poznaniu (21 sie 2011)
Kolegium Jezuickie w Poznaniu (19 sie 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 3 (17 sie 2011)
Występy Heleny Modrzejewskiej na scenach poznańskich teatrów (15 sie 2011)
Komunikat (30 lip 2011)
Przybycie Bambrów do Poznania (28 lip 2011)
Edward hr. Raczyński (1786 - 1845) (26 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 3. Czas pracy i odpoczynku. (25 lip 2011)
Edukacja dziewcząt w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (24 lip 2011)
Subiektywny przegląd ważnych, zabawnych i tragicznych wydarzeń z dziejów średniowiecznego Poznania (22 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 2 (22 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 2 (21 lip 2011)
Mikołaj Skrzetuski (ok. 1610 - 1673) (19 lip 2011)
Szwedzi w Poznaniu, część 1 (18 lip 2011)
Historia i zabytki Ostrowa Tumskiego, część 1 (17 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 3 (16 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 2 (15 lip 2011)
Poznań na morzach i oceanach, część 1 (14 lip 2011)
Inteligencja polska w dziewiętnastowiecznym Poznaniu (13 lip 2011)
Biskup Andrzej Bniński (1396 - 1479) (12 lip 2011)
Perypetie z pomnikiem Bamberki (11 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 2 (10 lip 2011)
Reformacja i kontrreformacja w Poznaniu, część 1 (9 lip 2011)
Biblioteka Raczyńskich (8 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 2 (7 lip 2011)
Antoni Pfitzner i jego firma (5 lip 2011)
Krótka historia Łazarza (4 lip 2011)
Życie codzienne mieszczan poznańskich w średniowieczu, część 1 (3 lip 2011)
Przyjęcia u prezydenta Ratajskiego (2 lip 2011)
Emilia Sczaniecka (1804 - 1896) (1 lip 2011)
Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowej (30 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 2 (29 cze 2011)
Pomnik Poznańskiego Czerwca'56 (28 cze 2011)
Poznański Czerwiec 1956 (27 cze 2011)
Przemysł piwowarski w Poznaniu w XIX i na początku XX wieku (26 cze 2011)
Panorama średniowiecznego Poznania, część 1 (25 cze 2011)
Pomnik Bismarcka w Poznaniu (24 cze 2011)
Akademia Lubrańskiego (23 cze 2011)
Kościół św. Wojciecha (22 cze 2011)
Antoni Radziwiłł 1775 - 1833 (21 cze 2011)
Ustrój średniowiecznego Poznania (20 cze 2011)
Fortyfikacje Twierdzy Poznań - bariera w rozwoju miasta w XIX wieku (19 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 5 (18 cze 2011)
Pałac Górków (16 cze 2011)
Józef Struś 1510 - 1568 (15 cze 2011)
Brytyjski nalot na Poznań (14 cze 2011)
Krótka historia Wildy (13 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 2 (12 cze 2011)
Więzienia w Poznaniu (10 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 4 (9 cze 2011)
Pożary i powodzie w renesansowym Poznaniu (8 cze 2011)
Perła poznańskiego baroku (7 cze 2011)
Twórca praskiego golema był Poznaniakiem (6 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 3 (5 cze 2011)
Zamtuzy i gamratki, czyli płatna miłość w Poznaniu, część 1 (4 cze 2011)
Pręgierz (3 cze 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 2 (2 cze 2011)
Paweł Edmund Strzelecki 1797 - 1873 (1 cze 2011)
Zamek Wilhelma II (31 maj 2011)
Poznańskie czarownice i ich obrońcy (30 maj 2011)
Kulinarna historia Poznania, część 1 (29 maj 2011)
Poznaniak wśrod pionierów pediatrii (27 maj 2011)
Poznaniak współtwórcą wielkich odkryć geograficznych (26 maj 2011)
Sytuacja kobiet w renesansowym Poznaniu (25 maj 2011)
Zamek Przemysła (24 maj 2011)
Dopisek (23 maj 2011)
Napoleon w Poznaniu (23 maj 2011)
Herb miasta Poznania (22 maj 2011)
Skąd się wzięła nazwa "Poznań"? (21 maj 2011)
Witam wszystkich i zapraszam do lektury. (20 maj 2011)
Zdjęcie: Marek Barankiewicz