blog background
 
Holt: Kato
pietnowanie kleru
metka_epoznan
Sumienie Gądeckiego jest tam gdzie jest jego odbyt.
ok
223
not ok
35
liczba odsłon: 2316
Żeby wstąpić do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, wszystko trzeba mieć długie: a) nogi i ramiona; b) palce u rąk, c) ścięgna. Do tego sceniczną twarz i oczy wielkie jak na widok posłanki Marzeny Wróbel w stroju topless. To wypisz wymaluj rysopis arcybiskupa Juliusza Paetza, byłego szefa archidiecezji poznańskiej. Ale Paetz jest emerytem i nawet jeśli pląsa, to dyskretnie na tyłach arcybiskupiego pałacu. Stanisław Gądecki, jego następca, jest zaś zupełnie pozbawiony warunków i w obcisłych rajtuzkach wyglądałby nieprzystojnie. Dlatego nie tańcuje i potrzeb tancerzy w ogóle nie rozumie. I koniecznie chce szkołę baletową przepędzić na 4 wiatry.


Piruet


Szkoła przy Gołębiej 8 wylądowała w 1957 r., wprowadzając się do kilku budynków położonych na czterech działkach.
Jeden wraz z działką nr 59 przed wojną należał do Kościoła. Państwo przejęło go namocy dekretu o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny. Zgodnie z jego postanowieniami instytucja przeprowadzająca naprawę nabywała prawo do używania budynku przez czas zależny od stopnia uszkodzenia, ale nie dłużej niż 50 lat. Budynek kościelny zniszczony był w 74 procentach, co oznacza, że była to kupa gruzów (odbudowa trwała 3 lata). Państwo, mimo wygaśnięcia terminu przewidzianego w dekrecie, obiektu nie zwróciło i w późniejszych latach wykonywało kolejne prace remontowe.
Przez długie lata w eterze panowała cisza. Kościół o nieruchomości przypomniał sobie w roku 2005. Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że wskutek zasiedzenia właścicielem działki wraz z budynkiem stał się skarb państwa. Kuria odwołała się. W drugiej instancji orzeczono, iż nieruchomość należy do Kościoła.


Pas de chat


Wyrok był wątpliwy, ale Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wniosło kasacji do Sądu Najwyższego. A podstawy były, choćby z powodu korzystnego dla szkoły pierwszego orzeczenia. W takiej sytuacji apelacja to był psi obowiązek. Zwłaszcza że nie szło o świeczkę, tylko o majątek wart grube miliony. Tylko że działo się to w pięknych czasach IV RP i resort od kultury był w łapkach PiS. I gdy kancelaria prawna reprezentująca skarb państwa chciała apelować, cofnięto jej pełnomocnictwo.
– Cóż, nie wszyscy wtedy zrobili wszystko, co należało zrobić… Budynek na działce nr 59 jest absolutnie kluczowy, bo znajdują się w nim sale baletowe – mówi Mirosław Różalski, dyrektor szkoły.
Tymczasem kuria poszła za ciosem i wniosła pozew o określenie wysokości czynszu za bezumowne korzystanie z nieruchomości (za15 lat – to maks). Powołany przez sąd biegły policzył, że jego wysokość wynosi 11 mln zł. Razem z odsetkami – 13 baniek.


Chassé


Dodatkowo Kościół wystąpił o opróżnienie nieruchomości przez dzikiego lokatora, czyli przez szkołę baletową. Kuria głosi przy tym, że wcale nie chce wyrzucać tancerzy na bruk, lecz jedynie zgodnie z prawem kanonicznym chroni swoje prawa. Słychać jednak, że los szkoły jest przesądzony i po tym, jak skarb państwa zapłaci kilkanaście milionów odszkodowania, archidiecezja za dalsze korzystanie z nieruchomości zażąda opłaty w wysokości miliona rocznie.
To będzie koniec tańców, bo państwa nie stać na opłacenie tak wysokiego czynszu.


– Żądania kurii są amoralne – komunikuje Tomasz Lewandowski, radny SLD w radzie miasta. – Kościół wynajmuje od miasta liczne nieruchomości i płaci według preferencyjnych zasad. Np. Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców przy Mińskiej prowadzi szkołę. Umowa najmu opiewa na 10 tys. zł rocznie. Szkoły salezjańskie, podnajmujące sale od gimnazjum na os. Bohaterów II Wojny Światowej, płacą 17 tys. zł rocznie, a z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów domiejskiej kasy wpływa w ciągu roku 67 tys. zł.
O tym, że trudno kurii zaufać, świadczy historia słynnego VIII Liceum Ogólnokształcącego. Słynnego, bo na wieść o przejęciu siedziby szkoły przez Kościół młodzież zorganizowała głośny w całej Najjaśniejszej protest. Archidiecezja obiecywała, że po odzyskaniu budynku nie wyrzuci szkoły na pysk i miasto podpisało z nią ugodę. Ale gdy dopięła swego, zażądała tak wysokiego czynszu, że uczniowie muszą się wynosić. Przy okazji okazało się, iż Kościół zagwarantował sobie roczny okres wypowiedzenia.


En face


O prawdziwym obliczu archidiecezji świadczy postawa jej pełnomocnika. Pan mecenas często porównuje szkołę baletową do złodzieja ulicznego, skłotu i instytucji stalinowskich. Gdy placówka wywiesiła transparent o treści „SOSdla szkoły baletowej!” i odezwę do mieszkańców (Jesteśmy z Wami ponad 60 lat! Uczestniczymy w życiu kulturalnym Poznania iWielkopolski. Uczymy i wychowujemy. Nie wiemy tylko, jak długo), prawnik zaryczał, że szczytem bezczelności jest, że szkoła bez pytania wiesza transparent na budynku, który do niej nie należy. Albowiem według niego to archidiecezja jest poszkodowana, bo nie może korzystać ze swojej własności, a państwo lekceważy wyroki sądów i kontynuuje rozpoczęty w czasach stalinowskich proceder przejmowania prywatnego mienia.
Wielebny ks. Henryk Nowak, ekonom archidiecezji, również głosi dobrą nowinę w zaskakującym stylu. Niezrozumiałym pozostaje fakt, iż jedne z najwyższych czynszów w Poznaniu za korzystanie z nieruchomości przeznaczonych na cele użyteczności publicznej płaci właśnie skarb państwa (np. Sąd Okręgowy) prywatnym właścicielom tych nieruchomości, którzy mogą zarobione w ten sposób środki przeznaczać na swoje prywatne potrzeby. Jednocześnie ten sam skarb państwa odmawia Kościołowi zapłaty jakichkolwiek należności za korzystanie z własności kościelnej, w sytuacji gdy Kościół całość środków zamierza przeznaczyć na cele społeczne służące całej wspólnocie wiernych – oświadczył on. Gdy zapytano ekonoma, dlaczego forsy, jaką kuria uzyska z tytułu odszkodowania za dziki najem, nie chce przeznaczyć na szkołę baletową, odparł: Kościół nie jest od tego, żeby wyręczać państwo i prowadzić szkoły baletowe.


Dégagé


Między szkołą a kurią trwa wojna i zapewne nie przypadkiem rozprawa o ustalenie wysokości czynszu za bezumowne korzystanie odbyła się w przededniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Co znamienne, uczniowie i dyrekcja zamienili się rolami z przedstawicielami Kościoła. Bo gdy wielebni sięgają po oręż i grube słowa, grono pedagogiczne imłodzi tancerze nadstawiają policzki. Z okazji rozprawy uczniowie baletówki, zamiast wrzeszczeć pod kurią „Preczz czarnymi!”, poszli do kościoła i modlili się o światło Ducha Świętego podczas procesu. Dyrekcja zamówiła zaś mszę w intencji rozwiązania trudnych spraw.
– To pomysł naszego akompaniatora i jednocześnie organisty w kościele farnym. Uważam, że trafiony, choć proces jeszcze się nie skończył – ostrożnie ocenia dyrektor Różalski.
Szkoła napisała też do papieża Franciszka. Kuria żąda wielomilionowych spłat (około3 mln euro) i rocznego czynszu w wysokości 250 tys. euro. To ogromne sumy. W Polsce Ministerstwo Kultury to najmniejsze ministerstwo i nie będzie w stanie płacić takiej kwoty. To oznacza, że szkoła, która ma już ponad 60 lat, zostanie zlikwidowana. Wielu wiernych, w tym i my, zadajemy sobie pytanie, dlaczego polski Kościół nie słucha Twojego głosu, dlaczego nie daje przykładu skromnością. Wierni odchodzą z polskiego Kościoła przez jego chciwość i pazerność na pieniądze, i nieliczenie się z wiernymi. Prosimy Ciebie o wsparcie w tej trudnej sprawie, aby tam, gdzie chodzi o wartości, wiarę w dobro, pieniądze nie były najważniejsze – stoi w epistole.
Różalski: – Prawdę mówiąc, wątpię, by ojciec święty zareagował. Ale pewna szansa istnieje, więc dlaczego nie spróbować?


Pointe


Szkole na odsiecz ruszył Maciej Banaszak, poznański poseł Twojego Ruchu.
Najpierw skrobnął list do abp. Stanisława Gądeckiego: Zwracam się do Pana jako do człowieka, a nie Dostojnika Kościoła Katolickiego. Apeluję do sumienia ks. arcybiskupa o porozumienie w sprawie szkoły i konsultacje ze społecznością wiernych, którzy przez wieki tworzyli majątek Kościoła. (…) Ustępstwo archidiecezji w tej sprawie byłoby pięknym gestem, który postawę Kościoła stawiałby w innym świetle. Jednocześnie pragnę zapewnić, że zrobię wszystko, żeby problem szkoły baletowej przybliżyć mieszkańcom Poznania, a jeśli będzie to konieczne, wpłynąć na władze miejskie, aby dokonały inwentaryzacji wsparcia, jakiego udzielają Kościołowi poznańskiemu, z opłacaniem nauczania religii włącznie, oraz nakłonić artystów do protestowania oraz nie udzielania się w kościołach.
Reakcji nie zanotowano. Wobec tego poseł Banaszak poprosił o audiencję u papieża. Kuria poznańska za wszelką cenę dąży do przejęcia szkoły baletowej. Uważam, że Kościół powinien dawać, a nie zabierać, a w obliczu zaistniałej sytuacji zrzec się majątku na rzecz dobra dzieci i młodzieży. W imieniu uczniów, mieszkańców Poznania i swoim proszę o umożliwienie mi przedstawienia szczegółów tej sprawy – napisał. Na razie Franciszek I nie odpowiedział.
– Jeśli papież mnie przyjmie, nie będę miał tremy, bo dostojnicy świeccy, cywilni i zwykli obywatele są równi – wyjaśnia poseł.


Coda


Naukę w poznańskiej szkole baletowej rozpoczynają 10-latki. Ćwiczą codziennie po 6–7godzin, do tego muszą wkuwać przyrodę, matematykę, polski i inne przedmioty. Co roku przyjmowanych jest 25–30kandydatów na tancerzy, domatury przystępuje 8–10.
– To ciężki kawałek chleba, trzeba mieć kondycję, głowę i jeszcze trochę szczęścia, bo bywają kontuzje, które na zawsze eliminują ze sceny – mówi dyrektor Różalski.
I dodaje, że gdyby to było możliwie, szkoła już dawno by się wyniosła z Gołębiej, ale nie ma dokąd. Bo żeby uczyć tańczyć, potrzebne są odpowiednie warunki. Gabinet odnowy, przebieralnie, scena, magazyny kostiumów – to na początek. Najważniejsze są jednak sale baletowe. Powinno ich być co najmniej 5–7,każda o wysokości minimum 3,5 m i powierzchni 120–150mkw. Budynków o takich parametrach – wyjąwszy pałac arcybiskupi – w Poznaniu nie uświadczysz.


 PS Śródtytuły zaczerpnąłem z terminologii tańca klasycznego. Oznaczają: • Pas de chat – koci skok; • Chassé – skok, przy wykonaniu którego jedna noga jak gdyby
dogania drugą; • En face – frontalne położenie figurywykonawcy w stosunku
do widowni; • Dégagé – przeprowadzenie stopy nogi pracującej przez po
wietrze; • Pointe – pozycja polegająca na staniu na czubkach palców; • Coda – końcowa część różnych form tanecznych, finał.

Pajaców w SUKIENKACH najłatwiej przyciąć tym co ląduje na tacy, skoro są tacy pazerni, to dla tych co mają jeszcze resztki sumienia.

 
WASZE KOMENTARZE[1] [2]
~drop: Wspaniały tekst. Dziękuję
dodano: Czwartek, 2014.03.13 19:47, IP:109.173.198.XXX
ok
28
not ok
4
odpowiedz|usuń
~doc.FURMAN: Chciałbym poznać zdanie autora nt. zwrotu miejskiej pływalni w łapska gminy żydowskiej. A jak autor nie rozróżnia znaczenia słowa pazerność, od dbania o swoje, to powinien ogolić sobie jajka i wrócić do przedszkola. Kuria daje przykład tym, którym łapska państwowego aparatu terroru zabrały własność. To jasny sygnał: można z obecnym aparatem opresji SKUTECZNIE WALCZYĆ O SWOJE MIENIE!!
dodano: Piątek, 2014.03.14 10:47, IP:159.205.73.XXX
ok
5
not ok
14
odpowiedz|usuń
~boks: Pewnie autor tekstu gdyby był np. właścicielem zabranej po wojnie nieruchomości to położyłby na to lachę i albo nie starał się o zwrot, albo zadowolił się symbolicznym czynszem.
dodano: Sobota, 2014.03.15 13:37, IP:83.8.243.XXX
ok
1
not ok
10
odpowiedz|usuń
~Prawnik: Zgodnie z prawem rzymskim jeśli wznosisz coś na gruncie cudzym przechodzi to na jego własność. Czyli jeśli komuszki pobudowały coś na gruncie kościelnym to zrobiły prezent właścicielowi. To tyle dziękuję.
dodano: Środa, 2014.03.19 00:50, IP:79.173.33.XXX
ok
1
not ok
9
odpowiedz|usuń
~lef****: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
~Autor: ~lefebr : bp. Wielgus , o. Hejmo, bp. Paetz , x. Czajkowski , bp. Życiński , x. Maliński - czy to dobre PSEUDOnimy y KRYPTOnimy dla POstMO-dernistycznych xięży ...
spiritof84.bandcamp.com/track/08-ywot-brajana
dodano: Środa, 2014.03.19 03:23, IP:46.113.0.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
~: II sobor watykański = bezkarność pedofilów i konfidentów czy to przypadek??
dodano: Środa, 2014.03.19 03:27, IP:46.113.0.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~oburzony: A ja chciałbym znać twoje zdanie w kwestii tego, że ta twoim zdaniem "niepazerna" Kuria korzysta z całej serii publicznych budynków płacąc symboliczne sumy, a tylko tu widzi konieczność narzucania ceny komercyjnej. Cóż za dwoistość, braciszku... Zapewne nie sądzisz, że skoro na Sobieskiego korzysta się z wielkiego budynku płacąc kilkanaście tysięcy złotych rocznie, to mądrze byłoby odwzajemnić pomoc. Ja jednak myślę, że ktoś, kto na dobro odpowiada złem - nie wystawia sobie dobrego świadectwa. I jeszcze jedno - nie odniosłeś się do dziwnego procesu z 2007 i tajemniczego wycofania kancelarii, która reprezentowała szkołę... Czy na pewno własność Kościoła jest tak bezdyskusyjna?
dodano: Piątek, 2014.03.21 09:11, IP:83.21.110.XXX
ok
5
not ok
1
odpowiedz|usuń
~oburzony: @boks gdybym wiedział, że mój najemca sam pozwolił mi wykorzystywać 5 budynków za grosze i że utrzymuje większość mojej rodziny (a przecież państwo zatrudnia kapelanów, katechetów etc etc, prawda?) to bym jednak odpuścił. Bo bałbym się, że mi kiedyś odpowiedzą tym samym... Oczywiście na razie państwo polskie jest pokorne i płaci Kościołowi, czego tylko ten zażąda, ale kiedyś to się zmieni. I wtedy Kościół zostanie potraktowany z tym samym cynizmem, jak sam teraz prezentuje. I na dodatek będzie to zasłużone.
dodano: Piątek, 2014.03.21 09:16, IP:83.21.110.XXX
ok
4
not ok
0
odpowiedz|usuń
~Autor: Polecam dowiedzieć się w jaki sposób i kiedy Kuria otrzymała tę działkę od Państwa. Kilka lat własności a spór na kilkadziesiąt. Należałoby najpierw odebrać Kurii ten trudny prezent i po sprawie.
dodano: Sobota, 2015.01.24 06:11, IP:94.254.209.XXX
ok
1
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
HOLT
Holt.epoznan.pl
RSSsend_message
zagłosuję na Palikota
ARCHIWUM WPISÓW
deklaracja siary (31 lip 2014)
Tym razem nie o dziwkach w koloratkach ale o "złych" ruskich (29 lip 2014)
Klątwa dotykowej bruzdy. (24 lip 2014)
Episkopat broni Chazana (16 lip 2014)
Jak to kler nawołuje do łamania konstytucji i wprawadzenia prawa szariatu w Polsce. (6 lip 2014)
Bajka o tym jak żydzi połozyli żyda na deskach czyli panika na Golgocie (28 cze 2014)
AKO Artretyczne Koło Oszołomów wycisnęło z siebie kolejne katolickie guffno. (26 cze 2014)
Trzecia najaśniejsza Rzeczypospolita celem terrorystów? (20 cze 2014)
walking dead skrócona edycja 2014 (19 cze 2014)
Uważajcie na lekarzy katolików. (29 maj 2014)
Spawacz oczami Urbana (27 maj 2014)
Nie żyje Pierwszy Prezydent III RP (25 maj 2014)
czy prawica czy lewica to jedna wielka komunistyczna piździca (23 maj 2014)
Przykośćielna Szkoła Baletowa imieniem Mariusza G. (16 maj 2014)
Kandydaci do koryta w Brukseli za 70 tys. zł miesięcznie (11 maj 2014)
Nowa prawica i ruch(anie) narodu (8 maj 2014)
Główna przyczyna ateizmu...10 powodów na to że klerowi nie warto ufać a bozia jednak nie istnieje (2 maj 2014)
Kanonizacja za pasem a tu taka wtopa z pingwinem... (24 kwi 2014)
Jak się GILa pedofila co by jajka były na wielkanoc Wesołowskie (17 kwi 2014)
W zwiazku z mającym się odbyć koncerten przedstawiam zakazane przez Kościół Katolicki zespoły oraz wykonawców. (26 mar 2014)
Czy Jarosław Kaczyński jest hetero seksualny ? Wzór tradycyjej rodziny. (24 mar 2014)
Czarny ciagnie kabla, czyli bełkot złodzieja. (22 mar 2014)
Władimir Żyrinowski proponuje Polsce rozbiór Ukrainy. (19 mar 2014)
Wierni przerwali kazanie i wyszli z kościoła (18 mar 2014)
Oko za Oko (17 mar 2014)
Sumienie Gądeckiego jest tam gdzie jest jego odbyt. (11 mar 2014)
katolicy to bardzo mądre "człowieki" (8 mar 2014)
Jedna bomba atomowa i wrócimy do Lwowa, druga mała, ale silna i wrócimy do Wilna (28 lut 2014)
140 lat Zoo i homoseksualny słoń Nino radnego Michała Grzesia (26 lut 2014)
Cykl Policja vs prochy, czyli sukcesy w zwalczaniu prochów cześć IV (11 lut 2014)
Cykl Policja vs prochy, czyli sukcesy w zwalczaniu prochów cześć III (10 lut 2014)
Nowy cykl Policja vs prochy, czyli sukcesy w zwalczaniu prochów cześć II (7 lut 2014)
Nowy cykl Policja vs prochy, czyli sukcesy w zwalczaniu prochów :) (5 lut 2014)
TVN 24 Poznań nie próżnuje (2 lut 2014)
Jaja jak birety (taka gejowska czapeczka) (1 lut 2014)
Czy katolicki ksiadz to mężczyzna ? (30 sty 2014)
Wierzysz w Boga to pomin pośredników (28 sty 2014)
Pierdolić Ukrainę, a nie modlić się za nią, tam mordowali Polaków. (25 sty 2014)
Wiara dla idiotów (23 sty 2014)
Wiara dla idiotów... (16 sty 2014)
WOŚP jednodnowa miesiączka Kleru (2 sty 2014)
W tefałynie pokazali psa ogrodnika (28 gru 2013)
Prowizorka i partactwo. Remont "Teatralki" jak z filmu Barei (15 gru 2013)
bełkot klechy o rodzinie czyli szczekanie psa ogrodnika (7 gru 2013)
Tajemnica spowiedzi śnietej (22 lis 2013)
Skrzywiony seksualizm Kleru (19 lis 2013)
Taka mała Pneumo-ciekawostka (18 lis 2013)
nie no Pneuma ... chyba zadzwonie do UPA (15 lis 2013)
Prawicowe bydło dało czadu w Warszawie. (11 lis 2013)
Nie zawsze Kościół dostaje to, czego chce, ale zwykle dostaje. (7 lis 2013)
Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę (4 lis 2013)
Grób powstańca "do likwidacji" a na na Rossę uzbierano 33 tys. złotych (2 lis 2013)
Wipler dostał po ryju (30 paź 2013)
Trudne słowo "gender" (26 paź 2013)
Ruch Narodowy (12 paź 2013)
abp Józef Michalik broni pedofili w sutannach. (8 paź 2013)
Jedno Pytanie do cienoiasa Pneumy. (7 paź 2013)
Są pedofile równi i równiejsi (6 paź 2013)
kler skoczył sobie do koloratek (24 wrz 2013)
Pedofil schowany w zakonie w Markach. Pedofile w sutannach kryją swojego. (22 wrz 2013)
Morderca z Winograd a skuteczność więziennictwa w III RP (20 wrz 2013)
Episkopat i tajemnicze procesy metody in vitro (17 wrz 2013)
Polski MSZ wydał niejawną dyrektywę ograniczajacą wyjazdy na Dominikanę!! (12 wrz 2013)
Poznańskie Pingwiny liczą kapustę (11 wrz 2013)
Brudne łapy, brudny umysł, brudne sumienie, brudny nowy biskup (9 wrz 2013)
kopać nie kopać (5 wrz 2013)
Piękne świadectwo wiary w Boga służebnic zakonnych, k...a ich mać. (3 wrz 2013)
Darmowy kurs obsługi smartonów (30 sie 2013)
Pedofilski kler walczy w obronie dwóch desek, odcinek kolejny ku przestrodze owieczek. (15 sie 2013)
Naga sesja Posłanki Pawłowicz (11 lip 2013)
Apel Prawdziwego Polaka T.P.Terlikowskiego przeciwko wymieraniu. (26 cze 2013)
bruzda powraca (24 cze 2013)
Księdzu wolno nawet wtedy, gdy mu nie wolno. (22 cze 2013)
Cyrograf - konkordat część druga (19 cze 2013)
Cyrograf - konkordat część pierwsza (18 cze 2013)
drastyczny spadek powołań... (10 cze 2013)
11 lat marszczenia freda... (31 maj 2013)
11 lat walenia konia (30 maj 2013)
Pneuma pies ogrodnika (24 maj 2013)
Chińscy katolicy opanowują Poznań, made in poland (23 maj 2013)
duch świety może ale nie pomże, bo nie może. Ponurej wyliczanki odcinek 3 (20 maj 2013)
Pedofilia w kościele katolickim za przyzwoleniem kurvi cześć 2 (17 maj 2013)
pedofilia a kościele katolickim odcinek nr 1 (14 maj 2013)
Rocznica śmierci Marszałka Piłsudskiego (12 maj 2013)
Zawiesić członków AKO z tytułami profesorskimi !!! (27 kwi 2013)
Medal Przemysława II (24 kwi 2013)
Poznan raj deweloperki (19 kwi 2013)
nasz przyjaciel kiero (15 kwi 2013)
kościół ginekolgiczno położniczy (13 kwi 2013)
Marsz w obronie dzieci mordowanych przez księży katolickich (11 kwi 2013)
Liberałowie są bardziej inteligentni od konserwatystów (8 kwi 2013)
IN VITRO strach kleru przed nieznanym (3 kwi 2013)
for you... (30 mar 2013)
marsz, marsz, marsz Pneuma marsz do Mariusza Grzesiaka na flaszkę marsz. (27 mar 2013)
noc sztarych szaf (25 mar 2013)
Franiula i mieszane uczucia (16 mar 2013)
konklawe (13 mar 2013)
konklawe (13 mar 2013)
Bilans wojny domowej 1944-47 (12 mar 2013)
czarna siła (9 mar 2013)
ksiądz katolicki zna sekret szcześliwego małżeństwa. (odpowiedz na bełkot Pneumy) (3 mar 2013)
Kler, medycyna "dotykowa bruźda na twarzy" i Klingoni (24 lut 2013)
Emerytura Ratzingera (11 lut 2013)
Pedofila i homoseksualizm posród Kleru (10 lut 2013)
Hipokryzja AKO (4 lut 2013)
Hipokryzja (2 lut 2013)
Nasz ksiądz Adam Pawłowski (1 lut 2013)
Kasa miejska swieci pustkami (1 lut 2013)