blog background
 
detektyw: śledztwa małe i duże
detektyw poznań, detektyw, agencja detektywistyczna poznań
metka_epoznan
Głośne poszukiwania
ok
11
not ok
1
liczba odsłon: 205
O zaginięciu i poszukiwaniu niektórych osób nie dowiemy się nigdy, a wokół innych akcji poszukiwawczych jest nieprawdopodobny szum medialny. Czy sprzyja on skuteczności poszukiwań? Jest to kwestia bardzo dyskusyjna ; z jednej strony nagłośnienie sprawy daje możliwość dotarcia do ogromnej ilości osób, co zwiększa prawdopodobieństwo identyfikacji i odnalezienia. Z drugiej strony, przestępca/porywacz również może oglądać medialne przekazy na własny temat i przez to być poinformowany o poczynaniach, o których nie powinien wiedzieć. Każdy przypadek jest indywidualny. Ponieważ temat jest ciekawy, przyjrzyjmy się najgłośniejszym poszukiwaniom:
  1. mała Madeleine McCann - zniknęła z hotelowego pokoju,tuż pod nosem rodziców będących pomieszczenie obok. Lata mijają, dziewczynki nie odnaleziono. Brak też jakiegokolwiek jednoznacznego tropu lub podejrzanego w tej sprawie. Nagłośnienie pomogło szukać Madeleine na całym świecie i rozpowszechnić jej wizerunek celem rozpoznania - na razie bez skutku.
  2. Saddam Hussein i Muammar Kaddafi - wydarzenia dzieli dobrych kilka lat, lecz przebiegły niemal identycznie ; obalony dyktator poszukiwany po całym państwie, uciekający jak zbieg przed własnymi obywatelami. Rozgłos w mediach i bieżące informacje o pościgu nie zmieniły nic w rozwoju wypadków - oboje polegli.
  3. Osama Bin-Laden - poszukiwanie głośne i skryte jednocześnie. Cały świat wiedział o ściganiu, lecz o jego postępach docierały do nas jedynie plotki i przypuszczenia. Słusznie, jakikolwiek rozgłos z pewnością by zaszkodził finałowi - ujęciu terrorysty (co do którego i tak wielu ma wątpliwości). 
  4. mała Madzia z Sosnowca - głośne poszukiwania rzekomo porwanego dziecka; ogólnokrajowy rozgłos nie zmienił biegu wypadków, za to zaowocował narodową nienawiścią do jego matki.
  5. Iwona Wieczorek - młoda, ładna blondynka weszła w godzinach świtu na sopocką plażę, wracając z klubu do domu. I nigdy więcej się nigdzie nie pojawiła. Jak w przypadku małej Madeleine- brak ciała, brak tropu, brak podejrzanego. Nagłośnienie zniknięcia również nie zmienia sytuacji, która od lat pozostaje niewyjaśniona.
  6. Edward Snowden - były pracownik amerykańskiego wywiadu, po upublicznieniu informacji o nadużyciach, jakich dopuszczają się amerykańskie władze, ucieka przez cały świat, by znaleźć azyl w Rosji. Rozgłos wokół sprawy nie zmienił jej przebiegu , lecz pokazał ogrom absurdów panujących we współczesnym świecie - bezprawne sprowadzanie do lądowania samolotów na terenie innych państw (w tym jeden z prezydentem Ekwadoru na pokładzie). Silnym wolno więcej?
  7. pościg za zamachowcami Charlie Ebdo/obecny pościg - po ataku sprzed niemalże roku, policja informowała na bieżąco o postępach w pościgu,co było błędem i ułatwiło terrorystom ucieczkę. Tym razem, służby postępują dokładnie na odwrót i w mediach panuje informacyjny chaos. Czy efekt będzie lepszy?
Jakie wydarzenia należałoby dodać do listy? Czego brakuje?

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~antypolitiker: brakuje poszukiwania rozumu przez Polski rząd
dodano: Środa, 2015.11.18 15:33, IP:83.8.87.XXX
ok
2
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: fot. Malwina Marciniak