blog background
 
detektyw: śledztwa małe i duże
detektyw poznań, detektyw, agencja detektywistyczna poznań
metka_epoznan
Pozbawić życia - w imię czego?
ok
13
not ok
0
liczba odsłon: 232
Morderstwo - zbrodnia zagrożona najwyższą karą w niemal wszystkich systemach karnych na świecie. Pozbawienie kogoś życia jest czynem ostatecznym i nieodwracalnym. Obojętnie, czy ginie ktoś znany, ważny dla światowego porządku, czy nasz sąsiad, przygrubawy Mietek w średnim wieku - emocje są takie same. 
Ciekawe i wstrząsające jest to, że zdecydowana większość ofiar morderstw zna swojego kata - szczególnie kobiety, choć statystycznie to mężczyźni są częstszymi i ofiarami i sprawcami zabójstw. 41% ofiar ginie przez broń palną. Wśród statystyk zabójstw na świecie niechlubny prym wiodą państwa Ameryki Południowej i Łacińskiej - Wenezuela, Kolumbia, Meksyk, Hunduras i Belize, następnie RPA (z reszty państw Afrykańskich trudno o rzetelne dane, choć przypuszcza się, że np. w Nigerii może być większy, przez szalejąca organizację terrorystyczną Boko Haram, też powstanie ISIS musiało zmienić tamtejsze statystyki - dlatego nie wnikam teraz w państwa ogarnięte wojną) i kilka miast Ameryki Północnej - Baltimore czy Atlanta. 
Zdecydowana większość morderstw z wymienionych wyżej państw dokonuje się z powodów porachunków mafijnych i gangsterskich, zazwyczaj z wątkiem handlu narkotykami w tle. We wspomnianej RPA jako główną przyczynę podaje się nadal nienawiść rasową. Afrykańskie wojny, które tylko wspomnę, to zabójstwa na tle religijnym i rasowym. Zarówno w tamtym rejonie, jak i Indiach i okolicy występuje także zjawisko zabójstw honorowych - członek rodziny (zazwyczaj młoda dziewczyna), który postąpił sprzecznie z lokalnym zwyczajem musi zostać zabity, aby tak zwany honor rodziny nie został splamiony.
Wróćmy do cywilizacji - jakie morderstwa zdarzają się w państwach Europejskich i reszcie wysoko rozwiniętych? Tak jak wspomniano, większość ofiar zna wcześniej swojego zabójcę. Są to morderstwa wynikające ze skłonności psychopatycznych, z zazdrości i chorej miłości, dużo jest przypadków "nieumyślnego spowodowania śmierci", czyli wybuchu agresji, który nie miał spowodować zgonu ofiary. Zdarzają się zabójstwa będące niezamierzonym skutkiem ubocznym rozboju lub napadu rabunkowego. Ponad to, Europa ma w historii tylko kilku seryjnych morderców, USA- aż kilkudziesięciu (plus tradycję strzelaniny w szkołach).
Najgłośniejsze morderstwa naszej epoki:
  • O.J. Simpson - oskarżony o zamordowanie byłej żony i jej partnera, proces z kontekstem rasowym i podtekstem rasistowskim, ostatecznie uniewinniony
  • Sharon Tate - ciężarna żona Romana Polańskiego zamordowana wraz z 4 innymi osobami we własnym domu przez sektę Charlesa Mansona. Wszyscy skazani.
  • Oscar Pistorius - sportowiec oskarżony o zastrzelenie swojej dziewczyny we własnej łazience, proces trwa i wzbudza kontrowersje
  • Marek Papała - oficer policji, zastrzelony na parkingu pod swoim domu. Proces trwa 17 lat, winnych brak. Podejrzewa się mafię pruszkowską i służby specjalne.
  • Barbara Blida - posłanka SLD, rzekomo popełniła samobójstwo w swoim domu podczas zatrzymania przez ABW, lecz okoliczności śmierci są niejasne i niespójne. Ze względu na udział służb zapewne nigdy nie zostaną wyjaśnione.
  • Anna Politkowska - rosyjska dziennikarka, znana z relacjonowania wojny Czeczeńskiej, zamordowana politycznie w centrum Moskwy
  • Borys Niemcow - rosyjski działacz na rzecz praw człowieka i dziennikarz, zamordowany również w Centrum Moskwy
  • John F. Kennedy - prezydent USA, zamordowany podczas spotkania z obywatelami. Tropy prowadzą do mafii lub ZSRR, sprawa niewyjaśniona do końca.
  • Marylin Monroe - amerykańska aktorka, znaleziona martwa w swoim domu po rzekomym samobójstwie, z latami coraz częściej mówi się o morderstwie na zlecenie służb, coraz więcej umierających funkcjonariuszy się do niego przyznaje.

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
Zdjęcie: fot. Malwina Marciniak