blog background
 
Łukasz Kozłowski: Z pasji do Poznania
Poznań
metka_epoznan
Poznań 2012 - rok dobry czy zły?
ok
6
not ok
6
liczba odsłon: 1152


Rok 2013 już się rozpoczął, a w mieście jakby bez zmian. Nadal widać wiele trwających inwestycji, do korków przez nie spowodowanych już chyba zdążyliśmy się przyzwyczaić.Oczywiście wszystkie z okazji Euro 2012. Jaki był ten miniony rok dla Poznania? Co się ciekawego wydarzyło i jaka może być ocena tych wydarzeń? Zapraszam na moje podsumowanie 2012 w naszym mieście.Zacznę od kwestii najważniejszej w poprzednim roku - Euro 2012. Chyba nawet najwięksi optymiści nie spodziewali się, że fani z Irlandii, Chorwacji i Włoch w tak ogromnym stopniu zawładną miastem. Kolorowy tłum kibiców, szczególnie Irlandzkich, oczarował Poznaniaków. Stary Rynek był pełen ludzi od rana do wieczora, tak samo Strefa Kibica na Placu Wolności. Impreza obyła się bez większych incydentów i sądzę, że większość Poznaniaków miło wspomina zagranicznych gości. Poznań sprawdził się jako organizator, dzięki czemu wielu Irlandczyków postanowiło do nas powrócić już po turnieju, tym razem ze swoimi rodzinami, jako zwykli turyści. Oby więcej takich imprez w Poznaniu, bo tej atmosfery wszechobecnej zabawy nie można nie lubić. Euro na plus!

A skoro była mowa o samym Euro 2012, to czas ocenić inwestycje, które z okazji turnieju, dzięki wsparciu Unii Europejskiej, miasto chciało zrealizować. Tak naprawdę, udało nam się w 100% ukończyć tylko jedną kluczową budowę - Stadion Miejski. Mówi się, że kosztował zbyt dużo, ale zdał egzamin już nie raz i jest jedną z najlepszych aren sportowych w Polsce. Ukończono także drogi dojazdowe do stadionu w postaci przebudowanych ulic Bułgarskiej oraz Bukowskiej. I to właściwie niestety tyle z kluczowych inwestycji na Euro 2012. 
Tak obecnie wygląda hala odlotów lotniska Poznań Ławica 


Przebudowa lotniska ciągle trwa. Na Euro 2012 ukończono budowę nowego terminala przylotowego, ale najważniejsza część, czyli odloty, jest modernizowana dopiero w tym momencie. Tak samo rzecz wygląda ze Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym - na Euro 2012 oddano jedynie nowy budynek dworca kolejowego. Te inwestycje mają zakończyć się do końca tego roku. Ciągle trwa przebudowa Kaponiery, która została podzielona na dwa etapy. Na Euro 2012 oddany został pierwszy etap, czyli przebudowa ulicy Roosevelta od Mostu Dworcowego do Grunwaldzkiej. Na zakończenie przebudowy najważniejszego węzła komunikacyjnego w Poznaniu będzie trzeba jeszcze sporo poczekać. Tym bardziej, że okazało się, iż wybudowania praktycznie na nowo wymaga Most Uniwersytecki. 


Kuriozalne problemy dotknęły także obwodnicę Poznania, która urywa się na odcinku 5 kilometrów, w pobliżu Rokietnicy. Najpierw przebieg trasy blokowali mieszkańcy, a gdy ich plan się nie powiódł,  "odnaleźli" tam rzadki, chroniony okaz ślimaka. Trasa ma być ukończona do końca 2014 roku. Na samo Euro 2012 nie udało się także ukończyć ani trasy tramwajowej na Franowo, ani nowoczesnej zajezdni. W efekcie przez wiele dni tramwaje musiały nocować na poznańskich ulicach, a MPK wydawało pieniądze na ich dozór i ochronę. Na szczęście zarówno trasa, jak i zajezdnia już działają. Tematu przedłużenia trasy PST do Dworca Zachodniego już nawet nie rozwijam, gdyż inwestycja cały czas jest prowadzona. 


Z jednej strony powinniśmy się cieszyć, że w mieście prowadzonych jest tak wiele inwestycji. Z drugiej jednak strony, nie potrafię zrozumieć, dlaczego wielu tych inwestycji nie udało się sfinalizować w ciągu kilku lat od momentu ogłoszenia Poznania jednym z miast-gospodarzy mistrzostw. Inwestycje na MINUS!Jednak nie tylko Mistrzostwami Europy w piłce nożnej żył w zeszłym roku  Poznań. Działo się naprawdę wiele i trudno będzie mi odnieść się do wszystkich wydarzeń, więc z obiektywnych względów ograniczę się do tych "najgłośniejszych". Zacznę od sukcesu jakim okazała się druga edycja festiwalu Transatlantyk. Zakorzenił się on na dobre w Poznaniu i ma szansę być jedną z najlepszych imprez filmowych w Europie. Więcej pisałem o nim TUNasze miasto wzbogaciło się także o dwie nowoczesne sale koncertowe. 


Atrium Sali Wielkiej Zamku Cesarskiego
Pierwsza z nich to przebudowana, nowoczesna Sala Wielka Zamku Cesarskiego.Zmieniła się tak bardzo, że nawet stali bywalcy Zamku jej nie poznali. Przeszklone atrium, nowoczesne pomieszczenia o powierzchni około 5 tysięcy metrów kwadratowych i nowoczesna sala koncertowa na pewno spowodują, że Zamek Cesarski będzie żył wieloma wydarzeniami i koncertami. 

W ubiegłym roku Poznań wzbogacił się o jeszcze jedną salę koncertową - Salę Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Całe centrum konferencyjno - kongresowe MTP zostało przebudowane i obecna jego powierzchnia to około 13 000 metrów kwadratowych, w tym mogąca pomieścić 2 000 osób, wyposażona w najnowsze technologie, sala koncertowa. Skala tej inwestycji pokazuje, jak ważne są targi dla Poznania. Dbając o ich rozwój, mamy realne szanse stać się jednym z najważniejszych miast targowych w Europie.


Sala Ziemi na MTP


Niezbyt widoczny w tym roku w Poznaniu był Festiwal Malta. Odnoszę wrażenie, że zatraca on swój charakter, coraz bardziej zamykając się w salach teatralnych, a coraz mniej wychodząc na ulicę Poznania. Mam nadzieję, że się mylę i już kolejna edycja ponownie ubarwi nasze miasto. Nie odbył się w zeszłym roku kolejny koncert z cyklu "Poznań dla Ziemi".Magistrat poniekąd tłumaczył się Euro 2012, a także rosnącymi kosztami organizacji tego rodzaju imprezy. Niestety, po takich artystach jak Radiohead, Nelly Furtado czy Sting, apetyty Poznaniaków na gwiazdy muzyki został niezaspokojony. Szkoda, bo wydawało się, że formuła koncertu i proekologiczny charakter imprezy się przyjmą. Jednak rokowania na 2013 rok możemy mieć dobre. Dwie nowe sale koncertowe na pewno będą chciały na siebie zarobić, a więc  zostaje nam czekać na koncerty i eventy w tych miejscach. Kultura na PLUS.


Odnowiony przystanek na Fredry - klasa!

Kolejny - od razu zaznaczę, że bardzo pozytywny - akcent, to przeprowadzona w zeszłym roku rewitalizacja centrum miasta. Kierowana przez radnego Mariusza Wiśniewskiego Komisja Rewitalizacji poważnie wzięła się za swoje zadanie i razem z Radą Osiedla Stare Miasto  oraz poznańskimi organizacjami i stowarzyszeniami (także moim - Inwestycjami dla Poznania) dokonała wiele, by centrum stało się przyjazne mieszkańcom i turystom. Nowe ławki i zieleń, drogi rowerowe, Miejskie Regały Książkowe, czy wprowadzenie strefy Tempo 30, to tylko niektóre z ich dokonań. Czas teraz przenieść te działania także na inne, jakże piękne, dzielnice miasta - Wildę, Łazarz i Jeżyce. Rewitalizacja na PLUS! Istotną kwestią, już przedostatnią w tym podsumowaniu, jest rozwój komunikacji miejskiej w Poznaniu. Z jednej strony jeździmy bardzo nowoczesnym taborem, w dużym procencie niskopodłogowym, szczególnie możemy się chwalić "stadem" tramwajów Tramino. Jednak 2012 roku do najlepszych zaliczyć nie możemy. Wszechobecne inwestycje spowodowały wiele objazdów, a przez to opóźnienia kursowania tramwajów i autobusów. Jednocześnie nie wprowadzono żadnych, proponowanych chociażby przez nasze stowarzyszenie, usprawnień. Łącznie z dwiema podwyżkami biletów, dla wielu osób komunikacja miejska przestała być konkurencyjna w odniesieniu do samochodu. Z pewnością będziemy obserwować spadek liczby pasażerów, a razem z tym spadek przychodów z biletów. Mam tylko nadzieję, że w końcu ZTM razem z Prezydentem się opamiętają i znowu pokażą, że Poznań stawia na komunikację publiczną. Komunikacja miejska na MINUS!
Na koniec zostawiłem sobie eksperyment, który magistrat przeprowadził w ubiegłym roku. Budżet obywatelski, bo tak się nazywał, to nowość, która spotkała się z dużym zainteresowaniem Poznaniaków (pisałem o nim TU). 10 milionów złotych, ponad 300 zgłoszonych projektów, ostatecznie głosowanie i około 30 000 oddanych głosów. Jak na pierwszy raz może nie jest to wynik imponujący, ale w przyszłości z pewnością będzie lepiej. Ważne jest, by jak najbardziej aktywizować mieszkańców i pytać ich o zdanie w wielu kwestiach, gdyż nie zawsze Prezydent wie lepiej! Jak najbardziej na PLUS!Jaki był ten rok? Z pewnością pełen utrudnień związanych z prowadzonymi inwestycjami. Był to rok, w którym mogliśmy gościć imprezę, której nie ugościmy przez następne kilkanaście lat. Myślę, że możemy powiedzieć, że był to rok przełomowy, pod względem ilości zmian na lepsze.

A jak wy oceniacie miniony 2012 rok? 

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~No: W końcu jakiś sensowny blog.
dodano: Środa, 2013.01.23 17:14, IP:150.254.26.XXX
ok
1
not ok
4
odpowiedz|usuń
avatarLukispn: Miło mi to czytać :)
dodano: Środa, 2013.01.23 22:31
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.
avatar
ŁUKASZ KOZŁOWSKI
lukaszkozlowski.epoznan.pl
RSSsend_message
Wildzianin, członek Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, Wiceprezes Wildeckiej Inicjatywy Lokalnej WILdzianie. Lokalny patriota, kibic Kolejorza. Od lat towarzyszy mi motto "z pasji do Poznania"!

Kandyduję do Rady Miasta Poznania z Okręgu I - Wilda, Dębiec, Stare Miasto, Świerczewo. Lista Platformy Obywatelskiej, miejsce 3.
POLECANE STRONY
http://www.zpasjidopoznania.pl
ARCHIWUM WPISÓW
Dziwne decyzje budżetowe Rady Osiedla Wilda (27 paź 2014)
Poznań po 16 latach potrzebuje świeżego oddechu! (17 paź 2014)
Koncepcja układu komunikacyjnego w rejonie Rynku Wildeckiego (3 paź 2014)
II Sprzątanie Wildy (4 wrz 2014)
PEKA = porażka (1 wrz 2014)
O rozwoju Poznania w Głosie Wielkopolskim (24 sie 2014)
O sytuacji na Ławicy w telewizji WTK (9 sie 2014)
Wrażenia po II Dniach Twierdzy Poznań (3 sie 2014)
Poznaniacy chcą tras tramwajowych! (31 lip 2014)
Wrażenia po spotkaniu pokonkursowym na temat Szkoły Muzycznej na Wildzie (25 lip 2014)
Muzyka wkracza na Wildę! (23 lip 2014)
Poznań - Dębiec do przemiany (16 lip 2014)
Kiedy 14 tysięcy raz jest a raz nie jest głosem mieszkańców (6 lip 2014)
Pomysł na Rynek Wildecki (23 maj 2014)
Już w ten weekend - Dni Twierdzy Poznań! (23 sie 2013)
Ankieta dotycząca lotniska Poznań-Ławica (20 mar 2013)
Komunikacja za darmo? (28 lut 2013)
Poznań wraca nad Wartę - już czas na konkretne ruchy! (16 lut 2013)
Poznań 2012 - rok dobry czy zły? (22 sty 2013)
"Cicha" promocja w ZTM (2 gru 2012)
O Strefie Płatnego Parkowania w WTK (film) (14 lis 2012)
Na Ławicę wraca stare, a co z nowym? (11 lis 2012)
Poznań w nazwach (5 lis 2012)
Jak poszerzać strefę to z głową (31 paź 2012)
Czy kibol naprawdę jest zły? (21 paź 2012)
Na co wydać 10 milionów? (28 wrz 2012)
Po książkę idź do MIRK-a! (26 wrz 2012)
Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania (II) (24 wrz 2012)
Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania (I) (23 wrz 2012)
Synagoga nareszcie doczeka się nowego życia (5 wrz 2012)
Ławica pusta na zimę (5 wrz 2012)
Nie chowajcie nam Komedy! (20 sie 2012)
Poznań płynie Transatlantykiem! (19 sie 2012)
Kaponiera zamknięta - otwórzmy Towarową i przeprogramujmy światła (11 sie 2012)
Kiedy ZTM wejdzie w XXI wiek? (19 lip 2012)
Prawoskręt na Towarowej receptą na Kaponierę. (19 lip 2012)
Kiedy PEKA będzie sukcesem? (10 kwi 2012)
ZOO w środku miasta (9 kwi 2012)
Poznaniak, który odkrywał świat - Gaspar da Gama (9 kwi 2012)
Alfa - symbol wielkomiejskości Poznania (9 kwi 2012)
Zdjęcie: Natalia Cofta