Pogoda jutro Pogoda Poznań
2012
Filharmonia poznańska
ul. Św. Marcin 81
61-808 Poznań
tel. 061 852 47 08, 852 47 09
fax 061 852 34 51
Czy poleciłbyś to miejsce innym? Tak(12) Nie(2)

Filharmonia Poznańska umożliwia mieszkańcom Poznania oraz gościom przybywających do naszego miasta kontakt z prawdziwą, żywą sztuką na najwyższym poziomie.
Instytucja rozpoczęła swoją działalność w roku 1947 z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego, poznańskiego kompozytora, który był jej pierwszym dyrektorem. Od czerwca 2006, instytucją kieruje Wojciech Nentwig, a dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej jest Marek Pijarowski.
Poznańska filharmonia realizuje cykle koncertowe, prezentujące gwiazdy światowych scen i estrad oraz młode, obiecujące talenty muzyczne. Wielu artystów, przyjmując zaproszenie Filharmonii Poznańskiej, pojawia się w Polsce po raz pierwszy.
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół towarzyszył uczestnikom pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a od 1952 roku akompaniuje finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej ma w dorobku nagrania z muzyką symfoniczną, operową i baletową dla radia, telewizji oraz na płyty CD.
Oprócz Orkiestry Symfonicznej, w ramach Filharmonii Poznańskiej działa Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją profesora Stefana Stuligrosza.
Salą koncertową Filharmonii Poznańskiej jest Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, znana w Europie z doskonałej akustyki i przepięknej architektury w stylu neorenesansowym. W sali pomieścić się może 1000 słuchaczy.

(Opr.: Biuro ESK Poznań 2016)

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.