Pogoda jutro Pogoda Poznań
40
Reklama
Wolontariuszki i Wolontariusze w dobie pandemii - Poznań 2020
REKLAMA | aktualizacja: Wtorek, 2 2021 roku, godzina 23: 1

Rok 2020 obfitował w wiele trudnych i nieoczekiwanych chwil. O tym, jak wiele się zmieniło, z jak wielu spraw byliśmy zmuszeni zrezygnować słyszeliśmy już nie raz. Stało się to wręcz hasłem ubiegłego roku. Nie wszystko też poszło po naszej myśli - musieliśmy zrezygnować z konkursów, które dawały nam tyle radości i były poświęcone bohaterom dnia codziennego.

Wolontariuszki i Wolontariusze w dobie pandemii - Poznań 2020

Pandemia COVID-19 nie sprawiła, że zapomnieliśmy o wyróżniających się mieszkankach i mieszkańcach Miasta Poznania. Postanowiliśmy wziąć z konkursów na Poznańskiego Wolontariusza Roku oraz Poznaniankę Roku to, co najlepsze i zaprezentować sylwetki wspaniałych osób, które ciężka i niecodzienna sytuacja zmobilizowała do działania i dawania siebie innym.

Poznańscy medycy stanęli przed wyzwaniem podobnym do tego, przed którym kilkadziesiąt lat temu stawała Poznanianka stulecia -Wanda Błeńska - mierząc się z epidemią trądu w Afryce. Przykład jej wolontariackiej pracy inspiruje do dziś, a w Poznaniu nie brakuje osób, które idą w jej ślady, poświęcając swój czas, talent i zdrowie dla innych. Wolontariusze nie oczekują niczego w zamian. Co roku wyróżniamy ich nagrodą Poznańskiego Wolontariusza Roku, której główną ideą jest promowanie postaw wolontariackich podejmowanych na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Od 2019 roku patronką nagrody indywidualnej jest właśnie Wanda Błeńska. Również od 2018 roku przyznajemy tytuł Poznanianki Roku - kobiety działającej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu. W minionym roku trudno było nam wyłonić laureatów w konkursach, ponieważ cały Poznań stał się wolontariuszem - mówi Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Prezentujemy film o Poznańskich Wolontariuszach czasu pandemii, który na zlecenie Miasta Poznania wyprodukowała Poznań Film Commission z Estradą Poznańską. Chcemy wyróżnić ich starania, pokazać jednostkowe i najbardziej wyróżniające się przykłady, pamiętając przy tym, że jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej wsparcia, które poznaniacy i poznanianki udzielali szpitalom, DPS-om, domom dziecka, Sanepidowi, pogotowiu, a wreszcie sobie nawzajem.

Zachęcamy do nieco bardziej pozytywnego podsumowania ubiegłego roku, przypomnienia sobie o tym, że wspólnym działaniem jesteśmy w stanie wiele pokonać i że razem jesteśmy silniejsi. Niech stanowi on przypomnienie, że trudne sytuacje potrafią nas pozytywnie zmienić i niech niesie ducha optymizmu na kolejne, wciąż niepewne miesiące.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=u8M9E4CJ97I&feature=youtu.be[/youtube]

Film został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i posiada wersję z audiodeskrypcją, którą dla Miasta Poznania wykonał Remigiusz Koziński z Fundacji Otwieramy Kulturę i Sztukę: https://youtu.be/zEAJwSqAa4g

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
W środę zamieszki w centrum? Montują dodatkowe kamery, będzie policja
W środę wieczorem w pubie przy ulicy Strzałowej na Starym Mieście zorganizowane zostanie spotkanie z posłem Ruchu Narodowego. Może tu dojść do starcia Antify z narodowcami.
więcejCzytaj więcej | Wtorek, 2017.11.14 08:02
Po tragicznym wypadku w Swarzędzu odpowie nie tylko kierowca, ale też pasażerowie?
Choć obecnie tylko kierowca usłyszał zarzuty związane z tragicznym wypadkiem, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w Swarzędzu, osób z zarzutami może być więcej.
więcejCzytaj więcej | Poniedziałek, 2017.11.20 12:32