Pogoda jutro Pogoda Poznań
3-2
Na biegówki do Czech
REKLAMA | aktualizacja: Czwartek, 1 2021 roku, godzina 25: 1

W Czechach znajdziemy około trzystu tras biegowych o łącznej długości ponad 3 tysięcy kilometrów. Trasy są regularnie przygotowywane, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy.

Na biegówki do Czech
Góry Izerskie | fot. Milan Drahonovsky

Karkonosze

Najwyższe góry Czech oferują łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze. Malownicza 13-kilometrowa trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół.

Narciarzom biegowym spodoba się także 17-kilometrowa trasa od schroniska Spindlerovka na Łabskiej planie, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.

Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodka narciarskiego Hrabenka w Jilemnicy lub w okolicach Rokytnicy nad Jizerou czy Jańskich Łaźni.

Słynna Magistrala Karkonoska, rozpoczynająca się w Harrachovie, mierzy 90 kilometrów perfekcyjnie przygotowanych i oznaczonych tras.

Góry Izerskie

Nie bez powodu Góry Izerskie zwane są "Mekką" narciarzy biegowych. Znajdziemy tu wspaniałe trasy i usługi na najwyższym poziomie. Tutejsza Izerska Pięćdziesiątka należy do najsłynniejszych zawodów narciarskich w Czechach. Odbywa się corocznie od 1968 roku, zwykle w drugą niedzielę stycznia.

Do dyspozycji biegaczy jest 170 kilometrów tras narciarskiej Magistrali Izerskiej. Możemy na nią wyruszyć z Bedrichova lub wybrać krótszą trasę i włączyć się w innym miejscu, na przykład w Oldrichovie w Hajich, Nowym Mieście pod Smrkem, Desnej czy Martinskim udoli w Korenovie. Do najpiękniejszych odcinków magistrali należą przede wszystkim okolice Kristianova, Novych Luk i Jizerky.

Idealnym punktem wypadowym w Górach Izerskich jest na przykład Smedava, do której dojedziemy samochodem lub na biegówkach z Harrachova. Trasa o długości 14 kilometrów z Harrachova od początku prowadzi przez jeden z najpiękniejszych odcinków, koło romantycznej osady Jizerka i wzdłuż rzeki Jizery przez Morinę i Promenadni, gdzie z pewnością warto obejrzeć także umocnienia graniczne z czasów II wojny światowej. Po przybyciu do Smedavy możemy zjeść coś dobrego w tutejszym schronisku górskim, które stoi w tym miejscu już ponad 200 lat.

Ze Smedavy wyruszymy 14-kilometrową trasą do Bedrichova. Przejedziemy przez rezerwat Na Cihadle, Kristianov i Novą Loukę, gdzie możemy zatrzymać się na posiłek.

Wysoczyzna

Region Wysoczyzna jest prawdziwym rajem dla amatorów biegówek. Utrzymywane trasy znajdziemy przede wszystkim w okolicach Gór Zdarskich. Najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego jest Nove Mesto na Morave. Możemy wyruszyć na biegówki trasami, na których odbywały się w ostatnich latach zawody Pucharu Świata. Znajdziemy tu także łatwiejsze szlaki.

Jesioniki i Beskidy

Morawy Północne oferują wiele świetnych miejsc dla narciarzy, zarówno zaawansowanych, jak i początkujących. Trudniejsze trasy wiodą na grzbiet Beskidów i Jesioników. Mniej doświadczonym narciarzom proponujemy wycieczki do ciekawych miejsc w okolicy. Warto zwiedzić na przykład skansen w Roznovie pod Radhostem, unikatowe Muzeum Papiernictwa w Velkich Losinach lub Muzeum Tatry w Koprivnicy.

Na miłośników biegówek czeka Magistrala Jesionicka. Polecamy na przykład trasę z Ramzovskiego sedla na Serak, z różnicą poziomów prawie 600 metrów. Trasa prowadzi dalej na szczyt Keprnika, z którego roztacza się piękny widok na Jesioniki, Karkonosze i Beskidy.

W Jesionikach znajdziemy także sporo łatwiejszych, dobrze utrzymanych tras biegowych Jedną z nich jest trasa o długości 8 kilometrów, prowadząca z Cervenohorskiego sedla na Cerveną horę. Z jej szczytu rozciąga się widok na Jesioniki, Pradziada, Śnieżnik Kłodzki i jeden z najciekawszych zabytków techniki w Czechach - elektrownię szczytowo-pompową Dlouhe Strane.

Trasa, którą można dotrzeć na najwyższy szczyt Jesioników, Pradziada, mierzy 12 kilometrów i jest zaliczana do średnio trudnych. Prowadzi z Ovcarny do Koutów nad Desnou.

Morawy Południowe

Region spodoba się z pewnością amatorom rekreacyjnego uprawiania narciarstwa biegowego. Polecamy na przykład wycieczkę na grzbiet Chribów lub do Morawskiego Krasu. Zimowa wyprawa z bajkowego Vranova nad Dyją do Austrii, połączona z wizytą w Parku Narodowym Podyji, jest odpowiednia także dla rodzin z dziećmi. Trasa ma długość 25 kilometrów i wiedzie po równinie. Po drodze można odpocząć w przytulnych restauracjach.

Szumawa

Tutejsze trasy prowadzą najczęściej poprzez gęste lasy. Dziewicza przyroda, piękne krajobrazy i zdrowy klimat sprawiają, że warunki do zimowego wypoczynku są tu doskonałe. Miłośnikom biegówek polecamy okolice Kvildy. Znajdziemy tu ponad 50 kilometrów przygotowanych tras biegowych, wiodących do najciekawszych miejsc, na przykład do Źródła Wełtawy.

Rudawy

Znajdziemy tu mnóstwo dobrze utrzymanych tras, w większości o średnim poziomie trudności. Na grzbiet Rudaw poprowadzi nas Magistrala Rudawska o długości 242 kilometrów. Rozpoczyna się ona przy zaporze wodnej Skalka koło Chebu i prowadzi aż do Decina. W popularnych ośrodkach narciarskich trasy biegowe są regularnie ratrakowane.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic

NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI
Po tragicznym wypadku w Swarzędzu odpowie nie tylko kierowca, ale też pasażerowie?
Choć obecnie tylko kierowca usłyszał zarzuty związane z tragicznym wypadkiem, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w Swarzędzu, osób z zarzutami może być więcej.
więcejCzytaj więcej | Poniedziałek, 2017.11.20 12:32
Tłumy na placu Wolności. Ruszyło Poznańskie Betlejem
W sobotę wystartowało Poznańskie Betlejem, czyli świąteczny jarmark. Szereg atrakcji będzie czekał w tym roku na mieszkańców i turystów na placu Wolności i Starym Rynku.
więcejCzytaj więcej | Sobota, 2017.11.18 20:50